Polska Fundacja Narodowa kupiła jacht. Rynkowa cena? 800 tys. do 1,2 mln. Nie złotych, euro

Polska Fundacja Narodowa kupiła jacht na potrzeby akcji "Polska100". Z informacji przesłanych Gazeta.pl przez przedstawicieli projektu wynika, że zakup jachtu tej klasy to na rynku koszt rzędu 800 tys. do 1,2 mln euro. Dopiero za 2-3 tygodnie, po zakończeniu prac (jacht jest w stoczni), organizacja będzie w stanie wskazać jego pełną wartość.

"Polska100" to projekt, w ramach którego jacht z polską załogą ma wyruszyć w dwuletni rejs po świecie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Żaglówka ma ruszyć w podróż w lipcu tego roku, a na czele załogi stanie Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w żeglarstwie. 

Początkowo była to oddolna inicjatywa, ale projektem zainteresowała się Polska Fundacja Narodowa, która zgłosiła się do twórców i została strategicznym partnerem przedsięwzięcia pod koniec 2017 roku. To także PFN była jednym ze sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na żaglówkę. Fundacja promuje też akcję na swojej stronie internetowej.

Jacht za 800 tys. do 1,2 mln euro

Zwróciliśmy się zarówno do PFN, jak i pomysłodawców akcji "Polska100" z pytaniami o to, ile kosztował jacht i ile z tych funduszy pochodziło z kiesy Polskiej Fundacji Narodowej. Na razie odpowiedziała tylko druga z organizacji.

Dokładna wartości jachtu Polska100 będzie znana po zakończeniu trwających obecnie prac, za ok. 2-3 tygodnie. Orientacyjnie mogę podać, że jacht tej klasy na rynku kosztuje od 800 tys. do 1,2 mln euro, w zależności od wieku, stanu i wyposażenia oraz zakresu prac, które trzeba wykonać przy jachcie. Środki na zakup jachtu pochodzą od Polskiej Fundacji Narodowej

- odpowiedział na pytania Gazeta.pl Paweł Prus, rzecznik prasowy akcji "Polska100".

Prus opisuje też, że obecnie trwają prace przygotowawcze do rejsu, a jacht Polska100 jest w stoczni. "Cały kadłub musimy gruntownie sprawdzić, przemalować, uzupełnić wyposażenie, przed nami jest również zakup nowych regatowych żagli. To prace konieczne, aby bezpiecznie wyruszyć w rejs dookoła świata i wystartować w kilkunastu prestiżowych imprezach regatowych" - doprecyzowuje.

"Polska100" przepłynie 40 tysięcy mil morskich

Załoga przepłynie 40 tysięcy mil morskich, odwiedzi pięć kontynentów i 100 portów oraz wystartuje w regatach żeglarskiego Wielkiego Szlema, czyli słynnych klasykach, takich jak: Sydney-Hobart, Fastnet, Newport-Bermuda czy Middle Sea Race

- czytamy na stronie PFN. Wraz z wizytą jachtu w różnych portach, organizowane mają być wydarzenia promujące "polską kulturę, osiągnięcia, przedsiębiorczość i innowacje".

Kusznierewicz za sterami

Więcej o akcji "Polska100" powiedział w czwartek Kusznierewicz. Złoty medalista z Atlanty mówił w Polskim Radio 24, że jacht ochrzczony "Polska100", tak samo jak nazwa akcji, to "sprawdzona jednostka". Wskazywał, że 21,5-metrowa jednostka, niedawno zakupiona, idealnie nadaje się do dwuletniego rejsu.

- Zależy nam na osiąganiu sukcesów, by pokazać, że Polacy są znakomitymi sportowcami, świetnymi żeglarzami - przekonywał Kusznierewicz. Wcześniej na Facebooku akcji "Polska100" zamieszczono relację z prac przygotowawczych nad jachtem.

Gigantyczny budżet PFN

Polska Fundacja Narodowa jest finansowana przez 17 spółek Skarbu Państwa (Enea, Energa, PGE, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, PGZ, PWPW, PKP, Holding Nieruchomości).

Powołana w 2016 roku PFN otrzymała wówczas sumę 100 mln zł od spółek, a w każdym kolejnym na konto fundacji wpływa 50 mln. Ma ona "budować polską markę" w innych krajach. 

Wpadki Polskiej Fundacji Narodowej

Działania Polskiej Fundacji Narodowej budzą kontrowersje. Pracownicy PFN chwalili się niedawno m.in. tym, że kampanie "Today, we are still on the side of truth" i "Testimony of truth", za pomocą których próbowano walczyć ze sformułowaniem "polskie obozy śmierci, dotarły do ponad 180 mln odbiorców na całym świecie. Komentatorzy natychmiast wychwycili, że PFN nie podała źródła tych danych i zarzucali, że są wyssane z palca.

ZOBACZ TAKŻE: Polska Fundacja Narodowa chwali się "sukcesem" na poziomie 0,2 proc. "Największa hucpa PiS">>>

Z kolei gdy w związku z nowelizacją ustawy o IPN wybuchł międzynarodowy konflikt, Polska Fundacja Narodowa przygotowała dla rządu specjalny spot. Okazało się, że 30-sekundowy film w całości składał się z wyprodukowanej kilka miesięcy wcześniej animacji "Niezwyciężeni", która za pomocą głosu Seana Beana opowiadała uproszczoną historię Polski od czasów II wojny światowej do zwycięstwa Solidarności.

Pod koniec stycznia Polska Fundacja Narodowa próbowała edukować odbiorców na temat obozów koncentracyjnych. Chciano podkreślić, że były nazistowskie, a nie polskie. Pracownikom PFN umknęło wtedy, że grafika wykorzystana w kampanii przedstawiała flagę współczesnych Niemiec, a nie Trzeciej Rzeszy.

We wrześniu zeszłego roku PFN zasłynęła kontrowersyjną kampanią informacyjną "Sprawiedliwe sądy", która była zbieżna z retoryką PiS dotyczącą stanu polskiego sądownictwa. Wątpliwości wzbudził fakt, że w ten sposób działała na rzecz partii rządzącej, będąc jednocześnie finansowaną z publicznych pieniędzy.

BBC pojechała do 'twierdzy PiS' i pyta, co znaczy być Polakiem. Na reakcję nie trzeba było długo czekać

Więcej o:
Komentarze (200)
PFN kupiła jacht do promowania Polski. Akcja "Polska100"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 55 razy 53

  Jeżeli to ma symbolizować Polskę, to powinno być na węgiel, płynąć pod prąd, przeciekać, kapitan powinien być pijany lub przynajmniej niespełna rozumu.
  A pod podkładem zakładnicy symbolizujący gorszy sort.

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 39

  Najpierw fundacja puszcza w świat i w Polskę plotkę, że wszyscy sędziowie kradną kiełbasy, później jachcikiem opłyną kulę ziemską i wszystko ponaprawiają.
  Po mojemu to zwykłe poj*by.

 • 2.joana

  Oceniono 31 razy 29

  Jacht? A może Arka Noego z egzemplarzami Potopu, W pustyni i w Puszczy (Polska krajem pozbawionym rasizmu) i Quo Vadis (Polscy niewolnicy przedmurzem chrześcijaństwa). Czy na prawdę już nie ma w tym kraju na co wydawać pieniędzy? (pytanie retoryczne)

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 26 razy 26

  Niech pisobolszewiccy patrioci pomalują półdupki na białoczerwono i w radosnym uniesieniu z wypiętymi gołymi tyłkami spacerują po świecie. Ale zaraz zaraz? Jakie stulecie? Wg głupawego Matueszka od 1945 roku do 2015roku Polski nie było. Co będą obchodzić ?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 25 razy 25

  Gdyby PiŚdzelskie imbecyle chciały promować, a nie ośmieszać i oczerniać Polskę, to by przywróciły praworządność, skończyły komedię smoleńską, miesięcznice i obsadziły ministerstwa mądrymi ludźmi a nie pacanami rodem z Escobar.

 • laik404

  Oceniono 22 razy 22

  Samoloty Lotu mają być biało-czerwone, jacht już taki jest, co by tu jeszcze przemalować?

  Może by tak Mount Everest pierdyknąć na biało-czerwono? Prezio w pelerynce byłby tam jak malowanie!

 • 41janina

  Oceniono 18 razy 18

  To taki Mis na miare naszych czasow. Bareja wiecznie zywy.

 • owca888

  Oceniono 17 razy 17

  Tak wydają waszą kasę, Wolacy.
  Głosujcie dalej na nienażartych pis.dzielców.

 • jxl82

  Oceniono 19 razy 17

  Najlepsze byłoby coś trwałego np. "Na 100-lecie niepodległości -100 willi dla kacyków PIS". A na deser 100 tysięcy premii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX