W niedzielę znów zakaz handlu. A w sobotę? "Kolejka na 200 osób, tworzy podkowę"

Zakaz handlu w niedzielę po raz kolejny da o sobie znać 18 marca. Tymczasem wiele osób w obawie przed brakiem jedzenia ruszyło w sobotę na zakupy. Zdjęcia kolejek obiegły internet.

"Kolejka tworzy podkowę, pozostali klienci mają utrudnione przemieszczanie się po sklepie" - tak sporą liczbę klientów w sobotę w supermarkecie Carrefour w CH Reduta w Warszawie opisywał Paweł Jachowski, dziennikarz "Wiadomości Handlowych". Jak oszacował, kolejka liczyła 200 osób.

"W mojej Biedronce muszą pomyśleć o światłach na skrzyżowaniach alejek. Zatory były" - zażartowała w odpowiedzi jedna z użytkowniczek Twittera.

Sporo osób zgromadziło się również w Lidlu przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu - donosi nasz czytelnik.

Dziennikarka Dominika Długosz opublikowała z kolei zdjęcie pustych półek w jednym z supermarketów. "Lokalne sklepiki jutro na pewno zarobią. I pani Małgosia na bazarze w Płońsku" - skomentowała.

Zakaz handlu w niedzielę – jakie dni?

Zakaz handlu w niedzielę przewiduje w tym roku 21 handlowych niedziel. W 2019 zostanie już tylko 15 niedziel bez zakazu handlu.

Natomiast w 2020 sklepy zostaną zamknięte we wszystkie niedziele, za wyjątkiem siedmiu wskazanych w ustawie – dwóch przed Bożym Narodzeniem, jednej przed Wielkanocą oraz czterech ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu.

ZOBACZ TAKŻE: Jutro druga niedziela z zakazem handlu. Co z jarmarkami wielkanocnymi?>>>

Gdzie można zrobić zakupy w niedzielę?

Zakaz handlu w niedzielę zawiera aż 32 wyjątki. Dotyczą one m. in.:

 • lokali gastronomicznych,
 • piekarni,
 • cukierni i lodziarni,
 • stacji paliw,
 • kwiaciarni,
 • zakładów pogrzebowych,
 • sklepów z pamiątkami
 • sklepów z biletami na komunikację miejską,
 • placówek pocztowych,
 • miejsc, w których sprzedaje się tytoń i kupony na gry losowe,
 • obiektów związanych z kulturą, sportem, nauką lub turystyką,
 • imprez okolicznościowych, festynów oraz jarmarków. 

Otwarte będą placówki na dworcach i portach lotniczych – z tej możliwości w ostatnią niedzielę skorzystały duże sieci handlowe. Biedronka otworzyła siedem placówek, które znajdowały się na dworcach (m.in. Dworcu Centralnym w Warszawie).

Jednoosobowa działalność gospodarcza a zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmie również sklepów, gdzie prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak w ten dzień właściciel musi pracować osobiście. Przekazanie obowiązków handlowych innym pracownikom lub rodzinie będzie karane – oceniają eksperci.

Więcej o:
Komentarze (377)
Zakaz handlu w niedzielę. Kolejki w sklepach
Zaloguj się
 • drugiepietro

  Oceniono 64 razy 54

  I bardzo dobrze. Może jak postoją w kolejce jak za komuny, to odechce się im głosować na święte barany.

 • martazmijka

  Oceniono 53 razy 37

  Ja się kolejna niedziele nastawiam na szorowanie odkurzaczy i robienie prania przez sąsiadów. A dotąd niedziele to był w miarę spokój i dzień odpoczywania. A widok trzepania i wietrzenia pościeli juz mnie nie dziwi. Durny zakaz, ustawianie i utrudnianie ludziom zycia, którzy i tak do kościoła nie pójdą i innym w spokoju nie dadzą go spędzić, bo w sobotę stoją w kolejkach. Jak ktoś nie chciał chodzić do sklepów to nie chodził.. Wystarczyło w kodeksie pracy zapewnić pracownikom odpowiednia ilość wolnych niedziel i by sie pracodawcy zorganizaowali.

 • sebgazeta

  Oceniono 42 razy 36

  Nie mogę słuchać jak to wspaniale, że niedziela wolna od handlu. Mam kawiarnię w centrum handlowym i będę musiał ją zamknąć i pozbawić moją rodzinę dochodu bo nie ma możliwości odrobienia kosztów przy zamkniętych niedzielach. Jeszcze będzie powrót do handlu w niedzielę tylko wiele firm niestety upadnie.

 • yosemitesam

  Oceniono 38 razy 32

  Mi tam te pisie niedziele koło doopy latają bo do tej pory i tak bardzo rzadko chodziłem w niedziele na zakupy, ale jeśli jest zapotrzebowanie ze strony klientów na handel w niedziele i jeśli są pracownicy chętni stawać w niedziele za ladą by dorobić do skromnej pensji/ zarobić na studia - to po jaką cholerę PiS się do tego wpieprza?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 41 razy 29

  Rodacy, odsuńmy bydlaków z PIS od władzy. Zagłosuję na każdego, kto zagwarantuje, że przywróci stan prawny z 2015.

 • yarloman

  Oceniono 39 razy 25

  Dziś było piekło . Kilka razy dostałem wózkiem, na dziale warzywnym był po prostu dziki tłum . Ludzie byli nerwowi towar znikał, nie było moje ulubionej wody gazowanej i wędlin . Kolejka do mięsnego ciągła się aż po półki z pieczywem . A pieczywo przebrane brak wyrobów z maki żytniej . Na parkingu ktoś porysował mi zderzak prawdopodobnie wózkiem sklepowym . Tak się dalej nie da ..

 • Paweł Piotr Pawlak

  Oceniono 29 razy 21

  Dopiero wróciłem po wielu latach do Polski i o co to chodzi z tym zakazem??? Przecież to jakiś koszmar - co tu robić w niedzielę ??? Pić wódkę czy na msze mam chodzić i po to ten odgórny zakaz handlu. Co tu się narobiło w tym kraju????!!!!

 • agnrodis

  Oceniono 22 razy 16

  Przeciez to chodzi tylko o jak najwiekszy chaos w Polsce. Putin za posrednictwem Rydzyka i PiSu wprowadza "dobra zmiane" (dla Rosji), a jest to zemsta Kremla za rok 1980). Zarobki sklepow sie zmniejsza, ludzie beda mieli utrudnione zycie, wielu zarobi mniej... i o to wlasnie chodzi, bruzdzic Polakom na kazdym kroku, zatruwac nas smogiem, wycinac drzewa, niszczyc prawo wprowadzajace porzadek architektoniczny, zmusic polskie kobiety do rodzenia chorych dzieci, ktore beda sie meczyly na oczach rodzicow ... i dac sobie milinowe nagrody i nie zapomniec o Rydzyku i KK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX