"Rz" o "buncie 郵edczych" w sprawie wypadku premier Szyd這. Jest stanowisko prokuratury

奸edczy z Krakowa, kt鏎zy prowadz spraw wypadku kolumny Beaty Szyd這, odpowiadaj na tekst "Rzeczpospolitej". Wg "Rz" prokuratorzy nie chcieli oskar瘸 jedynie Sebastiana K., kierowcy seicento, i z這篡li wnioski o wy陰czenie ich ze 郵edztwa. Decyzj w tej sprawie podj望 mia ich prze這穎ny.

"Rzeczpospolita" opisuje, że śledztwo przez rok prowadziło trzech prokuratorów, jednak na dwa dni przed decyzją o zamknięciu i uznaniu winy 21-letniego Sebastiana K. (kierowcy seicento), złożyli wnioski o wyłączeniu ich ze śledztwa. Natomiast samą decyzję o zamknięciu podjąć miał ich przełożony, Rafał Babiński, szef Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Tekst o tej sprawie nosi tytuł "Bunt prokuratorów".

Według nieoficjalnych ustaleń "Rz", śledczy mieli mieć inną wizję zakończenia sprawy: mieli starać się o to, by zarzuty postawić nie tylko Sebastianowi K., ale też kierowcy limuzyny. Dodatkowo mieli też chcieć zbadać funkcjonariuszy BOR i wiarygodność ich zeznań.

Prokuratura odpowiada

Do tych doniesień odniosła się Prokuratura Okręgowa w Krakowie, która w poniedziałek opublikowała stanowisko w tej sprawie. Jak czytamy, prokuratura "nie wyklucza badania innych wątków" wypadku. "W toku jest osobne postępowanie dotyczące podejrzenia przekroczenia dozwolonej prędkości i przekroczenia linii ciągłej jezdni przez funkcjonariuszy BOR, którzy prowadzili pojazdy wchodzące w skład kolumny uprzywilejowanej" - pisze prokuratura. W odpowiedzi zabrakło jednak stanowiska na temat innych rewelacji "Rz": dlaczego prokuratorzy zwrócili się o wyłączenie ze śledztwa i czy rzeczywiście - co pada w tekście - szef prokuratury podpisał zamknięcie śledztwa (gdy powinien zrobić to prokurator prowadzący dochodzenie).

W oświadczeniu stwierdzono również, że "dopiero prawomocne zakończenie postępowania karnego przeciwko podejrzanemu Sebastianowi K. pozwoli jednak na pełną i prawidłową ocenę innych aspektów zdarzenia". Natomiast dwie wersje wypadku, jak podkreśla PO w Krakowie, nie zostały wykluczone.

"Wyłączenie na tym etapie ze sprawy wątku ewentualnego składania fałszywych zeznań, według których rządowa kolumna używała zarówno sygnałów świetlnych, jak i dźwiękowych, byłoby równoznaczne z wyeliminowaniem jednej z dwóch wersji przebiegu wypadku" - wskazuje prokuratura i dodaje, że takie działania byłyby przedwczesne i sprzeczne z "metodyką prowadzenia śledztwa".

Argumenty prokuratury

W dalszej części prokuratura powołuje się na ustalenia biegłych z Zakładu Badania Wypadków Drogowych Instytutu Ekspertyz Sądowych im prof. dr Jana Sehna w Krakowie. Eksperci ocenili, że niezależnie od tego, czy kolumna używała sygnałów dźwiękowych, czy nie, to wyłącznym i bezpośrednim sprawcą zdarzenia był kierowca seicento Sebastian K.

"Zebrany materiał dowodowy umożliwił więc odtworzenie przebiegu wypadku, ale nie pozwolił na zweryfikowanie twierdzenia o używaniu przez pojazdy uprzywilejowane sygnałów dźwiękowych. To zagadnienie może być rozstrzygnięte na podstawie osobowego materiału dowodowego, w zależności od decyzji i interpretacji sądu" - wskazuje prokuratura.

Wypadek z udziałem Beaty Szydło

Do wypadku z udziałem ówczesnej premier doszło 10 lutego 2017 r. w Oświęcimiu. Samochód z Beatą Szydło najpierw zderzył się z fiatem, którym jechał Sebastian K., a następnie uderzył w drzewo. Szydło została ranna i trafiła do szpitala. W wypadku ucierpieli też funkcjonariusze BOR.

Według ustaleń biegłych przyczyną wypadu miało być niezachowanie ostrożności przez kierowcę seicento. Miał on zjechać do prawego krawężnika, gdy wyprzedzał go pierwszy samochód kolumny i włączyć się do ruchu, gdy ten go minął. Jednak za tym autem jechała limuzyna z premier Szydło - wg biegłych z prędkością 55 km/h.

Wi璚ej o:
Komentarze (213)
Wypadek Szyd這. Prokuratura o szczeg馧ach 郵edztwa
Zaloguj si
 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 57

  Becia listy do Sebastiana pisa豉..Ale s逝chu nadal nie odzyska豉.
  Seperator z Krakowa poprosi o azyl na Bia這rusi, podobno tam jest obecnie bezpieczniej ni u nas..

 • srul_szmul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 55 razy 45

  .
  W normanych warunkach 鈔ednio inteligentny sier瘸nt drog闚ki wystarczy.
  Wlepia mandat a o szkody niech si mi璠zy sob szarpi ubezpieczenia.
  .
  ζdunek pojazdu nie mo瞠 mie wp造wu na post瘼owanie.
  .

 • banan125

  Oceniono 43 razy 41

  to by這 do przewidzenia, skoro pan B豉szczak ju w godzin po wypadki poda jego przyczyny , a 瞠 rzeczywisto嗆 okaza豉 si inna, co by這 do przewidzenia - to teraz trzeba zmieni jak nie prokurator闚 - to prawo ....a na koniec oka瞠 si, 瞠 to drzewo za szybko si przemieszcza這 ...witamy w pa雟twie PiS

 • obeznany

  Oceniono 45 razy 37

  Kwestia tego, czy samoch鏚 Szyd豉 jecha na sygnale to tylko odwracanie uwagi od sedna sprawy:
  Bo jakim prawem Szyd這 podczas prywatnej jazdy do domu mia豉by w og鏊e korzysta ze statusu osoby uprzywilejowanej? Czy by這 zagro穎ne czyje 篡cie? Czy losy pa雟twa zale瘸造 od tego, czy Szyd這 dojedzie na swoj wie 5 minut p騧niej? Dlaczego prezydent Niemiec mo瞠 porusza si ze swoj kolumn po Berlinie PRZEPISOWO zatrzymuj帷 si nawet na 鈍iat豉ch(!) podczas gdy wolskie kacyki zapierniczaj i 豉mi wszelkie przepisy jakby byli pod obstrza貫m w obleganym Bagdadzie?

  Szkody w limuzynie przypominaj do z逝dzenia zniszczenia po crash testach przy 50 km/h. Je郵i kierowca uderzy z tak pr璠ko軼i w drzewo to:
  - albo wcale nie hamowa na odcinku 23 metr闚 mi璠zy Seicento a drzewem, co w zupe軟o軼i wystarczy do pe軟ego zatrzymania samochodu z pr璠ko軼i OBOWI╴UJ。YCH tam 50 km/h.
  - albo jecha znacznie szybciej ni 50 km/h. Przy optymalnym hamowaniu na 23 metrach pr璠ko嗆 na wysoko軼i Secento musia豉by by rz璠u 70-90 kmh. Co usprawiedliwia tak szybko嗆 zw豉szcza w takim miejscu I przy tak jaskrawym 豉maniu wszelkich przepis闚?

 • remo29

  Oceniono 34 razy 32

  > dlaczego prokuratorzy zwr鏂ili si o wy陰czenie ze 郵edztwa

  Normalnie - nie chcieli ju szy tak grubymi ni熤i.

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 26

  Mam nadzieje, ze SA JESZCZE W POLSCE PRZYZWOICI PROKURATORZY, NIE ZAPRZEDANI PG - GANGSTEROWI- SPRAWIEDLIWEMU ZBYCHOWI I KACZEMU KUPROWI!

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX