Ziobro wydał kluczową opinię ws. ustawy o IPN. Teraz Prokuratura Krajowa tłumaczy, co ona oznacza

Prokuratura Krajowa w komunikacie wyjaśnia opinię prokuratora generalnego na temat ustawy o IPN. - Nie możemy oczekiwać od mieszkańców Meksyku czy Kostaryki, że będzie miał wiedzę o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich - stwierdził w programie "Siódma /9" wiceszef MS.

Prokuratura krajowa w swoim oświadczeniu tłumaczy opinię prokuratora generalnego na temat konstytucyjności ustawy o IPN. Przypomnijmy, że prokurator generalny w opinii dla Trybunały Konstytucyjnego stwierdził, że jeden z przepisów jest niekonstytucyjny. Mowa o art. 55 b, zgodnie z którym "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw" przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie z czasów II wojny światowej.

W komunikacie Prokuratury Krajowej, który pojawił się w czwartek, czytamy, że "opinia Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, co do konieczności kompleksowego uregulowania ochrony dobrego imienia Polski nie uległa zmianie".

Wiedza o odpowiedzialności za Holokaust jest powszechna

Jak informuje Prokuratura Krajowa, należy rozróżnić zbrodnie popełnione przez III Rzeszę od zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Według prokuratury "wiedza o tych pierwszych zbrodniach, o tym kto wywołał II Wojnę Światową, kto odpowiada za Holokaust i za stworzenie nazistowskiej machiny śmierci jest powszechna, znana na całym świecie i niezależna od szerokości geograficznej, bez względu na państwo pochodzenia, czy zamieszkania". Z kolei wiedza nt. zbrodni ukraińskich jest mniej powszechna.

Warchoł: Nie można oczekiwać tej wiedzy od mieszkańców Meksyku

- W momencie prac parlamentarnych doszło do zmiany tych przepisów. Na zaawansowanym etapie zostało to rozszerzone o kwestię nacjonalistów ukraińskich - powiedział w audycji "Siódma/9" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości od początku wskazywało, że nie należy tych dwóch spraw łączyć. Mimo że Ministerstwo było za karaniem za negowanie zbrodni nacjonalistów ukraińskich, to nie za tym, by to łączyć - dodał.

Kary tylko na terytorium Polski

Jak wyjaśnia minister wiedza nt. zbrodni nacjonalistów ukraińskich nie jest na świecie zbyt powszechna. - Nie możemy oczekiwać od mieszkańców Meksyku czy Kostaryki, że będzie miał wiedzę o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich - stwierdził.

"Prokurator Generalny pozytywnie odnosi się do przepisów wprowadzających kary za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, jednakże wyłącznie ograniczonych do terytorium Polski" - czytamy w komunikacie prokuratury. 

Czytaj też: Prokurator generalny krytykuje kluczowy zapis ustawy o IPN. "Ziobro obrócił się przeciw Ziobrze"

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (41)
Opinia prokuratora generalnego ws. ustawy o IPN
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 21 razy 19

  Jełopy pisowskie. Zajmijcie się prawdziwymi przestępcami.
  Edukację historyczną zostawcie historykom. Politycy zawsze będą mataczyć.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 16 razy 16

  człowiek, który powinien siedziec w więzieniu sprawuje najwyższe funkcje w katolandzie
  jest do tego tak głupi, ze jedną dezyzja zaprzecza innej decyzji przez siebie wydanej
  Plącze sie i pulta bezsilnie, a przecież Zbyszku [moge tak mówic, jestem wiekowy[ NIC NIE TRWA WIECZNIE
  aani ty ani wasza władza, i moze kiedys będziesz musiał oddać część emeryturki a pod oknami twoich dzieci będa pikiety jak pod domem pana Jaruzelskiego,... kto wie, kto wie ....

 • acototak

  Oceniono 17 razy 15

  Ale ci z San Escobar powinni być świadomi.

 • notremak

  Oceniono 14 razy 14

  Ludzkie panisko z tego Zera!
  Nie będzie ścigał mieszkańców San Escobar!

 • acototak

  Oceniono 14 razy 14

  Kolejny, którego trzeba tłumaczyć na polski?

 • cezar85

  Oceniono 12 razy 12

  Tak jak nie możemy oczekiwać od czopka Zero jakiegokolwiek sensu i przyzwoitości

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 11 razy 11

  a może ograniczyć obowiązywanie ustawy tylko do żoliborza i tylko do numerów od 45 do 55

 • tom_aszek

  Oceniono 10 razy 10

  "Prokuratura Krajowa w komunikacie wyjaśnia opinię prokuratora generalnego na temat ustawy o IPN"

  Z zainteresowaniem czekam na telewizyjną debatę prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości na temat tej ustawy. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX