Andrzej Duda zabiera głos ws. Alfiego Evansa. "Prawdopodobnie potrzeba tylko dobrej woli"

"Alfie Evans musi zostać uratowany!" - napisał na Twitterze Andrzej Duda. Wcześniej brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że podtrzymywanie życia dziecka może zostać przerwane.

Alfie Evans przebywa w szpitalu dziecięcym Alder Hey w Liverpoolu. W poniedziałek został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Rodzice chorego 2-latka twierdzą, że Alfie Evans po odłączeniu aparatury oddychał sam i chcieli, by trafił na leczenie do Włoch (konkretnie chodziło o szpital Bambino Gesu). Pomoc deklarował nawet papież Franciszek. 

Sprawa malca rozpala opinie publiczną w Europie, a w Polsce wyjątkowo mocno. Stanowisko zdecydował się zająć nawet prezydent Andrzej Duda, który napisał na Twitterze: 

Alfie Evans musi zostać uratowany! Jego małe, dzielne ciało udowodniło, że cud życia może być silniejszy od śmierci. Prawdopodobnie potrzeba tylko dobrej woli ze strony osób decyzyjnych. Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie

Co dalej z Alfiem?

Lekarze zajmujący się dzieckiem ocenili, że utrzymywanie tego chorego dziecka przy życiu jest daremne; nie ma szans na jego wyleczenie. Sąd Najwyższy orzekł, że podtrzymywanie życia może zostać przerwane. Rodzice Alfie Evansa - Tom Evans i Kate James - odwoływali się od tej decyzji. - To ostatni rozdział w sprawie tego niezwykłego małego chłopca - powiedział sędzia, który rozpatrywał apelację. 

Brytyjski sąd stwierdził, że nie ma powodu do apelacji, bo jedyne, co może Alfiemu zaoferować szpital w Rzymie to opieka paliatywna. Ta - zdaniem sądu - może być sprawowana równie dobrze w szpitalu w Wielkiej Brytanii. Sędzia podkreślił, że w swoich ostatnich "dniach czy godzinach" chłopiec może otrzymać opiekę zarówno w szpitalu, jak i w domu. Rodzice stracili więc ostatnią szansę na legalne przewiezienie dziecka do Włoch.

Duda zaskoczył rodziców protestujących w Sejmie. 'Jest nadzieja, ale protest trwa do skutku'

Więcej o:
Komentarze (157)
Alfie Evans. Andrzej Duda zabiera głos
Zaloguj się
 • wrobel1606

  Oceniono 34 razy 32

  A może tak Panie Prezydencie zająć się naszymi chorymi niepełnosprawnymi i ich TEŻ ratować?
  Np. dając rentę dożywotnią?

 • kataryniarski

  Oceniono 43 razy 27

  Duda po raz kolejny nie skorzystał z przysługującego mu prawa, by nie gadać bzdur!

 • kac

  Oceniono 24 razy 24

  Panie Prezydencie, Alfieo Evansa już nie ma i nie ma też kogo ratować, Jest opuszczone ciało z odruchami pniowymi, które ludzie bez odpowiedniej wiedzy biorą za oznakę przytomności.

 • 3krzak

  Oceniono 21 razy 19

  Ląduj, ląduj, potrzeba tylko dobrej woli.

 • munaciello

  Oceniono 26 razy 16

  Za polskich niepełnosprawnych Duda też się TYLKO modli.

 • wrobel1606

  Oceniono 15 razy 15

  W czasie gdy w Sejmie trwa protest rodzin niepełnosprawnych ( których rząd olewa) on pochyla się nad losem Anglika.
  Dobrze mieć takiego wrażliwego prezydenta.

 • oxnard_m

  Oceniono 21 razy 15

  Alfie ma w 70% martwy mózg. Alfie nie wyzdrowieje.
  Myślenie życzeniowe, że wystarczy chcieć nie przywróci mu funkcji mózgu. Można jego ciało sztucznie utrzymywać przy życiu tylko po co? Żeby poprawić swoje samopoczucie? Trzeba wiedzieć, ze sa momenty w których nie ma już o co walczyć. Nie dziwię się rodzicom, ale wszyscy pozostali, którzy robią wokół tej sprawy wrzawę utrudniają im pogodzenie się z brutalną rzeczywistością. Zabierają przestrzeń na pożegnanie i ostatecznie na przeżywanie żałoby. Bo te wszystkie etapy i tak ich czekają. Dawanie komuś złudnej nadziei jest okrutne.

 • pollako

  Oceniono 14 razy 14

  Igrzyska fałszywej dobroci rozpoczęte...przecież ten dzieciak już nie żyje.

 • zdybka1

  Oceniono 15 razy 13

  Rzygac sie chce na widok tego typa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX