Protest pod KRS, kilkanaście osób zatrzymanych. Jest nagranie. "Głowę mi naciskacie, ludzie, ała"

Zatrzymanie przed siedzibą KRS

Zatrzymanie przed siedzibą KRS (Obywatele RP, https://twitter.com/ObywateleRP/status/989897820084822018)

Trzynaście osób zostało dziś doprowadzonych na komendę po pikiecie, która miała miejsce przed siedzibą Krajowej Rady Sądownictwa. Trzy z nich odpowiedzą za naruszenie nietykalności policjantów.

Krajowa Rada Sądownictwa zebrała się w piątek na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie. KRS wybrała nowego przewodniczącego, wieceprzewodniczących i prezydium oraz podjęła pierwsze merytoryczne decyzje. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Okoliczności wyboru członków KRS wzbudzały wiele kontrowersji. Sejm wybrał nową KRS w marcu. Dziewięciu z piętnastu kandydatów na sędziów KRS zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie zgłosiły swoich kandydatów. Opozycja argumentowała, że nie miała możliwości zweryfikowania kandydatur przedstawionych przez PiS, nie udostępniono list poparcia, a sędziowie mogą być powiązani z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Z tego powodu przed siedzibą KRS protestowali w piątek działacze organizacji Akcja Demokracja. Twierdzą, że większość członków rady została powołana w niezgodnej z konstytucją procedurze.

KRS. Wkracza policja

W trakcie manifestacji doszło do incydentu. Jak informuje w rozmowie z Gazeta.pl asp. szt. Mariusz Mrozek, kilka minut przed zakończeniem zgromadzenia przed siedzibą KRS pojawiła się grupa młodych osób. Byli to najprawdopodobniej działacze Obywateli RP.

- Usiedli na jezdni, blokując wjazd do tej instytucji. Byli proszeni o zejście z jezdni, przesunięcie się na bok, by nie utrudniać się dostania do budynku lub jego opuszczenia. Nie chcieli się do tych próśb i poleceń zastosować - tłumaczy Mrozek.

Obywatele RP przedstawiają inną wersję. Nazywają na Twitterze działania policji "brutalnymi". "Policja o niczym nie ostrzegała. Nagle rzuciła się na osoby stojące na podjeździe" - twierdzi organizacja. Na opublikowanym przez Obywateli nagraniu widać, jak policjanci unieruchamiają jednego z zatrzymanych. 

- Proszę wyciągnąć rękę spod ciała - mówią, przytrzymując mężczyznę leżącego na trawie.

- Głowę mi naciskacie, ludzie, ała - odpowiada leżący. Słychać, jak funkcjonariusze mówią do filmującej akcję kobiety, by się cofnęła i "nie utrudniała czynności".

Policja użyła siły fizycznej i przeniosła demonstrantów na bok. Jak twierdzi policjant, część z osób nie chciała podać swoich danych, w związku z czym trzynastu uczestników zostało doprowadzonych na komendę, by potwierdzić ich tożsamość.

 - Dziesięć osób będzie miało sprawy o wykroczenia w związku z zakłócaniem porządku publicznego, trzy osoby mają przedstawione zarzuty karne dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej policjantów - dodaje Mariusz Mrozek. Jak twierdzi, te osoby miały "szturchać i popychać funkcjonariuszy".

Wszyscy zatrzymani przed KRS zostali już zwolnieni do domów.

Sejm wybrał sędziów do KRS. Budka: "Boicie się niezależności sądów. Wprowadzacie jednolitość władzy"

Sprawdź, czy rozpoznasz Polskę z kosmosu [QUIZ]
1/13To chyba najbardziej wyróżniająca się cecha konturu Polski. Na pewno wiesz, że jest to mierzeja:
Zobacz także
Komentarze (176)
Krajowa Rada Sądownictwa. 13 osób zatrzymanych po pikiecie
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 50 razy 42

  No coż, PiS już wypracował precedens. Przyjdzie czas na weryfikacje kulsońskich emerytur.

 • lodzermensz1

  Oceniono 39 razy 37

  Szanowni milicjanci, kolejną sprawę przegracie, chyba że nowy KRS i Sąd Najwyższy zaczną drukować wyniki. A narzędzia mają.
  Dzisiaj Polska może oglądać wasze twarze. Rząd się zmieni. Mam nadzieję, że milicja zostanie ponownie zmieniona w Policję. Wam zostanie wstyd. A nadgorliwym, mam nadzieję, jeszcze wydalenie z służby i wyroki.

 • Paulo Garcia

  Oceniono 40 razy 36

  Następnym razem gdy i ta komuna upadnie nie będzie już litości i zrobimy im Ceaușescu ..
  Może wtedy jak kolejnym idiotom przyjdzie do głowy robić z Polski republikę bananową to przemyślą to kilkukrotnie..

 • precz_z_komunia

  Oceniono 34 razy 32

  Nazwiska tych katoubeków są znane a ich emerytury zostaną odebrane :-)

 • Sam Sliding

  Oceniono 28 razy 28

  Ta ZOMOwska swołocz łamie konstytucję, na straży której ma stać. Broni władzy, nie obywateli, do czego została powołana.

 • hamsterx

  Oceniono 32 razy 28

  jak już jest ten niby-krs ,to może czas aby Polacy poznali kto rekomendował do tego niby-krsu
  tak zwanych "członków"
  czy dalej te osoby się wstydzą poparcia "członków" tego nie
  mającego umocowania w Konstytucji ciała

 • danuel

  Oceniono 34 razy 26

  Jakoś kulsonom nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje