Czujecie się słabiej? Macie do tego pełne prawo. Hypatia sunie nad Polską [POGODA]

Nad Polską przemieszcza się niż o nazwie Hypatia. Biomet jest niekorzystny. Miejscami grzmi i pada. Na szczęście pogorszenie pogody nie potrwa długo.

Niż Hypatia, w którego zasięgu znalazła się Polska, wędruje znad Morza Północnego nad Skandynawię. Na głównej mapie w tym tekście widać obszar niskiego ciśnienia - im bardziej zielono, tym jest ono niższe. 

Pogoda nieco nam się popsuła. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Lokalnie możliwe są burze i silny wiatr. Biomet w ciągu dnia uległ pogorszeniu - z obojętnego na niekorzystny. 

 IMGW wydał następujące ostrzeżenia pogodowe:

 • W strefie brzegowej zachodniej i wschodniej możliwy sztorm. Wiatr w porywach 8 w skali Beauforta.
 • Na mazowieckim odcinku Bugu przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, związany ze spływem wód opadowo-roztopowych.
 • W związku ze spływem wód roztopowych na Bugu we Frankopolu przewiduje się wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego.

Pogoda na piątek

Tej nocy może przelotnie popadać. Burze możliwe są na wschodzie kraju. Na zachodzie kraju noc będzie chłodna - od 1 do 3 st. C, aż 9 st. C będzie z kolei na wschodzie. W piątek słońce będzie wyglądać zza chmur. Większe zachmurzenie i opady możliwe na Pogórzu Karpackim, tam też może spaść deszcz. Temperatura maksymalna od 7 st. do 13 st. C. Na wybrzeżu wschodnim i północnym wschodzie dość silny wiatr (w porywach do 65 km/h).

W piątek ciśnienie będzie już wyższe (widać kolor czerwony na mapie poniżej), a biomet zmieni się na obojętny.

W piątek ciśnienie będzie już wyższeW piątek ciśnienie będzie już wyższe ventusky.com

Pogoda na weekend - wróci ciepło

Weekend ma być ciepły. W sobotę słonecznie, do 18 st. C na Dolnym Śląsku. Niedziela też ze słońcem, w większości kraju 19-20 st. C, a w Krakowie czy Katowicach nawet 21 st. C. 

Skąd pochodzą nazwy niżów?

Skąd nazwa niżu - Hypatia? W Europie nie istnienie oficjalny system nazywania niżów i wyżów atmosferycznych. Jednak Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie nadaje nazwy pojawiającym się w naszej części świata cyklonom. Na specjalnej stronie można "zaadoptować wir". Te nazwy są też wykorzystywane przez media w prognozach pogody. 

Jak czytamy na uniwersyteckiej stronie, Hypatię "zaadoptował" niejaki Wilhelm Röller. 

Kim była Hypatia? Najbardziej znana kobieta o tym imieniu to Hypatia z Aleksandrii, filozofka, matematyczka, urodzona między 355 a 370 rokiem.

Niż HypatiaNiż Hypatia met.fu-berlin.de/adopt-a-vortexWięcej o:
Komentarze (20)
Hypatia nad Polską. Do kiedy załamanie pogody?
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 23 razy 17

  Ja poczułem się słabiej jak przeczytałem, kogo zarekomendował Schetyna na prezydenta Wrocławia...

 • faustxyz

  Oceniono 19 razy 15

  Hypatia, poganka, matematyczka, filozofka, popularna, ceniona i podziwiana. Poganka -zamordowana przez chrześcijan z rozkazu św. Cyryla, biskupa. Gdyby uczono historii religii w szkołach po klerze byłoby już posprzątane perfekcyjnie.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 13 razy 7

  Ja sie zawsze slabo czuje jak do roboty musze wstawac.

 • extrafresh

  Oceniono 12 razy 6

  Ciśnienie mi się podnosi jak widzę tego tetryka posła Kaczyńskiego, który rządzi wyznawcami.

 • xynat

  Oceniono 7 razy 5

  Jak nad Europą pojawi się niż powodujący takie opady i powodzie jak w 1997 roku osobiście go zaadoptuję i nazwę 'kaczyński".

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 7 razy 5

  Satyryk Marian Załucki pisząc wiersz pt. "Tajfun Dziunia" nie przeczuwał, jakim się okaże prorokiem.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 3 razy 3

  Dotyczy pierwszej odnotowanej w historii nauki kobiety . Była nią Hypatia. Młode to dziewczę ... interesowało się dziełami starożytnych mędrców. Co więcej, czytało te dzieła i ponoć rozumiało o czym w nim mowa. Nic przeto dziwnego, że nauczający wówczas w Aleksandrii święty Cyryl wezwał miłujących bliźniego chrześcijan, by położyli temu kres. A że był to wybitny kaznodzieja, więc Hypatia została ukamienowana w roku 415.
  Widać nikt z kamienujących nie splamił się czytaniem mędrców i mógł bez wahania rzucić kamieniem.
  ==========
  cyt.: z "Wykłady z historii matematyki" Marek Kordos Warszawa 2005

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 3

  Wolski meteopata zawsze znajdzie okazję żeby ponarzekać na swoje fizyczne dolegliwości

 • only.devil

  Oceniono 1 raz 1

  Lulu miejże chociaż odwagę podpisać się imieniem i nazwiskiem pod tymi debilizmami które wypisujesz. Deszcz w kwietniu urasta do rangi kataklizmu. Chyba krucho z tymi co płacą albo wam już przestali płacić. Co z tego pokolenia wyrośnie ? Ja pie..., brak słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX