Strajk w LOT 1 maja? Związkowcy nieugięci: protest się odbędzie

Związki zawodowe w LOT podtrzymują decyzję o strajku. Tymczasem sąd uznał referendum w tej sprawie za nieważne i wydał zakaz strajku - informuje prezes spółki.

Strajk w LOT ma się odbyć 1 maja. Wcześniej związkowcy przeprowadzili referendum, w którym większość opowiedziała się z protestem. Władze LOTu- uznają referendum i strajk za nielegalne. Według prezesa spółki, Rafała Milczarskiego, sąd okręgowy zakazał strajku, a referendum strajkowe przeprowadzono z rażącym naruszeniem procedur. 

Innego zdania są związkowcy. Przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik mówiła, że decyzja sądu nie ma mocy prawnej. - Dostaliśmy od pracodawcy kopię postanowienia wydanego jednoosobowo przez sędziego sądu okręgowego Grzegorza Kochana. Podkreślamy, że to postanowienie nie jest prawomocne i nie nadaje się do egzekucji. W tym postanowieniu sędzia Grzegorz Kochan zakazał rozpoczęcia ogólnokrajowej akcji strajkowej w konkretnym dniu, czyli 1 maja. Jednocześnie sąd uznał za bezzasadne inne wnioski zarządu LOT-u - powiedziała.

Według Żelazik sędzia Grzegorz Kochan stwierdził, że pracownicy LOT-u mają prawo do strajku, dlatego strajk się odbędzie. Przyznała, że związkowcy rozważają przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, bo, jak mówiła, do niego mają prawo, jeśli pracodawca utrudnia akcję strajkową.

Monika Żelazik zaapelowała o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich i do "każdego, któremu są drogie fundamentalne prawa". - Nie damy się zastraszyć - podkreśliła.

Referendum było skutkiem - jak mówili związkowcy- braku poszanowania dla pracowników. Podkreślali że prezes spółki nie zatrudnia personelu pokładowego oraz pilotów na umowy o pracę, lecz na komercyjne kontrakty. Oznacza to, że zatrudnieni w ten sposób nie mają żadnych praw pracowniczych.

Strajk w LOT. Co z pasażerami?

LOT powołał sztab kryzysowy, który zajmuje się zbieraniem "zapasowej" obsługi na loty 1 maja. Można się jednak spodziewać utrudnień. Teraz wiele zależy od tego, jak zachowają się pracownicy LOT. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Polecamy też:

Więcej o:
Komentarze (56)
Strajk w LOT 1 maja? Związkowcy nieugięci: odbędzie się
Zaloguj się
 • dyskootantka

  Oceniono 12 razy 8

  Jeśli Morawiecki ogłaszał, że nie mamy żadnego kryzysu, kraj miodem i mlekiem płynie a rządzący dają sobie z tego powodu wielotysięczne nagrody, to dlaczego personel Lotu (który też ponoć stoi finansowo jak nigdy dotąd) ma cierpieć? W czasie kryzysu i złej kondycji Lotu zgodzili sią na czasowe obniżki, ale kryzysu dawno nie ma! Brawo związkowcy, a rządzący do roboty, bo okaże się, że narodowy przewoźnik nie ma pilotów! Konkurencja czeka, tam też brakuje pilotów. Ostatnio nawet robili rekrutację w Wawie (zdaje się AirBaltic).

 • antypiss

  Oceniono 15 razy 5

  To już nawet strajkować nie można w PissLandzie? Panie Duda, jak to?

 • e.olsen

  Oceniono 9 razy 5

  > Przewodnicząca Związku Zawodowego (..) mówiła, że decyzja sądu nie ma mocy prawnej.

  No po prostu paradne!!! Ta anarchia, to konsekwencja PiSowskiego rozp...nia porządku prawnego... "Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 5

  Jedyną osobą w Polsce, która nie zastrajkowała i nigdy nie zastrajkuje jest pan prezes. Zawsze ma takie dochody, że mu dobrze. Bo co ? Bo mu się należy.

 • fakiba

  Oceniono 14 razy 4

  Referendum sobie a sąd sobie , po to była potrzebna "reforma" sądów

 • jxl82

  Oceniono 13 razy 3

  W kraju mlekiem i miodem płynącym Strajki? Może za przykładem biblijnego zburzenia murów Jerycha zanieście prezesa na lotnisko, a następnie wsadźcie go do lektyki i okrążcie lotnisko dookoła, a mury w sercach strajkujących same się skruszą.

 • hkrystyna

  Oceniono 4 razy 2

  uwazam --skoro zarzad wzial po pare milionow ---to bezwzglednie te pieniadze wypracowali pracownicy i w pierwszej kolejnosci ONI powinni dostac podwyzki.Napewno wystarczyloby z tych milionow dla pracownikow i jeszcze by zostalo. To nie wina rzadu to wina tych rzacacych w LOT-cie i oni powinni oddac pieniadze absolutnie a potem na bezrobocie

 • zd46

  Oceniono 11 razy 1

  A gdzie jest słynny "negocjator o twarzy wykidajły" i intelekcie słynnym z prostoty i prostactwa, P.Duda? On jest z "LOT-em" czy z "prezesem bawiącym się pilotem"? Ustala z PiS-em "metody walki z pracownikami"? Korporacja związkowa idzie ramie w ramię z korporacją PiS-u. Spsiała, ta zasłużona dla Polski i Europy "S", szkoda, ze dostała się w niepowołane do tego łapska. Siła argumentów zostaje zastępowana argumentami siły i zwykłego chamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX