Episkopat dał dyspensę na 4 maja. "Jezus też grillował rybkę"

Gotowi na grilla? Bo polscy biskupi tak. Kolejne diecezje ogłaszają dyspensę na 4 maja. Katolicy będą mogli w ten piątek zjeść mięso.

Dyspensy na majówkę, a konkretnie na piątek 4 maja, udzielił m.in. arcybiskup warszawski, Kazimierz Nycz. Tradycyjnie piątek w Kościele katolickim jest dniem postu od potraw mięsnych. Tym razem Kościół robi wyjątek. Dlaczego?

Dyspensa 4 maja. Dlaczego?

Taką decyzję biskupi motywują długim weekendem. "Dyspensa jest udzielana ze względu na czas sprzyjający spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, jakim jest majowy dług weekend, obejmujący w tym roku czas od 28 kwietnia do 6 maja włącznie" - głosi komunikat archidiecezji warszawskiej.

Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny też już udzielił swoim wiernym dyspensy na 4 maja.

Jak mówił w RMF FM abp Henryk Hoser:

Można też i rybkę zgrillować. Pan Jezus grillował rybkę, jak wiadomo. Można też i warzywko. Mięsem się objadać (jest) niezdrowo.

Biskup radomski ogłaszając dyspensę, zastrzegł: "wszystkich, którzy z niej skorzystają, zachęcamy do podjęcia innych form aktów pokutnych, a zwłaszcza czynów miłosierdzia chrześcijańskiego". Nycz zaś prosi, by w majówkę modlić się za papieża Franciszka. 

Uwaga: dyspensy - według słów duchownych - obowiązują tylko na terenie diecezji, w których biskupi zezwolili na jedzenie mięsa. 

Jak grillować?

Pogoda w najbliższych dniach ma sprzyjać grillowaniu. Z naszej grafiki dowiesz się, jak grillować zdrowo i bezpiecznie. Gdzie wolno rozpalić grilla, by nie narazić się na mandat? W skrócie: w dozwolonych miejscach. Odradzamy grillowanie na balkonie czy dachu. W lesie wolno grillować tylko w wyznaczonych miejscach. A w parku? Jak najbardziej, jeśli zezwala na to regulamin danego kompleksu. Oczywiście pamiętajmy i nauczmy też dzieci, by za każdym razem po sobie posprzątać.

Pogoda będzie sprzyjać grillowaniuPogoda będzie sprzyjać grillowaniu gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (556)
4 maja dyspensa. Episkopat pozwala jeść mięso. Czemu?
Zaloguj się
 • indywidualismus

  Oceniono 80 razy 68

  Dali tę śmieszną dyspensę, żeby się przypadkiem nie okazało, że nie ma w Polsce katolików, tylko miliony Januszy wpierdzielających kiełbasę :-)

 • elinstal

  Oceniono 70 razy 50

  Ha ha ha. Ale się uśmiałem.
  Episkopat nie będzie decydował co mam jeść i kiedy.
  Mają goście wyobraźnię.
  He he he.

 • jeak

  Oceniono 70 razy 50

  Oj biedni ci, którzy takiej dyspensy potrzebują :) >>> żyjemy w XXI wieku ...

 • atyczarownico

  Oceniono 50 razy 38

  Zboczone, zwyrodniałe i głupie katabasy dają nam pozwolenie na to co mamy jeść. Dziękujemy ci boziu za taka łaskę, alleluja!!!

 • mirek76pl

  Oceniono 42 razy 34

  Jeszcze kilka lat rządów PiS, działalności ONR, MW i pani Godek, zakazów handlu itp. i biskupi na zachodzie Polski zaczną udzielać dyspensy na uczestnictwo we mszach świetych, żeby jakoś sensownie wytłumaczyc puste kościoły.

 • walkirrr

  Oceniono 29 razy 23

  katabasy mają gorącą linię z Bogiem i właśnie ustalili co mozna robić a czego nie można

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX