Wiosenną aurę w Polsce zakłóci "Hypatia". Niż przyniesie do nas burze i gwałtowny wiatr

Niż "Hypatia" spowoduje chwilowe pogorszenie pogody w Polsce. Po ciepłej środzie - nocą w niektórych częściach kraju mogą pojawić się burze. W górach spodziewany jest bardzo silny wiatr.

Niż "Hypatia" przesuwa się obecnie nad północno-zachodnią częścią Europy. Przyciągnie najpierw nad Niemcy, a następnie nad Polskę chłodniejsze powietrze - donosi niemiecki portal wetter.com. W związku z tym w niektórych częściach kraju może pojawić się silny wiatr, intensywne opady deszczu i burze.  

"Hypatia" nad Polską

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w nocy ze środy na czwartek bezchmurnie będzie na wschodzie kraju, zaś w pozostałych częściach - pojawi się zachmurzenie. Możliwe są przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura spadnie miejscami do 5 stopni.

Synoptycy zwracają także uwagę na silny wiatr. W rejonach górskich i podgórskich ma wiać z prędkością do 80 km/h. Także w czasie lokalnych burz możliwe są dość silne porywy. IMGW wydało ostrzeżenia.

W czwartek w Polsce będzie pochmurno. Mogą pojawiać się przelotne opady oraz burze  - szczególnie we wschodnich i południowych rejonach kraju. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie nawet do 18 stopni. 

Skąd pochodzą nazwy niżów?

Dlaczego niż nazywa się "Hypatia"? W Europie nie istnienie oficjalny system nazywania niżów i wyżów atmosferycznych. Jednak Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie nadaje nazwy pojawiającym się w naszej części świata systemom wysokiego i niskiego ciśnienia. Służy to m.in. celom edukacyjnym i naukowym.

Nazwy są też wykorzystywane przez media w prognozach pogody. Jest też element "rozrywkowy" i ekonomiczny - przez stronę "Adoptuj Wir" każdy może (za opłatą) zaproponować naukowcom imię, które zostanie w kolejności nadane systemowi wysokiego lub niskiego ciśnienia. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Niż "Hypatia" przyciągnie nad Polskę deszcz. Możliwe burze
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 23 razy 17

  Hmmm... Piękna i mądra Hypatia z Aleksandri (filozofka, matematyczka, wynalazczyni, ateistka) to pierwsza w historii męczennica nauki. W 450 roku n.e. została w okrutny sposób zamordowana przez motłoch z poduszczenia biskupa Cyryla. I pomyśleć, że teraz nadciąga w postaci wielkiej burzy nad ciemnogród...

 • jackanapes

  Oceniono 10 razy 8

  Fanatyczną ‘burzę i gwałtowny wiatr’, który zmiótł Hypatię wytworzyły grupy otumanionych oszołomów.
  To jest źle dobrana nazwa.

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 13 razy 7

  Jacy msciwi sa ci chrzescijanie!
  Zeby tak sie wyzywac na tej szlachetnej Filozofce?
  Tyle setek lat po tym jak Ja zaszczuto, a oni nadal nie odpuszczaja.
  Ze niby wszystko co zle, to Ona?
  Nawet wiatr?
  :-)

 • ted49

  Oceniono 1 raz 1

  Fajnie, że dowiedziałem się od Was, kim była ta wybitna kobieta. To zasługa użycia jej imienia, co spełniło rolę popularyzatorską. Szkoda, że ją zaszczuli. A tamten Cyryl pewnie jest świętym ....

 • 0

  Tych co grzebią przy pogodzie , chętnie bym ich rozniosła jak trąba powietrzna (wypuścić ich w samo serce tej trąby) ! Pieprzone BUFONY udające Bogów !

 • elenem

  Oceniono 2 razy 0

  No to byłoby zbyt pieknie.... bez zawirowań. Zawsze coś wyskoczyć musi, choćby taki niż, zeby nie było zbyt nudno. :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX