Posłanka zawiadamia prokuraturę ws. akcji pod Radiem Maryja. Twierdzi, że Rydzyka "znieważono"

Posłanka PiS Anna Sobecka zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o hasła wykrzykiwane podczas akcji "Chryja pod Radiem Maryja".

"Chryja pod Radiem Maryja" to akcja, którą środowiska feministyczne zorganizowały 3 maja przed siedzibą Radia Maryja. Tego dnia miały miejsce 73. urodziny Tadeusza Rydzyka, dyrektora rozgłośni.

Anna Sobecka w obronie Tadeusza Rydzyka

Według Sobeckiej podczas manifestacji wielokrotnie "znieważono" o. Rydzyka i "nawoływano do nienawiści na tle wyznaniowym". Posłanka twierdzi w zawiadomieniu, że wielokrotnie obrażono jej uczucia religijne. Sobecka w zawiadomieniu wylicza hasła, które ją uraziły. Jak wyjaśnia duchowny podczas manifestacji był nazywany "pazerną kanalią" czy "Ojcem człowiekiem Bestią". Miano także wykrzykiwać, że dyrektor toruńskiej rozgłośni ma "kaprawe łapska".

"Ojciec Tadeusz to Faryzeusz"

W dalszej części skargi Sobecka przywołuje kolejne hasła pod adresem duchownego: "Ojcze nie nasz z Ciebie to największy łgarz”, „Ojciec Tadeusz to faryzeusz” „Ojciec wyłudzi każdy grosz od ludzi”, „Bez godności bez sumienia i bez szacunku”.

Sobecka twierdzi, że "wielokrotnie obrażano uczucia religijne" jej i jej rodziny.

(...) podczas parodiowanej procesji wymachiwano krzyżem w rytm śpiewanych piosenek nie mających charakteru religijnego, poprzez umieszczenie w sercu w koronie które dla wszystkich ludzi wierzących jest symbolem serca Pana Jezusa, żeńskich organów płciowych, przebieranie się przez uczestniczki tego „wydarzenia” w sutanny i komże, które w parze ze spódniczkami mini miały zapewne w założeniu wykazać pogardę dla stanu kapłańskiego

- skarży się Sobecka. Posłanka w uzasadnieniu napisała, że zachowanie podczas akcji wzbudziło jej "najwyższą odrazę".

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa trafiło do Prokuratury Okręgowej w Toruniu. 

Akcję "Chryja pod Radiem Maryja" zorganizowały: Manifa Toruńska, fundacja Nie Tylko Matka Polska, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa i członkinie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Więcej o:
Komentarze (179)
Anna Sobecka zawiadamia prokuraturę ws. akcji pod Radiem Maryja
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 62

  Rydzyk to jakaś sierotka ? Skoro jest urażony to niech sam o swoje interesy dba. A przecież wiemy, że potrafi..jak mało kto. Sobecka też ciągle z muchami w nosie.

 • jackanapes

  Oceniono 53 razy 47

  Wizerunki niektórych osób publicznych można by wykorzystać w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Czy ktoś już o tym pomyślał?

 • rasta-mw

  Oceniono 47 razy 41

  Moje najgłębsze uczucia religijne są obrażane przez Rydzyka, który wiarę sprowadził do zwykłego naciągactwa, tym samy ośmiesza i deprecjonuje wartości Chrześciajańskie.

 • drdr2

  Oceniono 43 razy 39

  moje uczucia religijne obraża zdjęcie Macierewicza przystępującego do komunii

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 44 razy 38

  Pani Sobecka, pani sama sobą obraża moje uczucia religijne. Naprawdę chcę pani, bym na panią nakablował?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 34 razy 30

  Naczelny teolog parlamentarny właśnie znieważył zniewagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX