Czarny Piątek dwa razy większy niż pierwszy Strajk Kobiet. "Nie będziemy kicać jak zajączki!"

Sukces Czarnego Piątku. Nawet 55 tys. ludzi wzięło udział w warszawskiej demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Protesty w ramach Czarnego Piątku odbywały się też w innych miastach i za granicą.

- Szeregowy poseł myślał, że będziemy tak kicać. Zwołują komisję, my zwołujemy protest. Odwołują komisję, my rezygnujemy. Nie! My nie będziemy tak kicać jak zajączki! To wy tak kicacie. Episkopat coś powie, to wy hop! Kobiety tupną nogą, to wy hyc w drugą stronę. Pajace! Dorośnijcie! - grzmiała przed siedzibą PiS Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Na ulicach stolicy i innych miast w sumie dziesiątki tysięcy ludzi - głównie kobiet - protestowało przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Demonstracje pod hasłem "Czarny Piątek" zorganizowano jako reakcję na decyzję polityków PiS, którzy opowiedzieli się za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję".

Według danych Urzędu Miasta w demonstracji w Warszawie wzięło udział 55 tys. osób. To prawie dwa razy więcej niż podczas pierwszego Strajku Kobiet na pl. Zamkowym w 2016 roku. Wtedy według miasta manifestowało koło 30 tys. osób.

"Wolne Polki"

W stolicy manifestacja wyszła spod Sejmu w kierunku siedziby partii rządzącej na ulicy Nowogrodzkiej. Budynek PiS został otoczony kordonem policyjnych aut i funkcjonariuszy. 

Poza główną demonstracją wcześniej odbyły się mniejsze protesty w centrum stolicy i przed siedzibą kurii. Po południu część ulic była zablokowana - szczególnie, gdy tłum szedł z okolic Sejmu w stronę siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. 

Policja oceniła, że zgromadzenia przebiegały spokojnie. "Legitymowano kilkanaście osób. W tym trzy osoby używające pirotechniki" - podała warszawska komenda. Część uczestników demonstracji była oburzona wyciąganiem kobiet w tłumu. Legitymowano m.in. jedną kobietę w zaawansowanej ciąży. "Policyjna prowokacja!" - skandował wówczas tłum.

Na Twitterze wiele osób kpiło z tego, że policja skrupulatnie legitymowała za użycie rac dymnych - podczas gdy na innych demonstracjach, w tym na Marszu Niepodległości, setki ludzi robi to bez konsekwencji.

Na marszu pojawiły się hasła, takie jak: "Decyduję sama", "Wolne Polki", "Moje ciało, moje prawo", "Niepodległe Polki", "Martwa dziecka nie urodzę", "Zakaz aborcji zabija", "Myślę czuję decyduję".

TVP: "Zwolenniczki prawa do zabijania dzieci nienarodzonych"

TVP Info, w przeciwieństwie do np. TVN24 nie relacjonowała całości protestów. Temat największej od miesięcy demonstracji nie pojawił się też w pierwszych kilku materiałach "Wiadomości" TVP. Dopiero w drugiej części programu poświęcono protestowi jeden z materiałów. 

Prezenter TVP Michał Adamczyk nazwał Czarny Piątek protestem "zwolenników aborcji" i dodał, że w kontrze odbyły się "Białe Marsze obrońców życia". Nie pokazano jednak żadnego nagrania z tych demonstracji.

Biały Marsz planowany jest na sobotę w Poznaniu, w piątek w internecie odbyła się akcja Biały Piątek >>>

W materiale od początku podkreślano, że w demonstracjach "w sumie wzięło udział kilka tysięcy osób, a miało być kilkadziesiąt". Uczestniczki i uczestników nazwano "zwolennikami  zabijania dzieci nienarodzonych".

Manifestacje w całej Polsce

W Warszawie odbyła się największa manifestacja, na którą przyjeżdżały osoby z innych miast. Jednak protesty w ramach Czarnego Piątku zorganizowano też w innych miastach, m.in. w Poznaniu - gdzie było ok. 4 tysięcy ludzi -, Krakowie, Gdyni i Szczecinie. 

Czarny Piątek na świecie

Manifestacje pod hasłem "Czarny Piątek" przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce odbyły się również poza granicami kraju.

Jedna z naszych czytelniczek przysłała zdjęcia Polek protestujących w Szanghaju. "Spotkałyśmy się na Bundzie, w samym centrum Szanghaju, z widokiem na Pearl Tower" - poinformowała nas w wiadomości.

Czarny Piątek w SzanghajuCzarny Piątek w Szanghaju Fot. Facebook Anky Jaszczołt

Czarny Piątek dotarł również do Niemiec, Francji, Szkocji i Belgii. Ponad 100 osób demonstrowało w Berlinie przy Warschauer Straße. 

Czytaj więcej na ten temat:

Więcej o:
Komentarze (221)
Czarny Piątek. Sukces, protest większy niż Strajk Kobiet
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 53 razy 43

  Mozna mowic co sie chce, ale wejscie w zycie tej ustawy bedzie w praktyce oznaczalo koniec wielu badan prenatalnych jak i niezbednych zabiegow dokonywanych na plodzie. Bedzie tez oznaczac duzo wieksza ilosc urodzonych bardzo uposledzonych dzieci, z ktorych wiele umrze niedlugo po porodzie. Rezultatem bedzie wiele zgonow kobiet i dzieci, jak i wiele ludzkich tragedii. Jeszcze raz "gratuluje" tym wszystkim co glosowali na Kaczynskiego, Dude i PIS. Jesli ma sie problemy z mysleniem, to trzeba chociaz zachowac podstawowy instynkt samozachowawczy.

 • polakadam

  Oceniono 52 razy 38

  Prawica ma ten odchył że zawsze próbuje wszystkim mówić jak mają żyć, w co wierzyć, jakie wyznawać wartości. Ostatnio wkurzyli nawet myśliwych-swoich zwolenników zakazując uczestnictwa dzieci w polowaniach{to akurat popieram}. I odezwały się głosy pisorow ze strzelbami że nie będą im mówić jak mają dzieci wychowywać.
  Będą mówić. Bo to jest choroba prawicy. Uważają że oni najlepiej rozumieją świat . Na odmienne poglady nie ma miejsca. Nie ma miejsca nawet na merytoryczną dyskusję na tematy światopoglądowe . Nie uznają różnorodności . Są głupi i tępi.
  I na pewno przegrają. Pytanie tylko ile wcześniej zdążą popsuć.....

 • delfina77

  Oceniono 35 razy 27

  Szkoda, że w tym roku nie mogłam pójść, bo mam małe dziecko, ale całym sercem jestem,z Wami!!!

 • monodeluxe

  Oceniono 32 razy 24

  W TVP info na pasku podali, że w marszu uczestniczyło 4,5 do 5 tys ludzi. Zwolennicy PiSu zassają to jak pelikan śledzia. Czasem mi ich żal

 • ri-pi

  Oceniono 26 razy 24

  Brawo Panie. Jestem całym sercem przy Was

 • antypiss

  Oceniono 25 razy 21

  To co Panie Kaczyński, teraz rzut monetą i jak wyjdzie orzełek to projekt nie przechodzi. Sami to sobie zrobiliście.

 • czechy11

  Oceniono 28 razy 20

  PiS to już schyłek szybkim krokiem nadchodzi koniec tej choroby. Razem z nimi nadchodzi koniec propagandystów z kłamliwej TVPiS która bezczelnie kłamie i pasie tabuny niedorobionych manipulantów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX