Katastrofa polskiego Tu-154. Co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku?

Dokładnie osiem lat temu, w Smoleńsku, miała miejsce katastrofa polskiego Tu-154. Znajdująca się na pokładzie polska delegacja wybierała się na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. Samolot rozbił się o godz. 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny. Katastrofy nie przeżył nikt.

W katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku życie stracili prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska. Wśród zmarłych byli także wicemarszałkowie Sejmu RP i Senatu, rzecznik praw obywatelskich, prezes IPN i NBP, szefowie najważniejszych polskich urzędów i liczni posłowie. Samolotem lecieli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, Sił Zbrojnych RP oraz osoby im towarzyszące. Zginęła też siedmioosobowa załoga cywilna samolotu oraz przedstawiciele BOR-u.

Ile osób zginęło w Smoleńsku?

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Identyfikacja ciał rozpoczęła się jeszcze 10. kwietnia. 11. kwietnia do Polski wróciło ciało Lecha Kaczyńskiego, które poddano wcześniej rozpoznaniu i sekcji. Kilkaset tysięcy osób żegnało prezydenta podczas transportowania jego ciała do kaplicy. 13. kwietnia do Polski przywieziono zwłoki jego małżonki. Ostatnie trumny z ciałami ofiar przetransportowano 23. kwietnia. Pamięć ofiar katastrofy uczciły wielorakie pomniki i tablice pamiątkowe. Jednym z najbardziej znanych jest Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięty 10 listopada 2010 roku.

Obchody rocznicy smoleńskiej - relacja na żywo >>>

Rocznica smoleńska – uroczystości

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej miały lub będą mieć miejsce w wielu miastach Polski. Najbardziej uroczyste trwają właśnie w Warszawie. W planie znajduje się emisja bloków filmowych, wspólna modlitwa oraz przemówienia. O godz. 15.30 na placu Piłsudskiego dojdzie do osłonięcia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Pół godziny później naprzeciwko placu Piłsudskiego odsłonięty zostanie kamień, na którym stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Więcej o:
Komentarze (44)
Katastrofa polskiego Tu-154. Co się stało w Smoleńsku?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 9

  Z okazji rocznicy katastrofy zaproszono byłego prezydenta Komorowskiego na przesłuchanie do prokuratury. No i ktoś jeszcze ma wątpliwości kto tu zbija kapitał..?

 • sirseb

  Oceniono 7 razy 7

  terrain ahead! pull up!
  PULL UP!

  - - -
  ku*r*w*aaaaaaaaaaaaa

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 7

  gdyby kaczor nie spóźnił się ponad godzinę nie opóźniłby lotu i nie byłoby katastrofy bo godzinę wcześniej na lotnisku mgła była mniejsza. kaczor jest winny śmierci reszty załogi a ta cała hucpa ma od tego odwrócić uwagę. stare sowieckie i pisowskie zagrywki

 • julietwhiskey

  Oceniono 11 razy 7

  Jak to co? Pilot był głuchy, ślepy, słabo wyszkolony i pod ogromną presją. Próbował wylądować w miejscu i czasie, które nie dawały szans na sukces. Samolot się rozbił i wszyscy zginęli. I tyle.

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 7

  Tak na dobrą sprawę, to z prawdziwej tragedii powstała jakaś pisowska szopka.
  Ile lat jeszcze będzie trwać ?????

 • jxl82

  Oceniono 8 razy 6

  I kto by pomyślał wtedy, że na trumnach zmarłych, hieny typu Maciarenko, Sakiewicz i inni powołają do życia spółkę "Smoleńsk ZOO".

 • hunter1111

  Oceniono 6 razy 4

  pilot wchodzasc na lotnisku czuje sie odaczony, wciaz mu pzred oczami tibilisi i pelna wscieklosci tarz prezysdenta, martiw sie bo wie ze progniza jest slaba, wie ze ciezkmo bedzie odmowic...ale moze sie pprawi..leciec? zona, kredyt i na wyciagniecie upragniony awans. moze pwoiadomie lk o zlej pogodzie, odlot sie opznia prognoza coraz gorsza;0
  jest./...ale raport skalda za njie dowodca blasik, sluzalczoo informuje ze damy wyladowac, coz moze jescze d arade zaradzic..
  start gladko, czuc wode od blasika, lk skacowany.strach co bedzie za chwile ale moze jakos sie uda.
  Blisko, prognoza nie pozstawia zludzen, kontrlorzy lotow z smolenska tez nie, nie nada...Jezzzu najgorsze coraz blizej zostaja minuty, zqapytam sie kazyny, jest wciaz szansa uniknac najgorszego, niee nie chce podejmowac tej decyzji wszystko sie zawali jak odmwoie..niestety kazana pzostawia mnie sam na sam w ciszy i odechem blasika, zona, kredyt, awans, kurna przeciez jka wyadowal to tylko trzy minuty strachu....coraz blizej cisza, siliniki uspakajaja, ale nie da sie myslec juz rozsadnie, to jakies kamikadze, zona, awans kredyt....jakowi sie udalo..nam tez sie uda....juzzzzzzu, o..k....a, za pozno trza bylo posluchac odchodzimy 2gi pilota

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX