Awantura o symbol Rzeszowa. IPN chce burzyć, a mieszkańcy? "PiS-owskiej władzy się uwidziało"

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną z Rzeszowa miał zniknąć Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Monument jednak nadal stoi, bo koszt jego wyburzenia wyniósłby kilkaset tysięcy złotych. Wszystko wskazuje na to, że nie zniknie przed wyborami samorządowymi.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego, odsłonięty w 1974 r. w Rzeszowie, miał upamiętniać walki rewolucyjne na Rzeszowszczyźnie. Monument stoi na działce, którą kilkanaście lat temu kupił zakon oo. Bernardynów.

Jak informował rzeszowski oddział "Gazety Wyborczej", Instytut Pamięci Narodowej w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej wydał opinię, że pomnik powinien zostać wyburzony, bo kojarzy się z rewolucją komunistyczną. Władze zakonu, bo to na ich działce stoi pomnik, miały na to czas do końca marca tego roku. Jak podaje NaTemat.pl, Bernardynów kosztowałoby to co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Pomnik nie został usunięty.

Sprawie przygląda się podkarpacki Urząd Wojewódzki. Rzeczniczka poinformowała NaTemat.pl, że "zostaną podjęte działania zmierzające do wszczęcia postępowań administracyjnych w tych przypadkach, które będą tego wymagały". Ostateczna decyzja jednak nie zapadła.  

Władze i mieszkańcy w walce o pomnik

Nieoficjalnie mówi się, że powiązana z PiS wojewoda Ewa Leniart nie chce narażać się mieszkańcom, którzy według badań w większości opowiadają się za pozostawieniem pomnika.

Taki głos w rozmowie z NaTemat podnosi m.in. prezes zarządu Konserwatywnego Instytutu Galicyjskiego w Rzeszowie Ireneusz Dzieszko:

Jestem katolikiem i nie rozumiem, dlaczego my, wierni, wspierając ojców Bernardynów, mamy finansować jakieś widzimisię partii politycznej? Zakonnicy mają wyburzać pomnik, bo tak się PiS-owskiej władzy uwidziało. Święty Franciszek by się przewrócił, gdyby usłyszał, że spadkobiercy idei franciszkańskiej, mają burzyć pomnik. Oni nie są od tego.

W obronie pomnika staje m.in. prezydent miasta Tadeusz Ferenc. "To najbardziej rozpoznawalny symbol Rzeszowa. Jest obok budynku ratusza oraz zamku Lubomirskich obiektem najczęściej ukazującym się w publikacjach turystycznych o Rzeszowie, jak też najpopularniejszym motywem tzw. pamiątek naszego miasta" - pisał kilka miesięcy temu Ferenc do IPN, cytowany przez rzeszow.wyborcza.pl.

Ferenc złożył wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie pomnika do rejestru, co uchroniłoby monument przed wyburzeniem. Otrzymał odpowiedź odmowną. Ponowny wniosek złożyli działacze Fundacji Rzeszowskiej. Przyszłość jednego z najbardziej popularnych pomników w Polsce nadal pozostaje nieznana.

Konwencja samorządowa PiS. Kaczyński: Zdarzyły się nam potknięcia. Te potknięcia w jakiejś mierze przełożyły się także na poparcie dla nas

Więcej o:
Komentarze (276)
Rzeszów. Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie wyburzony?
Zaloguj się
 • ola-blue

  Oceniono 52 razy 46

  Pisie barbarzyństwo jest jak barbarzyństwo talibów: zmieść z powierzchni ziemi wszystko, co nie kacze...

 • gacek1947

  Oceniono 50 razy 38

  Może kiedyś ten kraj się ocknie i zostaną zdelegalizowane i uznane za zbrodnicze takie organizacje, jak PiS, IPN, ONR, Radio Maryja i TV Trwam.
  Może... Bo na razie kurd.upel szykuje nową porcję cukierków, którymi kupi sobie głosy - różne Mamy+, Domy+, Emerytury+ uzależnione od liczby dzieci... I będzie przybywać elektoratu głosującego za pieniądze.

 • bad.mother

  Oceniono 36 razy 32

  Przecież ten pomnik absolutnie nie kojarzy się z "rewolucją komunistyczną" tylko z c.i.p.k.ą. I tak też jest nazywany przez rzeszowian. To może podlegać po jakąś ustawę, ale nie pod tę.

 • cozano

  Oceniono 29 razy 25

  Gorliwość pisowska w zakresie likwidowania pomników przypomina działalność islamistów. Chociażby zniszczenie przez talibów posągów Buddy w Afaganistanie ze względów ideologicznych.

 • tenare

  Oceniono 24 razy 22

  Byłem raz w życiu w Rzeszowie.
  Niczego z Rzeszowa nie pamiętam, oprócz tej fantastycznej, Wielkiej Waginy.

 • mariaczczi1

  Oceniono 26 razy 20

  '' Monument stoi na działce, którą kilkanaście lat temu kupił zakon oo. Bernardynów. ''
  Po co Bernardynom ta działka ? Za ile tą działeczkę nabyli. Może inaczej. Ile była warta w momencie zakupu i z Jakim 90 ile % rabatem ją '' sprzedano ''. I kto to KUR.. PODPISAŁ !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX