Prokurator generalny krytykuje kluczowy zapis ustawy o IPN. "Ziobro obrócił się przeciw Ziobrze"

Prokurator generalny zwraca uwagę na niekonstytucyjność jednego z przepisów w ustawie o IPN. Przepis mógłby doprowadzić do "podważenia autorytetu Państwa Polskiego" i dałby "przeciwne rezultaty" niż zakładano. Zachowanie prokuratury ostro krytykuje opozycja.

Chodzi o jeden z bardzo ważnych zapisów znowelizowanej ustawy o IPN, którą podpisał i skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda. W piśmie prokuratora generalnego, które pojawiło się na stronie TK, odniesiono się właśnie do tych przepisów, wobec których zastrzeżenia miał prezydent.

Ściganie za granicą niekonstytucyjne

Niekonstytucyjny ma być konkretnie art. 55b, zgodnie z którym "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa wart. 55 i art. 55 a."  Mowa tu o przestępstwie przypisywania Polakom odpowiedzialności za zbrodnie, które podczas II wojny światowej popełniła III Rzesza. 

Jak czytamy w uzasadnieniu prokuratury, próba penalizacji takich czynów, popełnionych za granicą oznacza, że "ustawodawca nienależycie wyważył proporcje pomiędzy koniecznością ochrony dobra prawnego a adekwatnością, skutecznością i dolegliwością normy prawnej".

Ustawa o IPN da "przeciwne rezultaty"

Według prokuratury doprowadziło to do "unormowania faktycznie dysfunkcjonalnego", które może doprowadzić do "rezultatów przeciwnych" niż zakładane przez autorów ustawy. Co więcej, prokuratura zwraca uwagę na to, że przepis mógłby doprowadzić do "podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa".

Z kolei według opinii Sejmu, którą również można przeczytać na stronie TK, nowelizacja jest zgodna z konstytucją. Poseł PiS Marek Ast zaznaczył jednak, że w Sejmie dochodzi do zmiany zdania i jeżeli TK uzna przepisy za niekonstytucyjne, parlament przystąpi do prac legislacyjnych.

Nowoczesna chce dymisji Jakiego i Ziobry

Robert Kropiwnicki z PO powiedział, że jest zaskoczony taką opinią prokuratora generalnego. Dymisji Zbigniewa Ziobry i jego zastępcy Patryka Jakiego domaga się Nowoczesna.

"ZZiobro obrócił się przeciw ZZiobro! Prokurator Generalny uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy o IPN przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości" - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer.

"Bijatyka w rządzie"

"Skądinąd ciekawe, że ZZ, jako prokurator generalny uznał za niekonstytucyjny fragment ustawy, którą napisało ministerstwo sprawiedliwości, którym zupełnie przez przypadek kieruje... ZZ" - ironizuje z kolei Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

Z kolei według Andrzej Gajcego z Onetu opinia prokuratury oznacza "bijatykę w rządzie".

"Na zapleczu rządu musi trwać niezła bijatyka, że ZZ niby sam z siebie stwierdza niekonstytucyjność przepisu #ustawaIPN której jest autorem, a ws. ustroju sądów powszechnych następuje krok wstecz. Ktoś tu chyba na kogoś mocno nacisnął" - stwierdza dziennikarz. 

Prokuratura do czasu rozpatrzenia ustawy przez Trybunał Konstytucyjny nie chce komentować sprawy.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (203)
Ustawa o IPN. Jeden przepis jest niekonstytucyjny
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 58 razy 54

  Durnie piszą ustawę na kolanie, klepią ją potem pospiesznie i bezmyślnie w Sejmie i Senacie, głupek ją podpisuje (po czym mówi że ustawa jest do kitu!!!), A POTEM SIĘ DZIWIĄ?

 • marymania

  Oceniono 43 razy 37

  Dotąd ciągle słyszełiśmy, że okonstytucyjności ustaw może stanowić jedynie TK (czyli magister Wolfgangowa). Ile razy wypowiadał się jakiś profesor - Zoll, Strzebosz, Rzepliński czy Gersdorf, to mówiono, że tylko pani magister ma prawo o tym decydować.
  A teraz się okazuje, że magister Ziobro też ma prawo?

  LOL

 • antropoid

  Oceniono 38 razy 34

  Z wami, zdradzieckimi mordami u władzy to państwo nie ma żadnego autorytetu.

  Zresztą widać, jak się stacza na arenie międzynarodowej.

 • nypiknik

  Oceniono 32 razy 30

  A gdzie był pan Ziobro gdy wszyscy inni zwacali uwagę, że ta ustawa jest zła? Teraz się obudził? Czy może PiS rozpaczliwie szuka wyjścia z sutyacji w którą sam się zapędził?

 • krzywelustro

  Oceniono 27 razy 27

  Konus przy pomocy jednej ze swoich kukiełek właśnie przekazał instrukcje Trybunałowi Konstytucyjnemu.

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 25

  Patryk..coś nieźle uwaliłeś skoro szef krytykuje. Ale to i tak paradoks. Prokurator Generalny krytykuje Ministra Sprawiedliwości..Pogubiłam się.

 • bob_59

  Oceniono 23 razy 21

  Dziś ten przepis jest niekonstytucyjny, jutro niekonstytucyjny może być inny, a pojutrze konstytucyjna znów będzie cała ustawa. Nie tu leży problem - niekonstytucyjny to jest cały ten niby-rząd łącznie z sejmowym i niby-prezydenckim zapleczem i wszystko co wysmaży, z założenia będzie niekonstytucyjne. A media łykają kit jak pelikany...

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 23 razy 21

  Dlaczego zero milczało do tej pory?. Dlaczego tyle razy złamano konstytucję , niemalże przy każdej ustawie pisanej przez pis na kolanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX