Co dalej z protestem w Sejmie? Bielan zapowiada w jego miejscu "strefę zero" na szczyt NATO

"Strefa zero" w trakcie szczytu parlamentarnego NATO ma zostać ustanowiona w miejscu, gdzie obecnie protestują rodzice osób niepełnosprawnych - zapowiedział wicemarszałek Adam Bielan. Tymczasem rodzice nie kończą swojego protestu.

Od 24 dni trwa w Sejmie protest osób niepełnosprawnych. Senat ma dziś głosować nad ustawą, która spełni jeden z postulatów i zwiększy rentę socjalną. Jednak w sprawie drugiego - dodatku rehabilitacyjnego 500 zł - nie ma kompromisu. Rodzice nie zamierzają przerwać protestu, a większość sejmowa - spełnić postulatu. Nie wiadomo zatem, jak długo jeszcze rodzice i niepełnosprawni pozostaną w budynku parlamentu. 

Sejm wczoraj zakończył posiedzenie i planowo nie zbiera się do 5 czerwca. Nie znaczy to jednak, że w parlamencie nie będzie się nic działo. W dniach 25-28 maja Sejm i Senat będą miejscem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu ma rozmawiać o wyzwaniach i zagrożeniach dla bezpieczeństwa - podaje kancelaria Sejmu.

Bielan: Będzie to tak zwana "strefa zero"

Protestujący mówili, że wiedzą o zbliżającym się szczycie NATO. Zapowiedzieli jednak, że będą w Sejmie "nie tylko do szczytu NATO, ale jeszcze dłużej". - Nie zaprzestaniemy walki - deklarowali.

Co zamierzają zrobić w tej sytuacji politycy PiS? - Mam nadzieję, że do tego czasu uda się ten spór rozwiązać - mówił w TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

A jeżeli nie, to będziemy mieć problem z powodów bezpieczeństwa. W tym miejsc, gdzie znajdują się teraz opiekunowie, nikt, żadne osoby trzecie, nie mogą przebywać. Dlatego, że będzie to tak zwana "strefa zero", w której polskie służby specjalne będą musiały przeszukać każdy kąt i zabezpieczyć go

- powiedział Bielan. Dodał, że nie chce "zakładać czarnych scenariuszy" tak jak fizyczne usunięcie protestujących. - Powtarzam. W tym miejscu nie będą mogli przebywać ani dziennikarze, ani żadne osoby trzecie. Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko najwyższych władz państwowych, ale przede wszystkim naszych zagranicznych gości - dodał.

Więcej o:
Komentarze (129)
Adam Bielan: w Sejmie "strefa zero" na szczyt NATO
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 42 razy 36

  "W piątek rozmawiałem z paniami i panami, którzy tutaj protestują w sprawie wsparcia państwa dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Wczoraj przedstawiciele naszej partii przedstawili i przekazali im projekt ustawy, która by rozwiązywała te problemy. Chciałem bardzo mocno podkreślić, że będziemy wykorzystywali wszystkie możliwości po to, by zmusić rząd Donalda Tuska i samego premiera do rozwiązania tej palącej i niezwykle ważnej z punktu widzenia interesów dzieci niepełnosprawnych, ale też niezwykle ważnej moralnie, kwestii.

  To jest taka sprawa, która jest swego rodzaju wskaźnikiem, wykładnikiem działania państwa. Działania państwa tam, gdzie kwestie moralne, gdzie kwestie zobowiązań wobec tych, którzy zostali potraktowani przez los szczególnie okrutnie, pokazują, jakie to państwo jest, jaka ta władza jest. Jeżeli ta władza nie jest w stanie wykazać empatii, nie jest w stanie wykazać współczucia, mówię tutaj oczywiście o współczuciu czynnym, takim, które prowadzi do jakiejś poprawy losu, to pokazuje po prostu swoją twarz"

  Jarosław Kaczyński, 2014

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 33

  Przepraszam bezpieczeństwo zagranicznych gości priorytetem ? A to nie suweren jest w naszym kraju najważniejszy, a nie jakaś tam zagranica..

 • chi-neng

  Oceniono 27 razy 23

  Sadze, ze kulsony w wydaniu kukizo-naziolskim WYNIOSA PROTESTUJACYCH Z SEJMU.

 • bosman64

  Oceniono 19 razy 19

  Już widzę tą akcje : Kulsony w kamizelkach i chełmach wywlekają z budynku sejmu skutych kajdankami nie pełnosprawnych i ich opiekunów! jak niebezpiecznych terrorystów. Suwerenie czy ty to widzisz?

 • Jan X

  Oceniono 24 razy 18

  Pis szuka juz pretekstu na siłowe rozwiązanie protestu. Jeden pretekst juz znamy a może teraz zrobią kampanię szkalujaca protestujących. Zalążki takiej kampanii juz poznalismy

 • remo29

  Oceniono 16 razy 14

  Znaczy co, przyjdą Kulsony z paralizatorami i bohatersko wyniosą niepełnosprawnych?

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 12

  Ciekawe czy się odważ i skompromitują wynoszeniem niepełnosprawnych protestujących?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX