"Wyp***dalać z Polski". Tej dwójce nie spodobał się nowy sklep z mięsem halal. Sprawa w sądzie

W rasistowski sposób skomentowali otwarcie sklepu z żywnością dla muzułmanów. Teraz dwoje mieszkańców województwa lubuskiego odpowie za to przed sądem.

Prokuraturę w sprawie nienawistnych komentarzy Andrzeja N. i Karoliny N. w sierpniu 2017 roku zawiadomił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jak poinformował OMZRiK na Facebooku, pod koniec marca br. do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęły dwa akty oskarżenia.

Rasistowskie komentarze ws. otwarcia sklepu halal

25 sierpnia 2017 „Dziennik narodowy” na Facebooku opublikował link do artykułu na temat pierwszego warszawskiego sklepu z mięsem halal firmy Harbi Meat przy al. Krakowskiej. Otwarcie sklepu było szeroko komentowane w internecie. Pojawiło się wiele rasistowskich komentarzy, wśród nich te Karoliny N. i Andrzeja N.

Wyp***dalać z Polski zamazańcy nikt was tu nie chce a wieprzowinka zawsze będzie na pierwszym miejscu!!!! zaczyna się osiedlanie zamazańców jak w anglii potem będziecie płakać Bojkotować to zamazańców g**no (pisownia oryginalna – red.)

- napisał 45-letni Andrzej N. z Kostrzyna nad Odrą.
 

„Mam nadzieję że szybko zbankrutuje, barbarzyństwo, im powinni rytualne łby puste obcinać, ciapate sku...

- skomentowała 37-letnia Karolina N. z Dąbroszyna.

W sumie przekazaliśmy prokuraturze kilkanaście komentarzy, które internauci pod swoim imieniem i nazwiskiem zamieścili przy tej informacji. Te komentarze zgłosili nam inni internauci

- powiedział w rozmowie z „Expressem Bydgoskim” Konrad Dulkowski z OMZRiK.

Nie ma naszej zgody na obniżanie standardów współżycia społecznego. Nie ma zgody na rasizm i wszelkiego rodzaju ksenofobię. Politycy posługują się propagandą strachu, podsycają nienawiść Polaków do mniejszości, utrzymują społeczeństwo w przekonaniu, że każdy, kto nie jest Polakiem jest wrogiem.Znamy historię, wiemy do czego prowadzi taka polityka. I nie chcemy powtórki z pogromów.  Zatrzymajmy to szaleństwo póki można!

- czytamy na Facebooku OMZRiK.

Grożą im po 2 lata więzienia

Andrzej N. i Karolina N. są podejrzani o popełnienie przestępstwa z art. 256 Kodeksu karnego, za co grozi kara dwóch lat więzienia.

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak czytamy na stronie „Expressu Bydgoskiego”, dla Karoliny N. prokuratura żąda kary grzywny w wysokości 800 zł oraz wydanie wyroku bez procesu, zaś w przypadku Andrzeja N. prokuratura wnioskowała, by sąd zdecydował o karze podczas rozprawy.

Halal to w islamie określenie tego, co jest dozwolone. Dotyczy również sposobu odżywiania się muzułmanów. Zabrania on m.in. spożywania krwi, mięsa wieprzowego i padliny oraz wymaga, by zwierzęta ubijano w sposób rytualny.

Ubój rytualny, który jest sposobem uboju zgodnym m.in. z religią muzułmanów, na Zachodzie często wzbudza sprzeciw - przez wiele osób uznawany jest za okrutny sposób zabijania zwierząt.

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o: