Specustawa mieszkaniowa, czyli ustawa specjalnej troski. "Ma tylko poparcie deweloperów, to dramat"

Specustawa mieszkaniowa spowoduje wysyp mieszkaniowych "potworków" wszędzie tam, gdzie tylko będzie można je postawić. - Ta ustawa zmierza w tym kierunku. Nie oferuje nic innego jak bałagan. Oprócz poparcia rządu ma jeszcze wsparcie deweloperów - mówi w rozmowie z Gazeta.pl architekt Grzegorz A. Buczek z Politechniki Warszawskiej.

Kacper Świsłowski, Gazeta.pl: Głośno jest o specustawie mieszkaniowej, która według zapowiedzi rządzących ma dać kopa budownictwu, ale...

Architekt Grzegorz A. Buczek, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich: O jej projekt  zapytali mnie dzisiaj studenci. Pytali, czy to, co robią obecnie na zajęciach z urbanistyki i planowania, w ogóle ma sens, w świetle przepisów projektu tej ustawy. Powiedziałem im, że to tylko taki epizod, który mam nadzieję przeminie...

Tylko co można jej konkretne zarzucić? Dla mnie ona jest „posklejana”, sporo treści wziętych jest z innych ustaw.

Projekt tej ustawy, zaryzykuję taką tezę, najwyraźniej był pisany „na kolanie”. I to przez osoby, które chyba nie znają lub nie rozumieją potencjału przepisów i narzędzi ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ten projekt proponuje wyłączenie przepisów obecnej ustawy dla lokalizowania i realizacji projektów mieszkaniowych, ale zawiera niektóre z jej przepisów, często niekorzystnie zmienione, w swoich artykułach.

Ma też stać się podstawą do upowszechnienia, w jeszcze gorszej formie niż obecna krytykowana decyzja o warunkach zabudowy, nowego rodzaju decyzji administracyjnej, którą będzie można wydawać w sprzeczności z uchwałą rady gminy tak istotną, jak polityka przestrzenna gminy. A przecież cele, którym na służyć specustawa, dałoby się zrealizować na mocy ustawy o planowaniu, przy ewentualnych niewielkich korektach czy uzupełnieniach jej przepisów.

Niby „wyłączona” zostaje ustawa o planowaniu, ale jej przepisy dalej dotyczą inwestorów.

Nadmiar szczegółów bardzo komplikuje tę zależność, do tego większość przepisów specustawy zmienia lub odwołuje się do przepisów innych ustaw, ale te są po prostu niewykorzystywane odpowiednio do realizacji inwestycji, na przykład scalenia i podziały nieruchomości.

Ze specustawy wynika, że studium kierunków zagospodarowania przestrzennego nie jest podstawą do wydawania decyzji mających być podstawą projektowania inwestycji mieszkaniowych. To już teraz jest nadużywane – większość pozwoleń na budowę jest wydawanych na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, co jest powszechnie uznawane za przyczynę chaosu przestrzennego!

Czekam, jak w tej sprawie wypowiedzą się stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. One powinny wyłapać, że na przykład, specustawa wprowadza rozwiązania, które ingerują we właściwość różnych organów. Istotą problemu jest obecna relacja organu stanowiąco-kontrolnego i wykonawczego oraz ich – wynikające z ustawy o samorządzie gminnym – role w określaniu polityki przestrzennej i stanowieniu prawa miejscowego w planach zagospodarowania, a także nadzorcza rola wojewody, co ma jednak zmienić specustawa

To znaczy?

Specustawie brakuje szacunku dla lokalnej legislatury, tj. rady gminy, etc. Była pisana, że tak powiem, przez ludzi naiwnych dla ludzi dobrej woli. Autorzy specustawy po prostu proponują, że jeżeli są jakieś plany zagospodarowania przestrzennego, uchwalone przez radę gminy, to teraz ta sama rada, która je uchwaliła, będzie na wniosek dewelopera mieszkaniowego je zmieniać w przyspieszonym trybie, ignorując przy tym własne decyzje ze sfery polityki przestrzennej, które miały być realizowane przy pomocy planów.

Są w Polsce miasta, gminy, które z tą trudną i dla wielu być może uciążliwą ustawą o planowaniu przestrzennym, radzą sobie całkiem dobrze. Mają stosunkowo wysokie wskaźniki zaplanowania swoich terenów, a niski wskaźnik wydawanych decyzji o warunkach zabudowy.

Robotnik na budowieRobotnik na budowie )Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Deweloperzy mogą na niej zyskać?

Deweloperzy narzekają, że brakuje terenów na budownictwo mieszkaniowe. Warto im przypomnieć, że w planach miejscowych, obejmujących – średnio w skali kraju - trzydzieści parę procent  terytoriów gmin, jest w tej chwili wskazanych pod budownictwo mieszkaniowe terenów, które mogą pomieścić, w zależności od wskaźników, około 60-70 milionów osób. Mamy więc planistyczną nadpodaż terenów mieszkaniowych, ale zdaniem deweloperów są one za drogie.

Deweloperzy uważają, że potanienie budownictwa mieszkaniowego będzie polegało na tym, że będą w obrocie tereny bez planów, a więc tańszych. Przecież one są tańsze, właśnie dlatego, że bo nie mają planów, ale także dlatego, że są objęte różnymi restrykcjami, np. ochroną gruntów rolnych, a do tego nie są uzbrojone. Dlatego gminy nie wskazują ich jako miejsc do budowy!

Czyli możemy spodziewać się, że nagle jak grzyby po deszczu, w miejscach dotychczas do tego nie przeznaczonych, będą powstawały różne stawiane na szybko „potworki”?

To jest słuszny zarzut, ta ustawa w tym kierunku zmierza. Chociaż głosy ją popierające sprowadzają się do tego, że nawet jeśli nie wyklucza takich zagrożeń, to wszystko będzie zależne od decyzji rady gminy. Jednak obecnie gminy mogą racjonalnie i w miarę sprawnie planować na podstawie obecnych przepisów i wiele to robi.

Racjonalna polityka przestrzenna i plany miejscowe są swoistymi narzędziami zarządzania ryzykiem inwestycyjnym. Każdy w tym systemie ma gwarancje, że w sąsiedztwie powstaną - bądź nie - określone inwestycje, które wpłynął pozytywnie lub negatywnie na ich zamierzenia inwestycyjne. Tego może zabraknąć. W obecnym systemie wszyscy mają możliwość „grać o przestrzeń” według tych samych, znanych reguł

Taka sytuacja, czyli brak lub możliwość ignorowania planów zagospodarowania, sprzyja także spekulacjom terenami, przerzucania kosztów i ryzyka inwestycyjnego na innych. Przestaną być wiarygodne tak istotne informacje dla potencjalnych nabywców mieszkań, którzy dzięki planom miejscowym mogą się dowiedzieć, gdzie powstanie park, szkoła, przystanek komunikacji publicznej, a także niechciane przez nich, uciążliwe sąsiedztwo.

Rząd twierdzi, że ustawa jest potrzebna, choć wiceminister Soboń zapowiada korekty.

To, że wiceminister Soboń zadeklarował, po kilku krytycznych artykułach prasowych, że będzie jeszcze zmieniał specustawę, może świadczyć o tym, że to jest niedojrzały projekt i politycznie umotywowany. Gdyby on był przemyślany, kompletny, to jego promotor powinien był odrzucać krytykę, tymczasem ją przyjmuje, bo ten projekt PR-owsko najwyraźniej się nie sprawdził, ma tylko poparcie deweloperów.

Ta ustawa nie oferuje nic nowego, wprowadza bałagan. To jest jej największy dramat. Kwestionując przepisy obecnej ustawy o planowaniu, zastępuje się je nowymi, innymi, ale podobnymi, naruszającymi ład prawny i ustrojowy, bez żadnej gwarancji, że są lepsze i że się sprawdzą. Jednak już wyraźnie widać, że są gorsze, mają więcej słabości, lub umacniają, a nie poprawiają, rozwiązania istniejące, lecz powszechnie krytykowane.

Partia zdecydowała. Chiny nie chcą już być wielkim trucicielem i stawiają na zieloną energię

Więcej o:
Komentarze (52)
Ekspert o specustawie mieszkaniowej rządu. "To dramat"
Zaloguj się
 • grobelozaur

  Oceniono 18 razy 16

  Jak dla mnie w tej ustawie chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby sekta mogła się bez problemu ostatecznie uwłaszczyć na gruntach wyprowadzonych przez prowincjonalnego Prezesa na początku lat 90.
  I po to jest odebranie kompetencji samorządom i przeniesienie części obowiązków na wojewodę (powoływanego przez rząd).

 • kiks11

  Oceniono 19 razy 13

  jestem z branży, przeczytałem tą ustawe. MEGA KORUPCJA!!!

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 13

  Aby tylko wieżowca na Srebrnej wybudować..A reszta, jakieś chaosy kogo to w PiS-e obchodzi..

 • polakadam

  Oceniono 20 razy 12

  "Mieszkanie Plus" miało być kolejnym "hitem" ekipy rządzącej, podobnie jak program "Rodzina 500+", zbierającym powszechne pochwały. Wygląda jednak na to, że wdrożenie ambitnego planu budowy tysięcy tanich mieszkań na wynajem jest trudniejsze, niż pierwotnie zakładano. Na razie ze strony rządowej pojawiają się sygnały, że "Mieszkanie Plus" musi być poprawione. Najprawdopodobniej nie będzie tak tanio, jak zapowiadano....Z przecieków jakie docierają do opinii publicznej, wynika że zmiany mają dotyczyć m.in. czynszów najmu tych mieszkań. Tak tanio, jak zapowiadał rząd, jednak nie będzie. Czynsze pójdą w górę. Prawdopodobnie finalnie będą zbliżone do rynkowych.
  kaczora chyba szlag trafi. Oby jak najszybciej.....

 • paulhandhman

  Oceniono 19 razy 11

  program PIS na nastepne 2 lata: nakrasc ile sie da i spierdaaalac...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 12 razy 10

  Zanosi się na to, że mafia deweloperska będzie miała w kaczylandzie jak w raju.

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 10

  A kto miał pisać tę specustawę? Jakiś kolejny pisowski misiewicz? Pisowski głupek który załapał się na ciepłą posadkę?
  Pisory nie nadają się do takiej pracy. Umieją tylko ględzić o patriotyzmie i nic wiecej.

 • antoszek22

  Oceniono 11 razy 9

  Ta ustawa będzie obowiązywać dokładnie tyle ile będzie potrzeba dla wydania pozwoleń dla spółki Srebrna ew. tyle ile będzie trzeba dla sprzedaży działek będących w jej posiadaniu.
  Już kiedyś tak było w przypadku ustawy o lokatorach .
  Pislamiści w cieniu tej ustawy załatwili swoje interesy .
  Podobnie było z ustawą o wycince drzew w miastach na prywatnych działkach , pod jej osłoną Szyszko wyciał miliony metrów drzew na skalę przemysłowa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX