Burmistrz Radomska chciał zmian w przemówieniu delegacji Izraela. Obchody się odbyły. Osobno

Przed uroczystościami upamiętniającymi Holokaust w Radomsku doszło do konfliktu między władzą a izraelską delegacją. Obie strony oddały hołd pomordowanym, ale osobno. A zaczęło się od przemówienia, które miał wygłosić burmistrz izraelskiego miasta Kirjat Bialik.

W poniedziałek miały odbyć się wspólne uroczystości upamiętniające Żydów z Radomska wywiezionych podczas II wojny światowej do obozu w Treblince. Wspólne, bo oprócz władz miejscowości miała w nich brać udział delegacja z izraelskiego miasta Kirjat Bialik na czele z burmistrzem Elim Dokorskym.

Obchody odbyły się jednak osobno. Władze Radomska złożyły kwiaty pod macewą o godz. 8.30, izraelska delegacja dwie godziny później.

Jak poinformował w oświadczeniu burmistrz Radomska Jarosław Ferenc, strona izraelska kilka dni przed obchodami przesłała przemówienie do przetłumaczenia na język polski. Miało ono zostać wygłoszone przez izraelskiego burmistrza.

W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości, wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej

- stwierdził Ferenc. Burmistrz Radomska dodał, że "przedstawione teorie są mocno kwestionowane przez wielu historyków od strony metodologicznej i źródłoznawczej jako nieznajdujące oparcia w dotychczas prowadzonych badaniach".

Próby złagodzenia konfliktu

Miasto skonsultowało się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i uznało, że nie może ingerować w treść przemówienia Eliego Dokorsky'ego. Zaproponowano więc, by spotkanie pod macewą "miało charakter bardziej koncyliacyjny". Izraelczycy mieli tę propozycję odrzucić.

Jak podaje portal "Jewish Press", Dokorsky po rozmowie z izraelskim MSZ odmówił dokonania zmian w tekście. - Popieramy prawo burmistrza do mówienia tego, co zaplanował, bez pominięcia nawet jednego słowa, ani nawet jednej litery - mówił w rozmowie z telewizją Channel 2 rzecznik MSZ Izraela Emanuel Najszon.

W efekcie obie strony upamiętniały tragedię Żydów osobno. Jednak zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami po południu doszło do spotkania polskiej i izraelskiej młodzieży.

Jak donosi "Gazeta Radomszczańska", burmistrz Kirjat Bialik w obecności izraelskiej delegacji i dziennikarzy wygłosił swoje przemówienie po hebrajsku. Według lokalnych mediów w tekście nie pojawiło się stwierdzenie mówiące, że Polacy mordowali Żydów. Eli Dokorsky miał powiedzieć, że Żydzi ginęli na polskiej ziemi.

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego na nowo rozpaliły dyplomatyczny spór z Izraelem

Więcej o:
Komentarze (236)
Radomsko. Delegacja Izraela i Polacy upamiętniali Holokaust osobno
Zaloguj się
 • iksis

  Oceniono 56 razy 12

  Ujawniło się, że ogół żydowski we wszystkich miejscowościach, a już w szczególności na Wołyniu, Polesiu i Podlasiu (…) po wkroczeniu bolszewików rzucił się z całą furią na urzędy polskie, urządzał masowe samosądy nad funkcjonariuszami Państwa Polskiego, działaczami polskimi, masowo wyłapując ich jako antysemitów i oddając na łup przybranych w czerwone kokardy mętów społecznych.
  (Dowódca AK, gen. Stefan Rowecki-„Grot”, 25 września 1941 r.)
  Żydzi „są dla NKWD nieocenionym wprost biczem przeciw ludności polskiej”.
  (Komendant Okręgu Walki Zbrojnej AK – ppłk., później generał, Nikodem Sulik, 25 lutego 1941 r.)
  Dlaczego (…) dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej?
  (Gen. Władysław Sikorski, 11 czerwca 1942 r.)
  Wśród kolaborantów, którzy przybyli, aby pomagać sowieckim siłom bezpieczeństwa w wywózce wielkiej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci na odległe zesłanie i przypuszczalnie śmierć, była nieproporcjonalnie wielka liczba Żydów.
  (Norman Davies, 9 kwietnia 1987 r.)

 • stary.gniewny

  Oceniono 25 razy 11

  Polak i Żyd. Głód. Ostatnia kromka chleba. Kto ją zje - przeżyje.
  Jeśli przeżyje Polak - to wziął aktywny udział w holocauście. Skazał Żyda na śmierć głodową.
  Jeśli przeżyje Żyd - udało mu się ocalić z holocaustu mimo obecności Polaka.
  Tak to idzie w propagandzie.

 • jango33

  Oceniono 19 razy 9

  Kilka lat temu gazeta pisała o jakimś generale izraelskiego lotnictwa co ich samolotem miał uczcić pamięć żydów przelatując nad auschwitz. Okazało się że żyd przeleciał na bardzo niskim pułapie, co było wbrew ustaleniom a potem w Knesecie tłumaczył to tym że Polska nie będzie więcej mówiła żydom co mogą robić.oto cytat :"Musieliśmy słuchać Polaków przez 800 lat. Teraz już się ich słuchać nie musimy"

  w wyszukiwarce: "Jak izraelski generał mścił się na Polakach nad Auschwitz"

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 18 razy 8

  Gdyby sytuacja była odwrotna i działoby się to w Izraelu to taki Dokorsky zostałby persona non grata i dostałby wilczy bilet za obrażanie Izraela jak pewien ortodoksyjny rabin z Holandii, który odważył się na terenie Izraela wygłosić, że Izrael nie powinien istnieć, gdyż jest to złamaniem przymierza z Jahwe.

 • Anna Nowak

  Oceniono 9 razy 7

  Ktoś powrównał wersję dostarczoną do urzędu z tekstem wygłoszonym przez izraelskiego burmistrza? Czy znowu afera z nieprecyzyjnym tłumaczeniem (tym razem z hebrajskiego)?
  W okolicach Radomska jedni Polacy pomagali Żydom i byli za to skazywani na śmierć, a inni (pewnie tak samo mało ich było, jak tych którzy Żydom pomagali) ich mordowali (w Przedbórzu, ale chyba nie tylko).

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 17 razy 7

  Ktoś Kalemu kraść krowy - zły uczynek (burmistrz Radomska cenzurować przemówienie)
  Kali kraść komuś krowy - dobry uczynek (gdy, na przykład, Sanhedryn na wydziale historii uniwersytetu Stanforda uwalać nominację profesorską Normana Daviesa i próbować zniszczyć mu karierę, za "niedostateczną wrażliwość wobec Żydów" i ich rewizjonistycznej wersji historii).

 • jan.go

  Oceniono 15 razy 7

  Trzeba uwazac szczegolnie z kontaktem ze sloniem Swego czasu przezydent Reagan z Kohlem na grobach zolnierzy SS i Wermachtu powiedzial ze to sa takie same ofiary jak Zydzi zamordowani w Auschwitz Ofiary sie zdenerwowaly ,rzad w Izraelu nabral wody w usta a zydowskie organizacje w USA zaczey na wyprzodki tlumaczyc prezydenta i bronic No bo sie pomyli ,no bo on tak prosto mysli i mowi bo jest takim dobrym czlowiekiem Drodzy politycy nie wkladajcie naszych palcow miedzy drzwi jak chcecie to swoje

 • wycietytoja

  Oceniono 40 razy 6

  Brawo prezydent Ferenc. Wiecej ma chlop odwagi i honoru niz Duda, Morawiecki i Kaczynski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX