Dochodzenie epidemiologiczne w Wieruszowie. Z powodu odry zamknięto tam oddział dziecięcy

Z powodu potwierdzonych przypadków odry w Wieruszowie w województwie łódzkim, trwa dochodzenie epidemiologiczne, w celu wykrycia źródła zakażenia. Oddział dziecięcy miejscowego szpitala został czasowo zamknięty już w ubiegłym tygodniu, a dzieci przeniesiono do innych placówek.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz powiedział, że odrę potwierdzono u kilku osób. Zachorowała lekarka oddziału pediatrycznego, pielęgniarka, które zaraziły się od dzieci.

Posobkiewicz dodał, że w Polsce po wojnie na odrę chorowało powyżej stu tysięcy osób rocznie, 100-200 osób umierało z powodu powikłań odry. - Dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień w 1975 roku w ciągu kilkunastu lat liczba zachorowań spadła do kilkudziesięciu przypadków rocznie - dodał Główny Inspektor Sanitarny.

Odra jest bardzo zakaźną chorobą, która szerzy się drogą kropelkową. Jej cechą charakterystyczną jest drobnoplamista wysypka. Odra może prowadzić do groźnych powikłań, zapaleń płuc, ucha środkowego, mózgu i śmierci.

Odra rozprzestrzenia się niezwykle agresywnieOdra rozprzestrzenia się niezwykle agresywnie 

W Polsce przeciwko odrze zaszczepionych jest około 95 procent dzieci.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (30)
Odra w szpitalu w Wieruszowie. Trwa dochodzenie
Zaloguj się
 • sloncenadnami

  Oceniono 18 razy 14

  rodzice narażają zdrowie i życie własnych dzieci, a sami byli szczepieni! to jest chore

 • piotrm74

  Oceniono 12 razy 4

  Choroba przychodzi z Ukrainy. Ciekawe czy w zwykłym mięsnym Ukraińcy mają książeczki Sanepid

 • proteusz33

  Oceniono 6 razy 2

  Epidemie to skutki strachu przed szczepieniami.Ciemnota wciąż groźna

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bzdury: minimalna/maksymalna ilość zarażonych. Osoba chora na ospę w izolatce nie zarazi nikogo a na zlocie swingersów zarazi wszystkich.

 • Agnieszka Brodziak

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawa jestem czemu ta lekarka i pielęgniarka zachorowały???? Czyżby nie były szczepione?...jak tak to dlaczego? przecież pracują w grupie ryzyka..... a może były?

 • gnago

  Oceniono 2 razy -2

  Skoro szczepionki są takie dobre to czemu w sprzedaży/dystrybucji nie ma w sprzedaży koktaili fagów z Wrocławia ? Badania kliniczne od pół wieku? Czy psucie biznesu Big Farm?

 • michał Trzecik

  Oceniono 4 razy -2

  prawda jest taka że wszystkie osoby zaraziły się od małoletniego który był szczepiony, inna prawda jest taka że pacjentka leczona w tym szpitalu na sepse zmarła w ubiegłym tygodniu a co najlepsze dopiero po śmierci stwierdzono że to była odra. Pewnie pisze nieprawdę bo w mediach nikt o tym nie wspominał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX