RPO zapytał o karanie za okrzyki "Lech Wałęsa". Otrzymał pismo z policji. Odpowiedź zaskakuje

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił policję o wyjaśnienia w sprawie interwencji wobec uczestnika kontrmiesięcznicy smoleńskiej z 10 lipca 2017 roku. Odpowiedź jest zaskakująca.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga uczestnika tamtej manifestacji. Mężczyzna został obwiniony o popełnienie wykroczenia z art. 52 par. 2 pkt 1 kw.

Skarżący relacjonował, że był w grupie osób, ok. 20-30 metrów od barierek i szpaleru policjantów wydzielających trasę, którą co miesiąc idą uczestnicy miesięcznic. Gdy zbliżali się, kilka osób podniosło ręce pokazując znak V i zaczęło skandować "Lech Wałęsa".

Wylegitymowani za skandowanie "Lech Wałęsa"

Mężczyzna, który zwrócił się o pomoc do RPO, twierdzi, że ze względu na odległość, hałas i nagłośnienie miesięcznicy, jej uczestnicy nie mogli usłyszeć tych okrzyków. Według jego relacji, po chwili do uczestników kontrmanifestacji podeszli policjanci i poprosili o pokazanie dokumentów tożsamości. 

RPO uznał, że opisana sytuacja "budzi wątpliwości z punktu widzenia standardów konstytucyjnych i europejskich w zakresie wolności zgromadzeń publicznych". W związku z tym poprosił policję o wyjaśnienia.

Policja odpowiada: "czyn zabroniony"

Z odpowiedzi, jaka dotarła do Biura RPO, wynika, że w opisanej sytuacji interweniowali funkcjonariusze prewencji z Warszawy. Dowódca jednostki napisał: 

[funkcjonariusze] podjęli interwencję i wykonali czynności służbowe z udziałem (…) [skarżącego], który w trakcie zabezpieczenia zgromadzenia publicznego, wykrzykiwał słowa, cyt. »Lech Wałęsa«, czym dopuścił się popełnienia czynu zabronionego o znamionach wykroczenia określonego w art. 52 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 20.05.1971 roku Kodeks wykroczeń

(„Kto: przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia")

rpo.gov.pl

Po zapoznaniu się z powyższym pismem RPO postanowił ponownie zwrócić się do stołecznej policji o informacje nt. działań podjętych w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (291)
RPO zapytał o karanie za okrzyki "Lech Wałęsa"
Zaloguj się
 • stellar14

  Oceniono 104 razy 98

  Wyborcy PIS, dumni jesteście z siebie? I nie martwcie się - nawet jeśli tak, to wcześniej czy później kato-bolszewicki ustrój za was też się zabierze.

 • matri3x

  Oceniono 89 razy 85

  Co prawda nie wolno już wołać LECH WAŁĘSA i machać białymi różami BO TO WYKROCZENIA ale dyktatury przecież jeszcze nie mamy

 • przyczajony.pisior

  Oceniono 73 razy 71

  Tylko masowy udział we wyborach usunie hańbę, jaką jest PiS. Nie dajcie się kupić okupantowi za 500 zł czy lepszą pracę. Przegońmy w wyborach warchołów i bolszewików z PiSancjum.

 • chi-neng

  Oceniono 56 razy 56

  NAGLOSNIC, ZAPREZENTOWAC TE ODPOWIEDZ W EU I W SWIECIE!

  TO SA RZADY DYKTATORA KIM-KWAKA I JEGO PRZYDUPASOW!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 53 razy 53

  A co w tej kwestii mówią zapisy Konstytucji RP, która jest dalej zasadniczym prawem ? Kto by się jednak przejmował takim drobiazgiem jak łamanie Konstytucji. Najgorsze co zrobił szaleniec rządzący obecnie naszym krajem, to podział Polaków na dwa zupełnie obce narody i zrobił to bez żadnego rozsądnego powodu- poza własnym szaleństwem. Takiego czegoś nie było nawet za komuny, kiedy to niemalże wszyscy wiedzieli jakim komuna jest kretynizmem, a tylko niewielu sowieckich pachołków dla własnej korzyści zdradzało Polskę.
  Teraz niestety komuna wróciła i to nieporównywalnie bardziej zakłamana, podła, pełna nienawiści. Swoistym chichotem historii jest fakt robienia tego pod hasłem walki z komuną, a spowodowany tym podział narodu jest nieporównywalnie głębszy niż było to kiedykolwiek w historii i trwać będzie dziesięciolecia zatruwając Polskę i Polaków. Pewne jest też, że jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza dąży do podporządkowania sobie również władzy sądowniczej i korzystając z pełni władzy podporządkuje sobie media, mając do tego za przystawkę Kościół hojnie przekupiony budżetowymi pieniędzmi, oraz "patriotycznych" faszystów, pełniących podobną rolę co SA za Hitlera, to zabetonowanie sceny politycznej jest całkowite i na wiele lat. Władza absolutna kłamiąc w sposób perfekcyjnie bezczelny i działając w sposób przestępczy degeneruje się absolutnie i walczy z wszelką opozycją przy pomocy całej potęgi aparatu państwowego, majstruje też przy wyborach, bo wie że w przypadku utraty władzy stanie przed sądem. Zmierzamy krótką drogą do standardów Korei Północnej, a w najlepszym przypadku PRL-u. Również gospodarka rządzona centralnie przez kompletnie niekompetentnych popaprańców mających bolszewickie pomysły, padnie na pewno, jak to było zawsze w wypadku takich rządów

 • pissklamie

  Oceniono 52 razy 48

  Kaczka orła nie pokona!!!!
  Lech Wałęsa największy Polak od tysiąclecia.

  Pokonaliśmy faszyzm POkonamy i kaczyzm!!!!

  Jebac PiSS!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX