Binienda mówi o kraju "podłożenia ładunków" w Tu-154. A potem wprost nawiązał do zbrodni katyńskiej

- Oczywiście domyślam się, na terytorium którego państwa umieszczono w samolocie te ładunki - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską" Wiesław Binienda z podkomisji smoleńskiej.

"Dwie eksplozje" w Tu-154 w Smoleńsku to jedna z głównych tez "raportu technicznego", który zaprezentował przed tygodniem Antoni Macierewicz. Szef podkomisji zapewniał, że wszyscy członkowie zespołu zgadzają się do głównych założeń raportu. 

Zwolennikiem teorii wybuchu  jest na pewno Wiesław Binienda. Na łamach "Gazety Polskiej" mówił o swoich podejrzeniach co do "ładunków wybuchowych", które rzekomo miały znajdować się na pokładzie rządowego tupolewa.

- Cały czas zastanawiamy się, jakie ładunki wybuchowe mogły zostać użyte. (...) Problem polega m.in. na tym, że wiele krajów produkuje specyficzne materiały używane potem przez służby, lecz do wielu z tych substancji nie mamy dostępu - powiedział. - Możemy jedynie stosować metodę prób i błędów - dodał. 

Członek podkomisji zaznaczył, że zidentyfikowanie "materiału wybuchowego" nie daje gwarancji wskazania tego, kto rzekomo miałby go podłożyć. 

Oczywiście domyślam się, na terytorium którego państwa umieszczono w samolocie te ładunki. Ale przestrzegałbym przed wyrokowaniem na podstawie kraju pochodzenia substancji wybuchowej. Przypomnę, że polscy oficerowie pomordowani w Katyniu przez Sowietów zostali zabici przy użyciu niemieckiej amunicji

- powiedział Binienda.

Poza eksperymentami podkomisji, Binienda mówił też o badaniach archeologów na miejscu katastrofy, jak np. znalezienie odłamków z "mikrokraterami". 

Binienda powiedział też, że na ukończenie prac podkomisja potrzebuje minimum jeszcze roku. Jak dodał, czas mogą wydłużyć niespodziewane zdarzenia, jak nieudany eksperyment, czy niedawna awaria serwerów MON, przez którą podkomisja przez dwa tygodnie była pozbawiona maili. 

Jakie są ustalenia ws. przyczyn katastrofy?

Komisja Millera, która jako pierwsza katastrofę smoleńską ustaliła, że przyczyną było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (259)
Wiesław Binienda "domyśla się, w jakim kraju umieszczono ładunki" w Tu-154
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 63 razy 63

  Wybuchy były przed słynnym "kuuuuwwaaaaa" pilota czy po? Niech mi Binienda odpowie tylko na to pytanie, a potem może już spokojnie udać się na leczenie.

 • ab1-950

  Oceniono 56 razy 56

  jak to dobrze ze ponad 20 lat nie mieszkam w Polsce i nie musze placic na tych idiotow szmaciarewicza wspolczuje wam rodacy

 • chi-neng

  Oceniono 49 razy 47

  Zamilcz i zniknij z Polski raz na zawsze, podlecu pozujacy na naukowca!

 • justas32

  Oceniono 48 razy 46

  Za 1 mln zł zeznam, że widziałem jak Tusk z Putinem piłowali skrzydło w Tupolewie. Czekam tylko na poważne propozycje od Komisji Maciarewicza ...

 • justas32

  Oceniono 43 razy 41

  Każdy się zeszmaci za pieniądze. Prawie każdy. Każdy Pisowiec. Człowiek przyzwoity nie ...

 • kuba161048

  Oceniono 43 razy 41

  Jeszcze jeden wyhodowany idiota za nasze pieniądze.

 • piszedoosla

  Oceniono 40 razy 40

  Skoro już wiemy kto i jak zabił nasze elity, to ja się pytam kiedy atakujemy wkońcu Rosję? Przecież władza nie może położyć uszu po sobie, zabili nam prezydenta i elity, to wymaga zdecydowanej rekacji odwetowej, proponuję na początek okręg Kalingradzki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX