Co jest w projekcie "Zatrzymaj Aborcję"? Dużo ideologii, mało prawdy [SPRAWDZAMY]

Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne ma zaledwie pół strony. Nieco więcej zajmuje uzasadnienie, w którym jednak nie brakuje manipulacji i przekłamań. Rozkładamy najważniejsze tezy ustawy na czynniki pierwsze.

Ustawa z 1993 roku (tzw. kompromis) pozwala na aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu), gdy przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety) oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodnia).

Kiedy zaczyna się człowiek?

Tę drugą przesłankę chcą usunąć inicjatorzy akcji Zatrzymaj Aborcję. To w zasadzie jedyny zapis projektu ustawy, pozostałe są tylko korektą, która wynika z usunięcia jednego z punktów. Projekt zawiera jeszcze uzasadnienie, w którym autorzy dosyć swobodnie manipulowali, tak wiedzą medyczną, jak i prawną. Należy zacząć od zdania, które stanowi punkt wyjścia dla autorów:

Na gruncie współczesnych, obiektywnych osiągnięć nauk przyrodniczych (medycyny, biologii, a zwłaszcza genetyki) nie ma obecnie żadnych wątpliwości, iż życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia

Weźmy zatem opinię dr. Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika, który w rozmowie z nami mówił: 

Nie ma etycznego sformułowania, które by umiejscowiło poczęcie życia jako istoty ludzkiej w jednym punkcie, bo jest to proces. Zapłodnienie komórki jest startem, ale to nie jest równoważne istocie ludzkiej. Sam poród i uzyskanie zdolności samodzielnego bytu jest momentem, kiedy możemy mówić o człowieku

Wybiórcze traktowanie wyroków ETPCz

Autorzy ustawy wybiórczo powołują się na Europejski Trybunał Praw Człowieka, który stwierdzał, że państwa mają obowiązek wprowadzić jasne regulacje dotyczące aborcji. Polska odpowiadała przed ETPCz w związku z niejasnym prawem, które powoduje niepewność co do rzeczywistej dopuszczalności przerwania ciąży. Autorzy przytaczają tu wyrok w sprawie Alicji Tysiąc przeciwko Polsce.

Znamienne, że nie wspomniano o tym, co jeszcze ETPCz mówił w sprawie Tysiąc. Trybunał podkreślał bowiem, że niezapewnienie realnej możliwości przerywania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety lub poważnego uszkodzeni płodu jest również naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.  

Licząc na wyleczenie zespołu Downa

W ustawie podniesiono, że "przeznacza się dziecko do aborcji na podstawie jedynie prawdopodobieństwa, a orzeczenie o stopniu tego prawdopodobieństwa pozostawia się
lekarzowi". I dalej tłumaczą, że "wobec dynamicznego rozwoju medycyny nie sposób też wyrokować, że dana choroba jest nieuleczalna", a stan zdrowia dziecka w łonie matki "niejednokrotnie ulega poprawie i choroba z zagrażającej życiu zmienia się w lżejszą, która nie może już zostać uznana za nieuleczalną".

Spójrzmy na oficjalne rządowe statystyki (nota bene przytaczane w uzasadnieniu, ale znów - wybiórczo). W 2016 roku w Polsce przeprowadzono 1088 zabiegów legalnego przerwania ciąży, z czego 1042 właśnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. W 221 przypadkach ciążę przerwano, gdy u płodu stwierdzono zespół Downa, czyli dodatkowy chromosom 21. W 167 przypadkach trisomnia była połączona z innymi wadami, np. serca czy mózgu. W 227 przypadkach aborcji dokonano w związku z wadami mnogimi (dwóch i więcej układów lub organów stwierdzonych w badaniu obrazowym).

O ile oczywiście w przypadku pojedynczych wad płodu zaawansowana medycyna radzi sobie coraz lepiej, przeprowadza się np. operacje rozszczepu kręgosłupa jeszcze w łonie matki, o tyle nie da się zmienić anomalii w kodzie genetycznym.

Godność przyrodzona, a nie przypoczęta

Autorzy uważają, że dopuszczalność aborcji ze względu na uszkodzenie płodu stoi w sprzeczności z Konstytucją, a w szczególności art. 30, 32 i 38. Przypomnijmy, jak brzmi pierwszy z nich: 

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Kluczowym słowem jest "przyrodzona", a więc nabyta w chwili urodzenia. Podobny zapis widnieje w Artykule 1. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, gdzie czytamy o tym, że "wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swoich praw". Słowo to zostało użyte rozmyślnie, by wykluczyć stosowanie zapisów Deklaracji w odniesieniu do płodu. 

Ponadto, jak zauważa Amnesty International, żaden międzynarodowy czy regionalny organ praw człowieka nigdy nie rozpoznał płodu jako przedmiotu ochrony w ramach międzynarodowych traktatów praw człowieka, włącznie z Konwencją o Prawach Dziecka. 

Co Polacy sądzą o zaostrzeniu prawa?

85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na początku 2018 roku dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Respondenci odpowiadali na pytanie "jak według ciebie powinien postąpić rząd Zjednoczonej Prawicy odnośnie obecnej ustawy aborcyjnej w Polsce". 44 proc. jest za pozostawieniem obecnego prawa, a nieco mniej - 41 proc. - za jego liberalizacją - dowiadujemy się z wyników badania. Jedynie 15 proc. badanych opowiedziało się za zakazem aborcji. 

To niejedyny sondaż z tego roku, który wskazuje na to, że Polacy nie chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego. Także w styczniu tego roku na zlecenie "Rzeczpospolitej" IBRIS zapytał, "czy pani/pana zdaniem powinno się zakazać aborcji w przypadku ciężkiej i nieusuwalnej wady płodu". 70,3 proc. odpowiedziało, że nie ("zdecydowanie nie": 57 proc., zaś "raczej nie" 13,3 proc.). 

Więcej informacji na temat przerywania ciąży i międzynarodowych standardach praw człowieka znajdziesz w broszurze Amnesty International

Więcej o:
Komentarze (374)
Czarny piątek. Co jest w projekcie "Zatrzymaj Aborcję"?
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 40 razy 30

  czy jest jakiś sens wprowadzać ustawę dla 2% społeczeństwa?
  przecież pozostałe 98% katoliczek nie będzie się skrobać
  ze względu na wiarę

 • xsawer

  Oceniono 30 razy 24

  Urodziłam chore dziecko, dlaczego innym matkom ma być lepiej? To cała prawda o motywacji tej pani.

 • gaua51

  Oceniono 24 razy 22

  Godek ?? A co ona robi w sejmie całymi dniami ?? A czemu to nie opiekuje się swoim upośledzonym dzieckiem?? Czyżby już się jej znudziło,czy też na chama chce"uszczęśliwić"Polki podobnym nieszczęściem??Nie pokazujcie mordy tej debilnej ,chorej umysłowo krowy, bo na jej widok rzygać się chce.A jej "argumentacja"w dyskusji,radiowej,telewizyjnej to stek idiotyzmów ,których spokojnie nie można słuchać.

 • agisk

  Oceniono 32 razy 20

  Wariaci! Zrozpaczona kobieta i tak będzie szukała sposobu, co może odbyć się kosztem jej życia. A poza tym nie każdy w Polsce jest katolikiem. Dajcie ludziom wybór! I prawo do edukacji oraz antykoncepcji.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 18

  W tym projekcie jest sama ideologia , prawdy tam nie ma

 • morsik2

  Oceniono 19 razy 17

  Rozumiemy że inicjatorzy akcji Zatrzymaj Aborcję są czynnymi wolentariuszami w hospicjach, domach opieki, domach dziecka gdzie przebywają takie dzieci i z dużym zaangażowaniem zajmują się nimi na co dzień.

 • leksie

  Oceniono 25 razy 17

  Czyli jak matka w ciazy przechodzi na czerwonym swietle to ile osob dostaje mandat?

 • pinio67

  Oceniono 26 razy 16

  Tak to jest, kiedy do głosu na poziomie społecznym dochodzi religia. Religia (każda) jest najstarszą i najohydniejszą społeczną trucizną. Jest najstarszym i najbardziej wyrafinowanym mechanizmem podporządkowywania sobie ludzi, narzucania i sprawowania władzy. Jest najstarszym pretekstem i praprzyczyną milionów trupów, mordów całych narodów i kultur. Prześladowała rasy, płci. Jest najohydniejszym mechanizmem bezwzględnego dzielenia ludzi i szczucia ich przeciwko sobie. Jest kwintesencją (niesłusznie przypisanej Goebbelsowi) zasady, że powtórzone 1000 x kłamstwo staje się prawdą.

  Możemy poprawić Polskę łatwo i prosto. Wystarczy tym psychopatom zabrać dzieci i ujawnić przepływy fiansowe. Za 10 lat będziemy u siebie a nie w watykańskiej kolonii rządzonej przez psychopatów niezdolnych do społecznego współistnienia.
  WON z katolstwem!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX