Dzień świętego Patryka. W najbliższą sobotę to irlandzkie święto także w polskich miastach

W dzień świętego Patryka - patrona Irlandii - pije się zielone piwo, słucha irlandzkiej muzyki i ogląda narodowe tańce. W Irlandii i za granicą na ulicach widać korowody poprzebieranych ludzi, którzy uczestniczą w koncertach, paradach oraz festynach. Od pewnego czasu te radosne obchody mają miejsce również i w Polsce.

W Dzień świętego Patryka wszystko barwi się na zielono, bo jest on kolorem narodowym Szmaragdowej Wyspy.

Dzień świętego Patryka wspaniale oddaje mentalność Irlandczyków. Lubią oni dobrą, a przy tym kulturalną zabawę. Podczas Euro 2012 irlandzcy kibicie wzbudzali ogromną sympatię i tworzyli fantastyczną atmosferę – śpiewająco wyznawali miłość polskiej policjantce, uczyli dzieci irlandzkich przyśpiewek i folkową balladą dopingowali swoją drużynę do ostatnich chwil meczu z Hiszpanią. Dobrego humoru nie odebrała im nawet przegrana, gdy Irlandia odpadła z rozgrywek, odbyło się gorące pożegnanie jej kibiców.

 

Dzień świętego Patryka – skąd się wziął?

Dzień świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Ten dzień został uznany za datę śmierci biskupa, któremu przypisuje się chrzest Irlandii. Wokół osoby świętego Patryka krąży wiele legend. Podobno przepędził on węże ze swego kraju oraz potrafił przywracać wzrok. W dniu jego śmierci chrześcijanie robili odstępstwo od postu i pili alkohol. W czasie imprez 17 marca wszędzie widać trójlistną koniczynę, która oznacza Trójcę Świętą i jest jednocześnie symbolem Irlandii.

W ten sposób obchodzi się dzień św. Patryka >>>

Dzień świętego Patryka w Polsce

Dzień świętego Patryka będzie świętowany w miastach w całej Polsce. W 2017 roku odbyło się ponad 100 różnych wydarzeń z okazji tego wydarzenia. Na zielono podświetlono warszawski Pałac Kultury i Nauki, krakowską Kładkę Ojca Bernatka, Ratusz w Poznaniu, Spodek w Katowicach i Halę Stulecia we Wrocławiu. 

W tym roku w warszawskim Teatrze Rampa odbędzie się "XIX Dzień św. Patryka". W Krakowie planowany jest koncert irlandzkiej muzyki i tańca Beltaine & Glendalough. Wrocław zaprasza na świętowanie dnia patrona Irlandii do pubu Stara Piwnica. W Kaliszu będzie organizowane kilkudniowe wydarzenie w Młodzieżowym Domu Kultury. Natomiast w Przemyślu podświetlony zostanie Zamek Kazimierzowski, Urząd Miasta i Brama Przemyska. W Łodzi irlandzkie klimaty znajdziecie w OFF Piotrkowska. "Dni Irlandii 2018" potrwają tam aż trzy dni - od 16 do 18 marca.

Więcej o:
Komentarze (28)
Dzień świętego Patryka. Jak się go obchodzi?
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 9 razy 7

  Sikać też muszę wtedy na zielono?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 5

  "Dzień świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Ten dzień został uznany za datę śmierci biskupa, któremu przypisuje się chrzest Irlandii. Wokół osoby świętego Patryka krąży wiele legend. Podobno przepędził on węże ze swego kraju oraz potrafił przywracać wzrok. W dniu jego śmierci chrześcijanie robili odstępstwo od postu i pili alkohol. W czasie imprez 17 marca wszędzie widać trójlistną koniczynę, która oznacza Trójcę Świętą i jest jednocześnie symbolem Irlandii."

  A jak się w tę katoholską bajeczkę wpisuje przedkatoholski leprikon?...

 • krynolinka

  Oceniono 9 razy 3

  W kontekście tego zastrzeżenia pani sędzi w stosunku do naszego wymiaru sprawiedliwości to cieniutko widzę zabawę z Patrykiem w naszych pubach. Przewiduję lekki bojkot..
  I co w tej sytuacji z Jakim..Imię może zmieni.

 • wgrego

  Oceniono 4 razy 2

  osz kurde, myślałem, że bylejakiego kanonizmowali ;]

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 3 razy 1

  Niby dlaczego mamy świtowąć 'Jakiego' z pislamu?

 • loneman

  Oceniono 2 razy 0

  U nas beda celebrowac je po swojemu - uzywajac wina "patykiem pisanego" - tak czy siak religijnosc tu sluzy do "wybielania" sie roznym kreaturom, tworzenia opresyjnych praw lamiacych wolnosc i prawa czlowieka oraz by moc bez wyrzutow sumienia objadac sie i upijac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX