Kawiarnia miała zapłacić za wylewanie piwa z browaru Jakubiaka. Teraz sąd zmienił wyrok

Wrzenie świata nie musi zapłacić za wylewanie piwa Ciechan z ramach bojkotu konsumenckiego - zdecydował sąd. Warszawska kawiarnio-księgarnia wciąż ma jednak przeprosić firmę posła Marka Jakubiaka. Akcja wylewania piwa z jego browaru była reakcją na homofobiczne wypowiedzi biznesmena.

Spór sądowy między Markiem Jakubiakiem, a Instytutem Reportażu (właścicielem Wrzenia świata) toczy się od kilku lat. Zaczęło się od wpisu na Facebooku, który Jakubiak (jeszcze zanim został posłem) napisał o Dariuszu Michalczewskim. "Życzę ci mamusi z fujarką zamiast piersi, będziesz miał co ssać!" - napisał Jakubiak po tym, jak dowiedział się, że bokser jest sojusznikiem osób LGBT. 

Gdy o sprawie zrobiło się głośno, Jakubiak brnął w homofobiczne wypowiedzi. - Homoseksualiści to nie jest mój problem, bo ja homoseksualistą nie jestem. Natomiast byłbym bardzo zadowolony, gdyby wszyscy, którzy mają ten problem, zostawiali go dla siebie, a nie epatowali wszystkich naokoło, w tym moje dzieci - stwierdził w rozmowie z portalem natemat.pl.

Jakubiak jest właściciel kilku browarów, w tym popularnego Ciechana. Dlatego kawiarnio-księgarnia Wrzenie świata ogłosiła bojkot konsumencki sprzedawanego tam wtedy piwa Ciechan. Zorganizowano też publiczne wylewanie piwa tej marki.

"Godzenie w dobro polskiej marki o 150-letniej tradycji"

W reakcji na to firmy Jakubiaka pozwały Wrzenie świata za "czyn nieuczciwej konkurencji" i "działanie na szkodę spółki". Sąd okręgowy przyznał biznesmenowi rację. W 2016 roku nakazał właścicielowi kawiarni wpłatę pięciu tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego (Jakubiak domagał się 100 tys. zł).

Ponadto Wrzenie świata miała zapłacić browarom posła ponad sześć tysięcy zł kosztów procesowych oraz opublikować przeprosiny. Przeprosiny miały m.in. zawierać zdanie: "takie działanie jest godzeniem w dobro polskiej marki o 150- letniej tradycji, brakiem szacunku dla ludzkiej pracy oraz niszczeniem polskiego przemysłu".

Mec. Maciej Ślusarek, który reprezentował kawiarnio-księgarnię, zapowiedział apelację. Teraz Wrzenie świata poinformowało o wyroku wyższej instancji. Kawiarnia wciąż musi opublikować przeprosiny - jednak to jedyny punkt utrzymany przez Sąd Apelacyjny.

"Przewodnicząca składu sędziowskiego w swojej wypowiedzi na sali sądowej podkreśliła, że słowa pana Marka Jakubiaka, które były powodem naszego happeningu z wylewaniem zakupionego piwa Ciechan należy zakwalifikować do mowy nienawiści" - czytamy na facebookowej stronie Wrzenia świata. 

Jak informuje kawiarnia, sąd oddalił nakaz zapłaty pięciu tysięcy zł, a także zdecydował, że to firma Jakubiaka ma zwrócić Wrzeniu świata koszty sądowe. Wreszcie zmieniono treść przeprosin, z których zniknęło m.in. zdanie o "godzeniu w 150-letnią markę". 

Wysłaliśmy do Browarów Regionalnych Jakubiak Sp. z o.o. prośbę o komentarz i czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (190)
Sąd zmienił wyrok w sprawie kawiarni, która wylała piwo Ciechan
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 65 razy 41

  Szczochy Jakubiaka.

 • quinquedactylus

  Oceniono 60 razy 32

  Leję ciepłym moczem na te faszystowskie szczyny i to właśnie po czeskim a nie po browarze od jakubiaka.

 • anonim_ka

  Oceniono 37 razy 27

  Znielubiłam Jakubiaka , czy powinnam tłumaczyć powody ? Prymitywny Ćfok.

 • felucjan

  Oceniono 35 razy 25

  Haha, Jakubiak jest chwilowo zajęty zamiataniem pod dywan afery związanej z nieuczciwym wydawaniem pieniędzy podatników. 150 letnia tradycja musi trochę poczekać. Okazało się, że Kukiz 15, ma w swoich szeregach homofobów i przekręciarzy.

 • cozano

  Oceniono 30 razy 22

  Z Jakubiaka to kawał chama, ale dodajmy że przewrażliwionego chama.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX