Ksiądz namawiał narodowców do bycia "czystymi nacjonalistami". Oto, co mówił na Jasnej Górze

W sobotę, mimo apelu o zablokowanie, odbyła się pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. - Nie wolno nam, mówiąc obrazowo, naszego polskiego dworu, czyli naszej kultury, tożsamości, przekonań zamienić na jakiś pogański chlew - mówił do zebranych ks. Kneblewski.

W sobotę odbyła się V Pielgrzymka Środowisk Narodowych. Pielgrzymka rozpoczęła się od mszy w kaplicy Cudownego Obrazu. Nabożeństwo odprawił ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.

Ks. Kneblewski: Nie wolno polskiego dworu zamienić na pogański chlew

- Moglibyśmy stracić naszą tożsamość, moglibyśmy w ten sposób przestać istnieć,do czego nie wolno dopuścić - powiedział podczas mszy duchowny, cytowany przez portal wp.pl. - Mówi tak kardynał Wyszyński: „Trza nam dom budować dla siebie, nie tych co z niego zrobić mogą stajnię bezbożną”. Nie wolno nam mówiąc obrazowo, naszego polskiego dworu, czyli naszej kultury, tożsamości, przekonań zamienić na jakiś pogański chlew - dodał.

Podczas kazania ks. Kneblewski zabrał się za definiowanie nacjonalizmu. - Patriotyzm jest cnotą umiłowania własnej, tej danej od Boga Ojczyzny i tego wszystkiego co ojczyste, a nacjonalizm stanowi cnotę umiłowania własnego narodu, również Pan Bóg powołał nas do bycia Polakami, własnego narodu i tego wszystkiego co narodowe - stwierdził.

"Czysty nacjonalizm"

Duchowny przekonywał zebranych, że powinni modlić się, aby Polacy pozostali "czystymi nacjonalistami i patriotami". - Żeby w nas nie było żadnego szowinizmu, żadnej pogardy. Nawet jeśli inni nas krzywdzą, okazują nam niewdzięczność, pomawiają nas, to nam nie wolno w ten sposób postępować. My trzymajmy się czystego nacjonalizmu i umiłowania tego wszystkiego co narodowe. Żadnej nienawiści i żadnej pogardy - powiedział.

Na miejscu przeciwko ksenofobii i rasizmowi protestowały ugrupowania: Demokratyczna RP, Obywatele RP, Razem, Komitet Obrony Demokracji, i Obywatele Solidarni w Akcji.

Apel do przeora o zablokowanie narodowców

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu o zablokowanie wydarzenia przez Klasztor Jasnogórski apelowali autorzy listu do przeora Jasnej Góry. "Domagamy się podjęcia działań zmierzających do uniemożliwienia środowiskom propagującym skrajny nacjonalizm, sprzeczny z wartościami chrześcijańskimi, głoszenia na terenie Klasztoru Jasnogórskiego treści pogwałcających naukę Kościoła" - czytamy w liście otwartym, który przysłali też do naszej redakcji. Podpisały się pod nim organizacje (m.in. Obywatele RP, Protest kobiet, Otwarta Rzeczpospolita) oraz indywidualne osoby. 

Biuro prasowe Jasnej Góry opublikowało odpowiedź przeora. O. Marian Waligóra odrzuca argumenty autorów listu i podkreśla, że klasztor jest otwarty dla wszystkich wiernych, a zakon wymaga jedynie "szacunku dla świętego miejsca". Zaznacza, że według ustaleń z organizatorami pielgrzymka narodowców ma mieć charakter modlitewny. Na koniec dodaje, że Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem dla Polaków.

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o:
Komentarze (307)
Jasna Góra. Pielgrzymka narodowców. Ksiądz o "pogańskim chlewie"
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 122 razy 106

  ...bóg powołał nas do bycia Polakami.... takie głupoty może mówić tylko totalny kretyn z Jasnej Góry.

 • Black Swan

  Oceniono 80 razy 58

  " Nie wolno nam, mówiąc obrazowo, naszego polskiego dworu, czyli naszej kultury, tożsamości, przekonań zamienić na jakiś pogański chlew"

  dla obrony swojego koryta ten typ jest gotów wojnę domową wywołać.... Słuchaj załgany chooju w kiecce; jeszcze kilka lat i w końcu będziesz się utrzymywał tylko z tego co członkowie twojej wspólnoty religijnej zechcą dać... Tak nam dopomóż Bóg...

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 69 razy 57

  To co mówi ks. Kneblewski przypomina mi pewne słowa...

  "Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organiźmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stając na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne… Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłozu chrześcijaństwa."

  "(…) Dzisiejsza Trzecia Rzesza podjęła tytaniczną probę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości… (…)"

  "Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację."

  Ateneum Kapłańskie, rok 1938, zeszyt 1, str. 23.

  "Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec"

  Ateneum Kapłańskie, rok 1937, zeszyt l str. 152.

  Redaktorem naczelnym Ateneum Kapłańskiego w latach 1932–1939 był ks. Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski.

 • calmy

  Oceniono 60 razy 50

  Ksiądz namawia pałkarzy aby byli "czystymi" nacjonalistami.

  Ależ dokładnie to samo mówił do swoich SS-manów Himmler w 1934 roku. Wystarczy zamienić u Himmlera Niemcy i niemieckiego ducha na Polskę i polskość i ksiądz będzie miał gotową ściągę na następny parteitag.

 • van_norden

  Oceniono 54 razy 40

  Co to za nacjonaliści ci klękają przed Żydówką? I to czarną

 • czemrok

  Oceniono 50 razy 36

  Co ma watykański sługus i pogrobowcy faszyzmu z polskością.Chodzi jak zawsze o kasę i władzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX