Lekarka skazana za stosowanie pseudo-terapii. Samorząd apeluje ws. nabierania pacjentów

Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie po wyroku ws. lekarki, która stosowała na swoich pacjentach pseudomedyczną terapię chelatacyjną. Medycy apelują, by odróżniać lekarza od czarownika.

Sąd Najwyższy ukarał lekarkę, która stosowała na pacjentach chelatację, czyli terapię wykorzystywaną w przypadkach zatruć metalami ciężkimi - informuje Tokfm.pl. Osoby zarabiające na chelatacji twierdzą jednak, że substancja podana w kroplówce leczy m.in. miażdżycę i autyzm, na co nie ma żadnych naukowych dowodów. Kwas stosowany w tej pseudo-metodzie jest używany w płynach do czyszczenia czy przy produkcji mydła. Lekarka z Wielkopolski to pierwsza osoba ukarana prawomocnie w tej sprawie.

Metody groźne dla zdrowia

Niedługo po wyroku pojawiło się oświadczenie samorządu lekarskiego, który ostrzega przed uzdrowicielami i niesprawdzonymi metodami leczenia. Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, że stosowanie metod pseudonaukowych może być groźne dla zdrowia i życia, szczególnie jeżeli jest stosowane zamiast leczenia, którego skuteczność jest potwierdzona aktualną wiedzą medyczną.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Romuald Krajewski zaapelował do pacjentów, aby z problemami zdrowotnymi zwracali się do lekarzy. Lekarze - to wynika między innymi z zasad etycznych, powinni stosować tylko metody, które mają potwierdzoną skuteczność. To odróżnia lekarza od czarownika czy uzdrowiciela - zaznaczył onkolog.

Profesor Krajewski przyznał, że szczególnie ciężko chorzy pacjenci, u których dostępne leczenie onkologiczne nie przynosi już efektu, szukają alternatywnych metod i korzystają z preparatów, które nie zostały przebadane. Jest wiele ofert, które są zupełnie w tej sytuacji nieskuteczne, a często są bardzo kosztowne. Jest to po prostu nabieranie ludzi - ocenił.

90 proc. informacji w sieci nie ma potwierdzenia

Samorząd lekarski zachęca pacjentów, którzy w internecie szukają informacji o zdrowiu do korzystania z wiarygodnych źródeł, między innymi stron instytutów naukowych i badawczych. 90 procent rozpowszechnianych w sieci informacji dotyczących rzekomej skuteczności metod i różnych preparatów, nie ma potwierdzenia w aktualnej wiedzy medycznej, a służy tylko czerpaniu zysku.

30-latka zmarła po zaaplikowaniu jadu żaby amazońskiej. Prokuratura bada legalność metody Kambo

Więcej o:
Komentarze (51)
Chelatacja. Lekarka skazana. Naczelna Rada Lekarska apeluje
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 24 razy 16

  "by odróżniać lekarza od czarownika." W tym kraju Antoni osiem lat czaruje sektę smoleńską odnośnie zamachu, mały szaman na drabince krzyczy co miesiąc, że jest coraz bliżej i już dochodzi. "Premier" pod przykryciem żony ukrywa nieruchomości i jak w czarodziejskim kapeluszu ginie gdzieś jego 10 mln zł. Małe jest więc prawdopodobieństwo powodzenia projektu "nie wierz czarownikowi".

 • emeni

  Oceniono 19 razy 13

  W kraju, w ktorym zabobon jest propagowany na koszt panstwa i istnieja etaty w rodzaju - egzorcysta, czy demonolog a obywatelom od przedszkola wciska sie bzdety o wezach gadajacych z drzewa , korzystanie z uslug oszustow nie powinno nikogo dziwic.

 • my_kroolik

  Oceniono 13 razy 7

  W kraju, w którym szaman Bashobora zapełnia Stadion Narodowy, wymierzać karę za pseudo terapie? Jaja sobie robicie?

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 13 razy 7

  Czegoś tutaj nie rozumiem.
  "Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Romuald Krajewski zaapelował do pacjentów, aby z problemami zdrowotnymi zwracali się do lekarzy"
  No więc pacjenci zgłosili się do lekarza (tu akurat lekarki), a nie do czarownika. I to lekarz przepisał taką właśnie terapię. Co więc pacjent ma robić? Podważać kompetencje lekarza? To jeśli inny lekarz przepisze inną, uznaną terapię, pacjent będzie ją także kwestionował...
  Może więc pan wiceprezes powinien uderzyć się w piersi, że samorząd lekarski w porę nie zareagował i nie sprawił, żeby albo lekarka zaprzestała tych eksperymentów, albo zaprzestała leczyć jako lekarz. To nie pacjenci, którzy mają prawo nie odróżniać terapii chelatacyjnej od terapii helatacyjnej, są tutaj winni, ale pan wiceprezes z całym samorządem.

 • cometto-pl

  Oceniono 8 razy 6

  "Kwas stosowany w tej pseudo-metodzie jest używany w płynach do czyszczenia czy przy produkcji mydła" - to straszne, ale ujawnię wam jeszcze inną tajemnicę: woda, którą pijecie jest też używana do spłukiwania kibli!

 • tektur

  Oceniono 6 razy 4

  W aptekach roi się od nic nie wartego homeopatycznego guana. W tv od niewiele więcej wartych suplementów "leczących" np przerost prostaty. Nic się z tym nie robi, ważna kasa.

 • tani_dran

  Oceniono 12 razy 4

  Ktoś się teraz obudził? Od dziesięcioleci funkcjonuje przemysł naciągania ludzi chorych na kuracje i specyfiki tyleż cudowne co oszukańcze. Od przedłużania wiadomo czego i błyskawicznego odchudzania, po - niestety - wmawianie ludziom, że np. Vilcacora wyleczy ich z raka (tak jak wyleczyła Jacka Kaczmarskiego) i głodzenia dzieci na śmierć. Jako człowiek przewlekle chory jestem od lat nagabywany przez oszustów, którzy przeczesują fora internetowe i (jak podejrzewam) dane z zoz-ów żebym nabył to czy tamto, przy czym ceny specyfików czy leczących urządzeń zależą tylko od bezczelności sprzedawców i legendy którą sobie wymyślili.
  Jak dotąd nikomu nie przeszkadzało używanie nie posiadanych tytułów naukowych, prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji, "leczenie" ludzi przez babki, szeptuchy czy kregarzy (najbezpieczniej na plebanii i z Matką Boską w tle) czy sprzedawanie nieznanych substancji bez żadnej kontroli jako leków. Pani doktór chyba komuś ważnemu mocno podpadła?

 • loneman

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko ok jesli ktos sam sie truje (albo rodzine) i oszukuje rzekomym dzialaniem - niby "lepszym" od lekow zbadanych - niz by mial stosowac ja skrycie albo jawnie dajac falszywa nadzieje chorym bo to chamstwo i podlosc, poza tym ze skrajna glupota !!

 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 3

  Ale msze za uzdrowienie można odprawiać (za pieniądze). Dobrze, że NFZ tego nie refunduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX