Majówka 2018 wyjątkowo długa. W które dni nie zrobisz zakupów na majówkowego grilla?

Byle do majówki! W tym roku możecie mieć nawet 9 dni wolnych. A co z zakupami na piknik albo majówkowego grilla? Oprócz świąt państwowych w czasie tegorocznej majówki wypadają też dwie niedziele. Sprawdzamy, kiedy sklepy będą otwarte.

Majówką nazywamy okres przerwy, który obejmuje co najmniej trzy dni: 1, 2 oraz 3 maja każdego roku. W 2018 roku to wtorek, środa oraz czwartek. Ale jeśli dobrze rozplanujemy wolne, nasza majówka w może trwać nawet 9 dni!

Majówka 2018 - kiedy wziąć wolne?

Wolne w majówkę warto wziąć:

 • w poniedziałek 30 kwietnia,
 • 2 maja (środa),
 • 4 maja (piątek).

To sprawi, że będziemy mieć aż 9 dni wolnych od pracy (jeśli liczyć weekend 28-29 kwietnia oraz 5-6 maja). Majówka to świetna okazja na wspólny rodzinny wyjazd, ale w wielu popularnych miejscach może być problem z rezerwacją. Trudno będzie znaleźć nocleg np. w Sopocie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować sobie inne atrakcje - np. dłuższą wyprawę rowerową.

Majówka 2018 - kiedy otwarte sklepy?

Należy pamiętać, że wszystkie duże sklepy 1 maja oraz 3 maja będą zamknięte, bo na te dni przypadają święta państwowe.

A jak z zakupami w niedziele 29 kwietnia i 6 maja? Na te dni przypadają tzw. niedziele handlowe, więc bez problemu będzie można zrobić zakupy.

29 kwietnia to jedyna handlowa niedziela w kwietniu.

Jakie święta przypadają w majówkę?

 • Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, jest to święto obchodzone corocznie 1 maja. Ma za zadanie uczcić pracujących. W Polsce dzień ten należy do świąt państwowych i jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Święto to zostało utworzone już w 1889 roku, na pierwszym zjeździe Drugiej Międzynarodówki; spotkanie miało miejsce we Francji, a dokładnie w Paryżu. Początkowo nowe święto miało za zadanie upamiętnić masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago w czasie demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a szczególnie długiemu czasowi pracy. W Polsce Święto Pracy było obchodzone już w 1890 roku. Obchody zostały zorganizowane przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii "Proletariat".
 • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.
 • Święto Narodowe Trzeciego Maja – jest to polskie święto państwowe, które corocznie obchodzimy 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zostało ono ustanowione w 1919, po czym wycofane i ponownie wprowadzone w 1990 roku. 3 maja 1791 w Polsce została uchwalona pierwsza konstytucja, która była również pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej konstytucji na całym świecie. Wyprzedziła ona także trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołany został w październiku 1788.

 

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (17)
Majówka 2018. W które dni nie zrobisz zakupów?
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 12 razy 8

  A 6 maja przeczytamy jak co roku. " Tragiczny bilans wypadkow na naszych drogach " Majowka jest po to zeby sie nazrec, nachlac a wszystko co zielone zdeptac, zeszczac i zesrac.

 • bogumiła pachlewska

  Oceniono 9 razy 7

  Panie Kaczyński do jasnej cholery mam tego dość dość chamstwa i buty czemu mydlisz oczy POLAKOM obiecujesz i obiecujesz bo MASZ teraz z czego obiecywać a co potem druga Grecja , Wenezuela ? co dalej gdzie dalej pchasz Polaków bezdyszna istoto tobie wszystko jedno ale mnie nie ja mam syna i wnuki i mnie nie wszystko jedno gdzie one będą żyć więc się opamiętajcie

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 7 razy 3

  Straszne!!!!
  Nie wiem ile szwagier wychleje, w związku z czym nie zrobię zapasów!!!!
  AAAA!!!!! Koniec świata AAA!!!

 • jajek01

  Oceniono 2 razy 2

  Zakaz handlu w niedzielę to kolejny a może największy gwóźdź do trumny pis ...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 1 raz 1

  <<< 3 maja 1791 w Polsce została uchwalona pierwsza konstytucja, która była również pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie >>>

  Można dyskutować, czy pierwsza nie była jednak konstytucja Korsyki z 1755, nb. dużo bardziej liberalna - sęk w tym jednak, na ile ówczesną Korsykę można było uważać za niepodległą, bo rządu rebeliantów nie uznawało wówczas żadne państwo na świecie. Ja jednak uważam, że Korsyka de facto państwem niepodległym jednak była, więc pierwszeństwo jej się należy.
  Pzdr

 • krejzol75

  Oceniono 3 razy 1

  Jak się pracuje od poniedziałku do niedzieli to nie ma mowy o majówce. Jak wszyscy będą chcieć wolne pomiędzy to kto będzie pracował... chyba, że jest się pracownikiem biurowym ( pasozytem firmowym ) to sobie można wolne brać ... dla pracodawcy i tak nie ma to znaczenia.

 • kresedebarg

  Oceniono 3 razy 1

  u mnie galeria handlowa jest tak oblężona w piątek i sobotę ,że policja musi ręcznie ruchem kierować - non stop sznur samochodów - piesi nie mogą przejść przez ulicę

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 17 razy -15

  O cholera, obie niedziele handlowe, czerscy nie mają na co narzekac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX