16 kwietnia. Hejnał mariacki w Polskim Radiu, wyrok na gen. "Nila" [KALENDARIUM]

16 kwietnia swoje święto obchodzą saperzy. W wielu miastach Polski przewidziane są z tej okazji liczne atrakcje. Jednak 16 kwietnia to również rocznica pierwszego nadania hejnału mariackiego na antenie Radia Polskiego, wydania wyroku w sprawie gen. "Nila" i podpisania Traktatu Akcesyjnego w sprawie włączenia Polski do UE.

16 kwietnia 1927 roku hejnał mariacki z Krakowa zabrzmiał na antenie Radia Polskiego po raz pierwszy. Melodia stała się znakiem rozpoznawczym radiowej Jedynki. Od 1928 roku hejnał grany jest codziennie równo o godz. 12.

16 kwietnia. Hejnał na antenie Radia Polskiego16 kwietnia. Hejnał na antenie Radia Polskiego fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta

Wyrok po sfałszowanym procesie

16 kwietnia 1952 roku generał August Emil Fieldorf, ps. „Nil”, dowódca Kedywu i zastępca Komendanta Głównego AK, usłyszał wyrok śmierci wydany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Do skazania generała wykorzystano spreparowane dowody i fałszywe zeznania podwładnych, którzy zostali poddani torturom. W październiku Sąd Najwyższy podczas tajnego zebrania zdecydował się podtrzymać wyrok. Generała Augusta Emila Fieldorfa powieszono 24 lutego 1953 roku. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Wywiad z odtwórcą głównej roli w filmie "Generał Nil" >>>

Portret gen. 'Nila'Portret gen. 'Nila' Fot. Wojciech Surdziel / AG

Podpisanie Traktatu Akcesyjnego w Atenach

16 kwietnia 2003 roku w Atenach podpisano tzw. Traktat Akcesyjny, który stanowił podstawę prawną do powiększenia Unii Europejskiej o 10 państw Europy Środkowej i Południowej. Wśród nich znalazła się Polska, a także Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Flaga unijna z okazji Dnia Unii EuropejskiejFlaga unijna z okazji Dnia Unii Europejskiej Fot. Grzegorz Skowronek / AG

16 kwietnia urodzili się:

 • Charles Chaplin – angielski aktor i reżyser, ikona kina. Stworzył wiele komedii, które przeszły do klasyki gatunku. Najbardziej znane tytuły to „Brzdąc”, „Tramp”, „Dyktator” czy „Gorączka złota”.
 • Alina Janowska – aktorka teatralna i telewizyjna. W młodości brała udział w Powstaniu Warszawskim. Związana z Teatrem Syrena w Warszawie. Wystąpiła w takich filmach jak „Podróż za jeden uśmiech”, „Rozmowy kontrolowane”, „Och, Karol”, a także w serialach takich jak „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, „Lalka” i „Złotopolscy”.
 • Joseph Alois Ratzinger – czyli papież Benedykt XVI, będący obecnie na emeryturze, wybrany jako 265. ojciec Kościoła. Autor trzech encyklik, a także ponad 60 książek. Jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Jarosław Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody na cele społeczne, senatorowie i posłowie z mniejszą pensją

Więcej o:
Komentarze (15)
16 kwietnia. Kalendarium
Zaloguj się
 • Stan Majewski

  Oceniono 3 razy 3

  Wlaczenie do UE to nieszczescie da Polski. Wystarczy zapytac PISSdzielcow. Im bylo tak dobrze cieplo w komuniźmie.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 1

  >> święto obchodzą saperzy
  czy oni pracują dzisiaj? bo nie wiem czy częsciej czy rzadziej mam patrzeć w gorę chodząc po miescie....

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Nila powieszono, a pani prokurator Wolińka (pierwotne nazwisko Fajga Mindla Danielak) po "Marcu 1968" wyjechała z Polski jako "prześladowana Żydówka. Czy teraz wiadomo komu posłużył "Marzec 1968", bo takich "prześladowanych Żydów" było na pęczki...
  "Prokuratura Wojskowa wydała formalny, choć faktycznie bezprawny nakaz aresztowania. Podpisała go prokurator ppłk Helena Wolińska (pierwotne nazwisko Fajga Mindla Danielak). Ta przedwojenna komunistka, w latach okupacji szefowa biura Sztabu Głównego GL i AL, zaraz po wojnie kierująca Wydziałem Ogólnym Komendy Głównej MO (jej ówczesnym mężem był Franciszek Jóźwiak, pierwszy komendant główny MO). Do pracy w prokuraturze wojskowej przeszła zaraz po skończeniu studiów prawniczych na UW w 1949 r. W ciągu 5 lat pracy w NPW (do 1954 r.) była kolejno szefową kilku wydziałów tej instytucji, w tym Wydziału Kadr i Wyszkolenia. Następnie przeszła do Prokuratury Generalnej, a później przez wiele lat wykładała w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Po 1968 r. wyjechała z Polski wraz z kolejnym mężem, znanym ekonomistą prof. Włodzimierzem Brusem. Do dziś mieszka w Wielkiej Brytanii, która ostatnio odmówiła jej ekstradycji."
  wzzw.wordpress.com/2013/02/28/mordercy-gen-fieldorfa-nila/

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  "16 kwietnia swoje święto obchodzą saperzy. W wielu miastach Polski przewidziane są z tej okazji liczne atrakcje."
  =================================================================
  Czyżby konkurs w wyrywaniu min stopą? :-)

 • ledwozip

  Oceniono 2 razy 0

  Wyrok na Nila wydali sędziowie stalinowscy. Ponoć wszyscy byli żydowskimi komunistami.

 • jan700

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko dzięki aktywności i walce społeczeństwa obywatelskiego o swoje prawa możemy przekazać przyszłym pokoleniom nasze piękne tradycje:

  HttP://wyborcza.pl/1,76842,12524385,Za_dlugi_hejnal_mariacki.html

  HttPS://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/hejnal-mariacki-zostanie-skrocony-bo-jest-za-dlugi,278128.html

  HttP://m.niezalezna.pl/75245-hejnal-mariacki-powrocil-w-calosci-do-radiowej-jedynki

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 16 razy -10

  .sukinsyny bolszewickie zabiły bohatera..dzisiaj ich dzieci bronią jeszcze zyjących sukinsynów,gdy odbiea sie im dodatki do emerytur.wyrosło nastepne pokolenie pokomuszych sukinsynów..tak,tak-do was piszę,sekto czerska!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX