Sensacyjne odkrycie w Łańcucie! Odkryli zamek, w którym Jagiełło planował bitwę pod Grunwaldem

Najpierw były tylko przekazy o starym zamku w Łańcucie. Opowieści nabrały realnych kształtów, kiedy do pracy zabrali się archeolodzy. Śmiało można mówić o sensacyjnym odkryciu!

Łańcut kojarzy nam się dziś z pięknym pałacem, wzniesionym przez Lubomirskich, a zamieszkiwanym później przez Potockich. Ale dzieje miasta zaczęły się od znacznie starszego zamku, tego z XIV wieku, należącego pierwotnie do właścicieli Łańcuta - Pileckich. Właśnie jego dotyczą ostatnie ważne odkrycia.

Łańcut i jego tajemnice

Wszystko zaczęło się od tego, że na Wzgórzu Plebańskim w Łańcucie rozpoczęto budowę domu dziennego pobytu dla starszych i chorych osób. Podczas prac światło dzienne ujrzały artefakty sprzed wieków. Do akcji wkroczyli archeolodzy z lokalnej pracowni. Odkryto wiele przedmiotów: między innymi ceramikę, monety (a wśród nich trzeciak z czasów Władysława Jagiełły) i kafle, najprawdopodobniej z przełomu XVI i XVII wieku, a także pozostałości dawnej budowli - starego zamku.

Jak mówią archeolodzy, którzy właśnie podsumowali swoje pierwsze prace prowadzone na wzgórzu, w zamku, na którego pozostałości trafili, gościem bywał król Władysław Jagiełło. Jak pisze rzeszowska "Gazeta Wyborcza", to właśnie tam Jagiełło z księciem litewskim Witoldem planowali bitwę pod Grunwaldem.

Archeolodzy chcą szukać dalej

Archeolodzy Mirosław Mazurek i Aleksandra Sznajdrowska-Pondel w czasie spotkania z mieszkańcami zapewniali niedawno, że na Wzgórze Plebańskie chcą wrócić. Ich zdaniem to dopiero początek odkryć w tym ważnym dla Łańcuta miejscu. Zgodę na badania już mają. Brakuje tylko... pieniędzy. Oby te szybko się znalazły!

Więcej o:
Komentarze (39)
Łańcut. Odkryli stary zamek Jagiełły w Łańcucie
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 13 razy 13

  Jagiełło w kwietniu 1410 w Łańcucie to mógł co najwyżej planować wojnę z Zakonem.

 • krebs06

  Oceniono 16 razy 10

  Nie mogli planować bitwy pod Grunwaldem, bo to że do bitwy dojdzie w tym miejscu okazało się dopiero po rozpoczęciu wojny

 • popijajac_piwo

  Oceniono 19 razy 7

  Bitwa pod Grunwaldem udowadnia, że można (i należy) przegonić watykańską hołotę...

 • zenekciec

  Oceniono 10 razy 6

  Fake news , to byl tajny zamek -bunkier kaczorow gdzie planowali jak obalic komune rekoma innych.

 • MACIEKR76

  Oceniono 9 razy 5

  No i hetakumba - Mularczyk będzie musiał płacić reparacje Niemcom za Grunwald.
  Trzeba dotować tylko "badania" kościółkowe:
  Minister Gowin przyznał granty naukowe. Szeroki strumień pieniędzy popłynął do księży i teologów. Na 11 zwycięskich projektów humanistycznych aż 4 to propozycje przygotowane przez księży lub pracowników wydziału teologicznego. Do podziału - w ramach konkursu "modułu Uniwersalia 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki" - ministerstwo Jarosława Gowina przygotowało 2,5 mln złotych. Nadesłano 84 wnioski - dofinansowanie miało otrzymać 11 najlepszych propozycji. Prawie pół miliona złotych (467 tys. bez złotówki) ma trafić do ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Naukowiec na "Przekład, edycję krytyczną i analizę treści "Pontyfikału Płockiego z XII wieku" otrzymał 466 999 zł.
  Kolejnym duchownym, który otrzymał dofinansowanie z ministerstwa Jarosława Gowina, jest ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski, także z warszawskiego UKSW.. Otrzyma blisko 141 tys. zł na realizację projektu "Pseudo-Garnier z Langres, Średniowieczny słownik symboliki biblijnej".
  Kolejne dwa wyróżnione projekty pochodzą z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
  Jezuita prof. dr hab. Henryk Pietras otrzyma ponad 155 tys. zł na "Naukowe opracowanie i wydanie w języku polskim korespondencji papieskiej i cesarskiej zawartej w Collectio Avellana (IV - VI w.)", a dr hab. Monikce Ożóg przyznano blisko 130 tys. zł na projekt "Tłumaczenie, opracowanie naukowe i wydanie dekretałów papieskich (IV-VI w.) według Collectio Hispana. Wersja bilateralna łacińsko-polska".

 • lubicz56

  Oceniono 8 razy 4

  A wszystko dzięki wyrytemu na ruinach muru napisowi: Tu knuliśmy 1410, Władek II z Jagiełłów z kuzynem Witkiem.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe czy już znaleźli te karnisze z Ikei.

 • zbysio54

  Oceniono 5 razy 3

  Co do dzieła sztuki:
  Adam i Ewa mają pępki ...
  Adam jest muskularny, w raju musiał zatem zap...ć..
  Nie widać, ze wąż podaje owoc, ale widać ,że Ewa robiła loda i za to wylecieli z raju.
  To jedyne dzieło w którym wąż ma dwa ogony, spirala na drzewie się nie zgadza.
  I tak będzie zawsze bo dzieła nie da się przemalować!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX