Tygodnik "Sieci" przerobił zdjęcie Kaczyńskich z lat 80. Autor chce wyjaśnień. "Pogonię im kota"

Okładki tygodnika "Sieci" nierzadko wzbudzały kontrowersje, nie inaczej jest tym razem. Jak twierdzi fotograf Leszek Jerzy Pękalski, gazeta bez zgody wykorzystała jego zdjęcia Lecha i Jarosława Kaczyńskich z lat 80., w dodatku przerabiając je na własną modłę.

Leszek Jerzy Pękalski mniej więcej od 1979 roku zajmował się zawodowo fotografią, porzucając karierę akademicką (pracował m.in. na Politechnice Gdańskiej i Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Gdańskiego). W ten sposób w latach 80., gdy zaczynała się "Solidarność" zdarzało mu się fotografować działaczy legendarnej "S".

Doświadczony fotograf po prawie dwóch latach dopatrzył się, że jego zdjęcie braci Jarosława i Lecha Kaczyńskich z tamtego okresu wykorzystał tygodnik "Sieci" (wtedy jeszcze pod nazwą "wSieci", numer pochodzi z marca 2016 roku), który nie tylko je koloryzował, ale też umieścił na tle demonstracji "Solidarności".

Zresztą za "Bóg zapłać". Paradoksalnie dopiero teraz coś czasem na tych zdjęciach zarabiam

- pisze.

Okładka tygodnika 'wSieci' z marca 2016 rokuOkładka tygodnika 'wSieci' z marca 2016 roku Tygodnik 'wSieci'

Tymczasem, jak twierdzi Pękalski, nie udzielał wcale zgody na wykorzystanie tej fotografii bliźniaków, zamieścił też na Facebooku oryginalne zdjęcie, do którego pozowali Kaczyńscy. Jak pisze, fotografia została wykonana w roku 1989, na potrzeby kampanii wyborczej "Solidarności".

W związku ze swoimi zastrzeżeniami dotyczącymi wykorzystania w taki sposób fotografii Pękalski zapowiedział, że "ma zamiar pogonić im kota (tygodnikowi "Sieci" - red.), tak dotkliwie, jak będzie mógł".

Pod zdjęciem ludzie dopytywali się fotografa, jak doszło w ogóle do tego, że ktoś wziął sobie jego zdjęcie. Jak przyznał Pękalski, zapewne pobrano je z sieci, ale "to nie upoważnia do wykorzystania i dokonania zasadniczych przeróbek".

Na razie nie wiadomo, jakie jest stanowisko tygodnika "Sieci" w tej sprawie, a sam Pękalski przekazał, że zwrócił się do gazety o wyjaśnienia.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Kaczyński przed pałacem: To ostatni marsz. Doszliśmy do celu

Więcej o:
Komentarze (193)
Przerobione zdjęcie Kaczyńskich na okładce tygodnika "Sieci"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 128 razy 128

  "SB chciała internować także Jarosława. Mamy dokumenty :

  Dom Kaczyńskiego okrążyli esbecy . - Otwieraj! - krzyknął esbek - Jarosława nie ma w domu! - powiedział Jarosław. W ten oto sprytny sposób już piąty raz przechytrzył SB.

 • biesczad1

  Oceniono 56 razy 52

  W bolszewiźmie nie ma prawa własności - łajdacy wszystko traktują jak swoje!!!

 • jxl82

  Oceniono 48 razy 46

  "SB chciało internować Jarosława" -grzmią "Sieci". Naprawdę? Nie potrafili znaleźć drogi do łóżeczka Jarka?

 • zalogujsie00

  Oceniono 45 razy 45

  Kaczyński „obruszył się, gdy stwierdziłem, że pozycja jego brata Lecha jest w Solidarności znacznie wyższa od tej, którą on reprezentuje. Nie przypadły mu do gustu uwagi typu, że na taką pozycję i rolę w środowiskach inteligenckich, jaką mają np. Michnik, Macierewicz czy Geremek, to trzeba zapracować, zasłużyć”. Balbina....

 • ilenka50

  Oceniono 40 razy 40

  No to w sumie dobra ilustracja do tytułu z okładki. Tak walczyli Kaczyńscy: przypisując sobie zasługi innych:)))

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 34 razy 32

  pomijam chamstwo (prawa autorskie) ale to normalka u prawaków

  jednak zwracam uwagę na manipulacyjny trend zapoczątkowany (w PISpaństwie) przez TVPis - oto na zdjeciu prawackich karnowskich mediów znikają znaczki solidarności :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX