Nowy efekt zakazu handlu w niedzielę. Uderzy w pasażerów PKS-ów

Ten efekt zakazu handlu w niedzielę zaskoczył pasażerów rzeszowskich PKS-ów. Zarząd PKS zadecydował, że zostają odwołane weekendowe kursy autokarów.

Zakaz handlu w niedziele właśnie wszedł w życie. W marcu zakupy zrobimy tylko w określone ustawą dni. Ustawę przyjął parlament i podpisał prezydent. Za decyzją rządzących poszedł komunikat rzeszowskich PKS-ów, który spotkał się z negatywną reakcją części mieszkańców regionu. Narzekają, że decyzja uderzy w dziesiątki podróżnych. Zwracają oni uwagę, że autobusami jeździli nie tylko pracujący w handlu albo ci, którzy chcą zrobić zakupy.

PKS jest jednak nieprzejednany. Na fanpage PKS Rzeszów na Facebooku pojawiła się jedynie skąpa informacja, która potwierdza nadchodzą zmianę. Według komunikatu chodzi o rentowność połączeń do stolicy Podkarpacia.

Dodatkowo, jak wyjaśnia wiceprezes PKS Piotr Klimczak, w rozmowie z lokalnym portalem Rzeszów News:

- PKS Rzeszów płaci około 3-4 zł za jeden kilometr. Gdy np. na trasie, która liczy 40 km, wsiada tylko 3-4  pasażerów, to później w tygodniu trudno ten niedzielny kurs nadrobić. 

Czy będzie alternatywa dla PKS-ów ?

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że są osoby np. położne, pielęgniarki, które do pracy muszą dojechać, albo że zdarzają się wypadki losowe - mówi Klimczak. - Dlatego jesteśmy gotowi i otwarci na propozycje gmin, które będą nas chciały wesprzeć finansowo - dodaje.

Ważna dla pasażerów jest informacja, że autobusy MPK Rzeszów pozostaną bez zmian. To nie pierwsza decyzja tego typu. Już wcześniej zarząd PKS zdecydował o ograniczeniu kursów do Bratkowic, Przeworska oraz Kolbuszowej.

Od kiedy zakaz handlu w niedzielę i święta?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele, podpisana na początku roku przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada, że zakaz wchodzi już od 1 marca. Zgodnie z nią 11 marca i 18 marca nie będzie można zrobić zakupów.

W kwietniu będzie to możliwe tylko w jedną niedzielę: 29 kwietnia. Więcej o zakazie handlu przeczytacie TUTAJ >>> 

Lista niedziel z zakazem handlu w 2018 roku

Zakaz handlu w niedziele. Niedziele bez handlu w 2018 r.Zakaz handlu w niedziele. Niedziele bez handlu w 2018 r. graf. Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (100)
Zakazu handlu w niedzielę. PKS w Rzeszowie nie pojedzie
Zaloguj się
 • sekmet

  Oceniono 41 razy 37

  Skoro wolna niedziela przysługuje obywatelom, to wszystkim. Zatrzymać tramwaje, zamknąć kina i inne muzea - wolne to wolne :)

 • milleniusz

  Oceniono 32 razy 28

  Rzeszów, Rzeszów... To chyba wylęgarnia tej kaczej głupoty, która opanowała Polskę? Po co wam autobusy? Do kościoła i krzyżem leżeć dziękczyniąc, że ojczyznę zwrócił wam pan...

 • puuchatek

  Oceniono 27 razy 25

  Byłem na Hebrydach Zewnętrznych. Na Harris i North Uist mieszkają głównie ewangelicy reformowani (kalwiniści), którzy jeszcze całkiem niedawno traktowali wiele spraw swojej wiary niezwykle surowo. W niedzielę zamknięte były nie tylko sklepy, ale także np. stacje benzynowe, nie jeździły autobusy, a rząd Szkocji musiał stoczyć z miejscowymi władzami długą batalię o to, żeby w niedzielę do portów w Tarbert i Lochmaddy mogły przybijać promy.

  Co więcej - spotkałem ludzi, którzy opowiadali mi, że jeszcze 40 - 50 lat temu w niedzielę huśtawki na placach zabaw były tam spinane łańcuchami (!), żeby dzieci się nie huśtały, bo niedziela to niedziela.

  Do tego zmierzamy?

 • emadox1327

  Oceniono 30 razy 22

  Zakazać dawania na tacę. Handel za rozgrzeszenie powinien być również zabroniony.

 • kl0ss

  Oceniono 23 razy 21

  Zamknąć kościoły!!! Książa też żądają wolnego w niedzielę!!! Każdy ma rodzinę!!!

 • sailor2016

  Oceniono 23 razy 21

  Brawo PKS brawo Podkarpacie:))) Chcieliście piSSiaki to macie:))))) Głosujcie dalej na piSS to wam zamkną na Podkarpaciu wszytko oprócz kościołów:))))

 • niko8472

  Oceniono 23 razy 19

  Moze jeszcze zakaz zgonow i urodzin w niedziele?

 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 21 razy 19

  no to pisowski suweren wkoncu zobaczy ze wybrał matołków stanowiących bezmyślne prawo nieoglądając się na jego skutki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX