Naukowcy z Pentagonu szukają pod Kędzierzynem-Koźlem szczątków pilotów. 70 lat po wojnie

Pod Kędzierzynem-Koźlem pracują naukowcy z Pentagonu. Szukają szczątków amerykańskich lotników, którzy zginęli tu w 1944 roku podczas bombardowań niemieckich zakładów paliwowych.

W lipcu 1944 roku alianci przeprowadzili 16 nalotów na wybudowane przez Niemców w Blachowni Śląskiej pod Kędzierzynem Koźlem zakłady petrochemiczne, które produkowały syntetyczne paliwo na potrzeby niemieckiej armii.

Naukowcy z Pentagonu szukają szczątków pilotów

Podczas nalotów Niemcy zniszczyli 29 alianckich samolotów. Do dzisiaj nie odnaleziono szczątków czterech załóg, których teraz szukają naukowcy z Pentagonu. Mają na to trzy tygodnie – podaje TVP 3 Opole.

Współpracujemy z ochotnikami ze stowarzyszenia Blechhammer 1945, którzy przeprowadzili najwięcej badań dotyczących zestrzeleń naszych samolotów

- powiedziała historyk dr Robyn Rodriguez w rozmowie z TVP 3 Opole.

Rząd USA obiecał wszystkim swoim żołnierzom, że wrócą do domu. I my, 70 lat po wojnie, spełniamy te obietnice

- dodała Rodriguez.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Obrony, na terenach Polski wciąż znajdują się szczątki 200 poległych amerykańskich żołnierzy, głównie pilotów.

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu

Więcej o:
Komentarze (99)
Kędzierzyn-Koźle: naukowcy z Pentagonu szukają szczątków pilotów
Zaloguj się
 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 27 razy 13

  Nie oddawać wraków!! Powołać komisję żeby stwierdziła dlaczego samoloty zostały zaatakowane!!! Znaleźć Niemców odpowiedzialnych za ataki!!!
  Antoni!!! Ojczyzna wzywa!!!

 • MACIEKR76

  Oceniono 31 razy 7

  Dziadek Tuska cicho podleciał Zeppelinem i podłożył im bomby w skrzydłach jak zatrzymali się nad Bałykiem na lunch. Naukowcy polinusy z Antonem wszystko wyjaśnią a nie naukowcy z Pentagramu.

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 9 razy 5

  Chyba lepiej byłoby pogadać z Antonim, zęby odpalił doświadczenie z paróweczka.

 • xynat

  Oceniono 12 razy 4

  No to dadzą im pisuary do wiwatu. Jak ci wstrętni jankesi mogla bombardować piastowski Kędzierzyn.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Babcia opowiadała mi, że gdy bombardowano w 1944r. Kędzierzyn, to w okolicach Wodzisławia Śląskiego (jakieś 40 km. dalej) ziemia drżała, a w nocy widać było poświatę na północnym zachodzie.

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 3

  A tak na poważnie:
  Propaganda PRL trąbiła, jakoby wielkie zakłady chemiczne np. w Kędzierzynie, Policach, Blachowni itd. zbudowały komuchy. Otóż w rzeczywistości były to niemieckie zakłady uwodorniania węgla w celu produkcji ersatzu benzyny. To rzeczywiście był ersatz benzyny, była w produkcji 10 x droższa od benzyny normalnej a jej parametry cieplne były marne, co przekładało się na moc silników a w konsekwencji osiągi pojazdów i samolotów. Zresztą już późnym latem 1943 Amerykanie zadali tej gałęzi przemysłu takie straty, że Niemcy nie byli w stanie prowadzić operacji manewrowych (masowe ruchy dużych zmechanizowanych jednostek) a pierwsze w świecie odrzutowe myśliwce stały na lotniskach z powodu braku paliwa.
  Innym niesamowicie deficytowym podczas tamtej wojny towarem były opony samochodowe. Niemcy polegały na dostawach kauczuku z zajętej przez Japończyków Malezji. Kauczuk dowoziły statki państw neutralnych np. Hiszpanii, Szwecji czy Turcji (Witte i Christopulis kręcili interesy na pośrednictwie). Przed bitwą pod Kurskiem Niemcy wykonali nalot na fabrykę opon w Gorki. Opony były deficytowe do tego stopnia, że nawet w USA właściciele prywatnych samochodów musieli pisać podania o zgodę na zakup opon.

  I w związku z tym taka zagadka: W Oświęcimiu Niemcy zbudowali wielką fabrykę Buna, obecnie zakłady Oświęcim-Dwory. Część załogi była zakwaterowana w oddzielnym obozie Auschwitz III - Monowitz. Rotacja mieszkańców obozu była bardzo mała, widocznie więźniów dobrze traktowano a szkolenie było czasochłonne. Jeszcze ciekawsze jest to, że fabryka ta zużywała więcej energii elektrycznej niż cały Berlin, wtedy czwarte co do wielkości miasto świata. Pewne jest, że podczas wojny stamtąd nie wyjechał ani jeden wagon kauczuku syntetycznego. Co tam naprawdę produkowano?
  Podczas tamtej wojny Amerykanie bombardowali też obiekty na ziemiach polskich: port wojenny w Gdyni (bazy remontowe i ośrodki szkolenia marynarzy u-bootów), zakłady lotnicze w Mielcu i Rzeszowie a zwłaszcza fabrykę samolotów w Malborku. Tam produkowano znakomity myśliwiec Focke-Wulf 190, niemiecką odpowiedź na Spitfire. Po wojnie w resztkach tej fabryki założono zakład produkcji wentylatorów przemysłowych Mawent. Widocznie wirniki produkowano na zachowanych i odbudowanych urządzeniach do produkcji śmigieł.
  I w związku z tym taka ciekawostka. Pewien urodzony w Malborku chłopak ukończył przyzakładową zawodówkę przy tej fabryce ale potem przeprowadził się do Mielca. Tam odkrył talent piłkarski i zaczął grać w tamtejszej Stali. Jego nazwisko: Grzegorz Lato, jeden z najlepszych polskich piłkarzy wszechczasów. W pewnym stopniu swą karierę zawdzięcza Luftwaffe.

 • goldendeliceus

  Oceniono 2 razy 2

  W czasie nalotów odwoływane były lekcje w szkole:
  Poza Blachownią (wówczas Heidebreck?) bombardowane były IG Farben Auschwitz.
  Już poza szkołą oglądaliśmy wybuchy pocisków artylerii przeciwlotniczej, FLAK.
  O zagrożeniu prze spadające odłamki, nie mieliśmy pojęcia.

 • wagadudu

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, czy będą szukać też szczątków żołnierzy wyklętych z NSZ, którzy razem z hitlerowcami uciekli na Zachód w 1945?

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 14 razy 2

  Niech sprawdzą stare stodoły lokalnych chłopów. Może znajdą i kości i wraki. Kości mogą też być zmieszane z betonem w fundamentach chałup.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX