Protest pod KRS, kilkanaście osób zatrzymanych. Jest nagranie. "Głowę mi naciskacie, ludzie, ała"

Trzynaście osób zostało dziś doprowadzonych na komendę po pikiecie, która miała miejsce przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa. Trzy z nich odpowiedzą za naruszenie nietykalności policjantów.

Krajowa Rada Sądownictwa zebrała się w piątek na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie. KRS wybrała nowego przewodniczącego, wieceprzewodniczących i prezydium oraz podjęła pierwsze merytoryczne decyzje. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Okoliczności wyboru członków KRS wzbudzały wiele kontrowersji. Sejm wybrał nową KRS w marcu. Dziewięciu z piętnastu kandydatów na sędziów KRS zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie zgłosiły swoich kandydatów. Opozycja argumentowała, że nie miała możliwości zweryfikowania kandydatur przedstawionych przez PiS, nie udostępniono list poparcia, a sędziowie mogą być powiązani z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Z tego powodu przed siedzibą KRS protestowali w piątek działacze organizacji Akcja Demokracja. Twierdzą, że większość członków rady została powołana w niezgodnej z konstytucją procedurze.

KRS. Wkracza policja

W trakcie manifestacji doszło do incydentu. Jak informuje w rozmowie z Gazeta.pl asp. szt. Mariusz Mrozek, kilka minut przed zakończeniem zgromadzenia przed siedzibą KRS pojawiła się grupa młodych osób. Byli to najprawdopodobniej działacze Obywateli RP.

- Usiedli na jezdni, blokując wjazd do tej instytucji. Byli proszeni o zejście z jezdni, przesunięcie się na bok, by nie utrudniać się dostania do budynku lub jego opuszczenia. Nie chcieli się do tych próśb i poleceń zastosować - tłumaczy Mrozek.

Obywatele RP przedstawiają inną wersję. Nazywają na Twitterze działania policji "brutalnymi". "Policja o niczym nie ostrzegała. Nagle rzuciła się na osoby stojące na podjeździe" - twierdzi organizacja. Na opublikowanym przez Obywateli nagraniu widać, jak policjanci unieruchamiają jednego z zatrzymanych. 

- Proszę wyciągnąć rękę spod ciała - mówią, przytrzymując mężczyznę leżącego na trawie.

- Głowę mi naciskacie, ludzie, ała - odpowiada leżący. Słychać, jak funkcjonariusze mówią do filmującej akcję kobiety, by się cofnęła i "nie utrudniała czynności".

Policja użyła siły fizycznej i przeniosła demonstrantów na bok. Jak twierdzi policjant, część z osób nie chciała podać swoich danych, w związku z czym trzynastu uczestników zostało doprowadzonych na komendę, by potwierdzić ich tożsamość.

 - Dziesięć osób będzie miało sprawy o wykroczenia w związku z zakłócaniem porządku publicznego, trzy osoby mają przedstawione zarzuty karne dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej policjantów - dodaje Mariusz Mrozek. Jak twierdzi, te osoby miały "szturchać i popychać funkcjonariuszy".

Wszyscy zatrzymani przed KRS zostali już zwolnieni do domów.

Sejm wybrał sędziów do KRS. Budka: "Boicie się niezależności sądów. Wprowadzacie jednolitość władzy"

Więcej o:
Komentarze (176)
Krajowa Rada Sądownictwa. 13 osób zatrzymanych po pikiecie
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 51 razy 43

  No coż, PiS już wypracował precedens. Przyjdzie czas na weryfikacje kulsońskich emerytur.

 • lodzermensz1

  Oceniono 39 razy 37

  Szanowni milicjanci, kolejną sprawę przegracie, chyba że nowy KRS i Sąd Najwyższy zaczną drukować wyniki. A narzędzia mają.
  Dzisiaj Polska może oglądać wasze twarze. Rząd się zmieni. Mam nadzieję, że milicja zostanie ponownie zmieniona w Policję. Wam zostanie wstyd. A nadgorliwym, mam nadzieję, jeszcze wydalenie z służby i wyroki.

 • Paulo Garcia

  Oceniono 40 razy 36

  Następnym razem gdy i ta komuna upadnie nie będzie już litości i zrobimy im Ceaușescu ..
  Może wtedy jak kolejnym idiotom przyjdzie do głowy robić z Polski republikę bananową to przemyślą to kilkukrotnie..

 • precz_z_komunia

  Oceniono 34 razy 32

  Nazwiska tych katoubeków są znane a ich emerytury zostaną odebrane :-)

 • Sam Sliding

  Oceniono 28 razy 28

  Ta ZOMOwska swołocz łamie konstytucję, na straży której ma stać. Broni władzy, nie obywateli, do czego została powołana.

 • hamsterx

  Oceniono 32 razy 28

  jak już jest ten niby-krs ,to może czas aby Polacy poznali kto rekomendował do tego niby-krsu
  tak zwanych "członków"
  czy dalej te osoby się wstydzą poparcia "członków" tego nie
  mającego umocowania w Konstytucji ciała

 • danuel

  Oceniono 34 razy 26

  Jakoś kulsonom nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX