Facebook usuwa nienawiść. Portal wprowadza całkowity zakaz treści na temat ONR i NOP

Na Facebooku nie ma miejsca dla ONR i NOP - poinformował portal. Strony organizacji zostały usunięte już w 2016 roku, ale według nowych wytycznych usuwane będą wszystkie treści promujące te organizacje.

Od piątku z Facebooka będą usuwane wszystkie treści promujące Obóz Narodowo-Radykalny i Narodowe Odrodzenie Polski oraz te treści, w których użyte zostaną symbole związane z organizacjami.

Zakazujemy propagowania nienawiści, w tym zamieszczania treści atakujących ludzi w związku z „cechami chronionymi”, takimi jak rasa, przynależność etniczna, narodowość, przynależność religijna, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa czy poważna niepełnosprawność albo choroba. Nie akceptujemy też grup ani organizacji, które promują przemoc lub atakują ludzi ze względu na cechy chronione przez prawo.

- informuje serwis w komunikacie. Facebook wyjaśnia, że uważa ONR i NOP za organizacje, które "otwarcie propagują poglądy rasistowskie, antysemickie i homofobiczne". Zaznaczono, że przypadek nie jest "specyficznie polski, bo zjawiska takie występują na całym świecie", ale zdecydowano o szerszym wyjaśnieniu tej sytuacji.

Blokada kont recydywistów

Portal zaznacza, że decyzja o całkowitym zakazie umieszczania treści związanych z ONR i NOP nie była łatwa. "Zachęcamy do wyrażania indywidualnych poglądów, nawiązywania kontaktów i dzielenia się przemyśleniami, ale też chcemy, żeby ludzie zawsze czuli się mile widziani i bezpieczni" - czytamy.

Zgłoszone Facebookowi treści, zawierające odwołania do organizacji lub ich symbole, będą usuwane, a konta tych użytkowników, którzy będą nagminnie łamać tę zasadę, mogą zostać zablokowane.  

Jest to proces wieloetapowy, a administratorzy takich stron są zawsze powiadamiani o możliwych konsekwencjach. Podjęcie właściwej decyzji jest często trudne, ponieważ sytuacje, warstwy wypowiedzi oraz ich konteksty są skomplikowane. Dlatego właśnie dbamy o uważne badanie kontekstu, a tysiące osób pracuje na całym świecie, przez całą dobę i w ponad 40 językach, by wspierać osoby potrzebujące naszej pomocy

- doprecyzowano. Jak zauważa serwis Wirtualne Media, to pierwszy przypadek w historii polskiego Facebooka, kiedy zastosowano zakaz dotyczący konkretnych organizacji i szczegółowo wyjaśniono motywy. 

Więcej o:
Komentarze (343)
Facebook zakazuje treści ONR i NOP
Zaloguj się
 • Paulo Garcia

  Oceniono 52 razy 30

  cóż, teraz zamiast fb najwięcej onrowców będzie na gay czatach :)
  Nie uwierzycie ale tak sobie chłopcy haltujący dorabiają by stać ich było na te ich spędy :)
  Zajrzyjcie też np. do Parku Słowackiego we Wrocławiu. Często siedzą na ławeczkach i czekają na to by 50 zarobić.. :)

 • polakadam

  Oceniono 38 razy 24

  A to się zacznie jęczenie na prawicy. Tzw. patrioci będą bluzgać że nie mogą korzystać z lewackiego Facebooka. Niech durni prawaccy radykalowie stworzą swoją sieć. Tyle że te narodowe głąby są na to za głupie. Będą pewnie pisać grypsem. Tak jak naziści. Np. 88 albo 18. W końcu to na nich się wzorują.....

 • roman.tur

  Oceniono 34 razy 22

  Mowiac zartobliwie: kiedys chłopcy oenerowcy organizowali getta ławkowe dla Żydów, dziś Żydzi (choć zza oceanu) chłopców oenerowców usuwa z facebooka. Sprawiedliwość jest na tym świecie, nawet jeśli po latach.

 • wujekdolf

  Oceniono 29 razy 21

  nie mam konta na "fejsie" i jestem z tego dumny - a onaniści narodowo radykalni mają "krzaki" do spotykania się :) jak dawniej sprowadzimy to na margines marginesów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX