Dzień Świętego Patryka. Wesołe irlandzkie święto także w Polsce [WYDARZENIA]

Dzień świętego Patryka to obchody na cześć patrona Irlandii. W ten dzień wszystko staje się zielone - na ulice wychodzą ludzie z ubraniami, włosami i brodami w tym kolorze. Wokół trwają lokalne imprezy, festyny i koncerty. Wszędzie widnieje shamrock, czyli trójlistna koniczyna, symbol narodowy Irlandii. Tradycyjnie pije się whisky i ciemne piwo. Dzień świętego Patryka to bardzo radosny zwyczaj.

Dzień świętego Patryka obchodzi się w 17 marca w domniemaną rocznicę śmierci biskupa Patryka, któremu przypisuje się ochrzczenie Irlandii. Według legendy św. Patryk wygonił z Irlandii węże, ożywiał zmarłych i miał moc przywracania wzroku. O tajemnicy Trójcy Świętej nauczał wiernych biorąc za przykład trójlistną koniczynę (shamrock). Pozwalał wierzącym kultywować niektóre pogańskie tradycje – zachęcał do świętowania Wielkanocy poprzez odpalanie fajerwerków.

Donald Trump z misą pełną koniczyn na Dzień św. PatrykaDonald Trump z misą pełną koniczyn na Dzień św. Patryka Fot. Susan Walsh / AP Photo

Gdzie obchodzi się dzień świętego Patryka?

Dzień świętego Patryka obchodzi się nie tylko w Irlandii. Świętują go wszyscy sympatycy kultury celtyckiej. Liczne parady odbywają się w USA, Holandii, we Włoszech oraz w Niemczech. Ma to związek również z mniejszościami irlandzkimi w tych krajach. Żeby uczcić wraz z Irlandczykami to radosne święto, wiele budynków jest podświetlanych na zielono – London Eye, nowojorski Empire State Building, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, a nawet wodospad Niagara. Najbardziej spektakularnie wygląda jednak barwiona na zielono rzeka w Chicago.

Co pije się w dzień świętego Patryka?

Dzień świętego Patryka wypada w okresie Wielkiego Postu. Był to jedyny dzień postu, w który Kościół dawał dyspensę na picie alkoholu. W Irlandii obowiązkowo wypija się szklaneczkę whisky, nazywaną również dzbanem Patryka. Do tego pinta ciemnego stoutu, najczęściej Guinnessa. Zwyczaj barwienia piwa na zielono narodził się tak naprawdę wśród irlandzkich imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Dzień świętego Patryka w Polsce

Dzień świętego Patryka jest obchodzony w naszym kraju na coraz większą skalę. Możemy świętować go w każdym barze, zwłaszcza że w tym roku wypada w sobotę. Nie zabraknie imprez i koncertów muzyki celtyckiej.

 • w Krakowie zagra Beltaine & Glendalough,
 • w Poznaniu będzie to Carrantuohill,
 • w Warszawie Teatr Rampa zaprasza na występ z okazji XIX Dnia świętego Patryka,
 • w Łodzi OFF Piotrkowska organizuje w weekend "Dni Irlandii 2018".

Na zielono zabłysną ważne budynki:

 • Pałac Kultury i Nauki,
 • Ratusz w Poznaniu,
 • Szyb Macieja w Zabrzu,
 • Tauron Arena w Krakowie.

Przewodniczący Episkopatu Polski złożył życzenia Irlandczykom.

Irlandię łączą z Polską szczególne więzi wypływające z chrześcijańskich korzeni, wspólnoty wiary i hierarchii wartości. Wśród nich pierwsze miejsca po Bogu zajmują rodzina i ojczyzna. Życzę, by narodowy symbol tego kraju - trójlistna zielona koniczynka - była znakiem nadziei, a św. Patryk wypraszał wszystkim potrzebne łaski

- napisał przewodniczący polskiego Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki.

My na Dzień św. Patryka polecamy przepis na pyszne ciasto mech:

Więcej o:
Komentarze (25)
Dzień Świętego Patryka. Imprezy i wydarzenia także w Polsce
Zaloguj się
 • darmen987

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce obchodzimy wszystko: prawo, moralność i wszystkie święta. A jak nie ma święta, obchodzimy to i świętujemy bez święta ...

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 6 razy 6

  Polak - Irlandczyk
  Dwa Bratanki
  Do rozruby i do szklanki. :-)
  Porter znaczy porter.
  I tu tez sie swietnie rozumiemy. :-)
  A IRA to prawie to samo co AK.
  Tyle, se Irlandczycy mieli zacniejszego wroga. :-)

 • richo

  Oceniono 3 razy 3

  Ale jakże to tak? Fajerwerki w Europie w V w. n.e.?

 • polakadam

  Oceniono 9 razy 3

  Dobrze się składa. W niedzielę sklepy będą zamknięte więc można dzień wcześniej uczcić dzień świętego Patryka. Bardzo sympatyczne święto. Nie wszyscy chcą się modlić w niehandlowe weekendy. Alleluja.....

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  No co jest Muchomor zaspal i Terlikowski jego wierny prorok bo nie belkocza o imporcie obcych nam swiat i tradycji, do tego z kraju gdzie Lgbt nie jest juz na celowniku Inkwizycji :P??

 • bmarten

  Oceniono 1 raz 1

  Nie należę do towarzystwa "każdy śmieć dobry, byle z za Atlantyku", więc tradycyjnie obchodzę 17 marca znane wszystkim normalnym imieniny Zbigniewa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX