Dzień Żołnierzy Wyklętych. Będą protesty. "Prawdziwi wyklęci to 3-letni Aleksy i 7-letnia Gienia"

Prezydent w specjalnym liście na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pisze, że "prawda o bohaterach podziemia niepodległościowego to fundament niepodległej Rzeczypospolitej". Ale wyklęci wciąż budzą wiele kontrowersji.

W całym kraju obchodzony będzie dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, w uroczystościach weźmie udział prezydent.

"Nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" - to przesłanie Andrzeja Dudy. "Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto - w najtrudniejszych dla naszej wspólnoty czasach terroru i opresji dwóch reżimów totalitarnych: III Rzeszy Niemieckiej i Rosji Sowieckiej oraz jej satelitów - był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jej ciemiężcą i zdrajcą" - przekonuje prezydent.

Andrzej Duda podziękował badaczom opisującym losy tak zwanych wyklętych i odnajdującym ich szczątki, a także organizatorom wydarzeń okolicznościowych ku ich czci, inicjatorom i fundatorom pomników.

Kontrowersje wokół Żołnierzy Wyklętych

Tymczasem wiele świadectw mówi o zbrodniach popełnianych przez tak zwanych żołnierzy wyklętych. Jak chociażby ta relacja kobiety, której oddział Romualda Rajsa ps. "Bury", czczonego przez środowiska narodowe, zamordował ojca i siostrę: 

"Siostra dostała kulkę w usta, konała pod wierzbą". Kolejne kontrowersje przed dniem "żołnierzy wyklętych" >>>

W Hajnówce odbył się niedawno marsz ONR ku czci "Burego". Władze miasta i politycy partii Razem uczcili z kolei jego ofiary. 

Kontrowersyjny marsz to jednak nie wszystko. W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. odbędą się zarówno uroczystości państwowe, jak i lokalne obchody. Protestować zamierzają ci, którym zależy na przywracaniu pamięci o zbrodniach "wyklętych".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018 r. i protesty:

Warszawa

 • Apel pamięci odbędzie się już o godzinie 10:00 przed Muzeum Wojska Polskiego.
 • O godzinie 12:00 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Obozu NKWD (na ulicy Marsa/Płatnerskiej).
 • Także w południe przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na wojskowych Powązkach odbędzie się uroczystość, podczas której premier Mateusz Morawiecki złoży wieniec i uhonoruje poległych żołnierzy.
 • Na Pradze Północ o godzinie 13:45 naprzeciwko Pomnika ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach odbędzie się inscenizacja historyczna, a w katedrze św. Michała Archanioła i Św. Floriana (ul. Floriańska 3) o godzinie 18 rozpocznie się msza i koncert.
 • Obok Ministerstwa Sprawiedliwości o godzinie 14:00 zostaną zorganizowane uroczystości przed tablicą pamiątkową, podczas których zostaną złożone kwiaty pod głazem upamiętniającym śmierć Jana Rodowicza "Anody".  
 • Na Bielanach w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9) o godzinie 15 odbędzie się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych i uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.
 • Główne uroczystości odbędą się o godz. 18:00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ponadto o godzinie 19.30  zaplanowano przemarsz do archikatedry św. Jana pod hasłem "Podziemna Armia Powraca!". Na miejscu o godzinie 20:00 odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
 • Z kolei o godzinie 19:00 spod Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez środowiska narodowe. To wydarzenie chcą blokować Obywatele RP.
 • Studencki Komitet Antyfaszystowski szykuje manifestację pod hasłem "Pamięci Ofiar Żołnierzy Wyklętych" (godz. 17-19, start: Przystanek Historia na Marszałkowskiej 21/25, później przemarsz na Rakowiecką 37). 
Pragniemy przywrócić pamięć i oddać głos tym ponad 5 tysiącom cywilów, zamordowanym w okrutny sposób. Zbrodniarze doczekali się swoich pomników, a ofiary Burego, w tym 3-letni Aleksy czy 7-letnia Gienia, nie mają miejsca ani w świadomości zbiorowej, ani tym bardziej w przestrzeni publicznej. To one są tak naprawdę wyklęte, z naszej pamięci

- piszą w wydarzeniu na Facebooku.

 • W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej 37 zorganizowano wystawę artefaktów odnalezionych podczas prac poszukiwawczych. 

W całym mieście w tym dniu będą liczne utrudnienia w ruchu w związku z zaplanowanymi wydarzeniami >>>

Wrocław

Zbiórka uczestników uroczystości odbędzie się pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego. Przemaszerują w kierunku Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego (kwatery 81 A i 120). Uroczyste obchody wraz z ceremonią złożenia kwiatów zaplanowano na 10:30.

Na godzinę 13:00 zaplanowano otwarcie wystawy „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem” na placu przed Kościołem Garnizonowym św. Elżbiety.

Poznań

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu rozpoczną się od wystawy "Milcząc, wołają", której otwarcie zaplanowano na godzinie 12 w gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tuż po godzinie 16 odbędzie się msza w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz do Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Następnie główne uroczystości odbędzie się o godzinie osiemnastej.

Gdańsk

W Gdańsku odbędzie się akcja zapalania zniczy na Alei Żołnierzy Wyklętych i apel na Cmentarzu Garnizonowym. Ponadto w planach jest dyskusja, która odbędzie się na gdańskim uniwersytecie. Jej tematem przewodnim jest "Ich działalność wtedy, a moja rola dzisiaj", a wśród zaproszonych gości pojawią się między innymi prof. hab. Piotr Niwiński oraz prof. zw. dr hab. Bogdan Chrzanowski.

Rzeszów

Celebracje Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godzinie 10 rano w kościele św. Wojciecha i św. Stanisławy. Następnie o godzinie 11.30 zaplanowano uroczysty apel pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego. W ciągu całego dnia na terenie całego miasta odbędą się wykłady oraz wystawy dotyczące żołnierzy z podziemia antykomunistycznego. Między innymi o godzinie 10:30 odbędzie się prelekcja dra Krzysztofa Kaczmarskiego, podczas której zostanie przybliżona słuchaczom postać Adama Lazarowicza, absolwenta I LO w Jaśle.

Kielce

Uroczystości rozpocznie koncert muzyków ze Stowarzyszenia Passionart „Moja Niepodległa” z udziałem finalistów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. H. Rasiewicza „Kima” z terenu woj. Świętokrzyskiego w Kieleckim Centrum Kultury. Od godziny 19 wstęp wolny.

Główne obchody odbędą się już od godziny 9 w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 16 zaplanowano mszę w Bazylice Katedralnej, a o godzinie 17:30 odbędzie się uroczystość przed pomnikiem Armii Krajowej.

Łodź

1 marca w całym mieście odbędą się wykłady i specjalne pokazy filmowe na temat działalności państwa podziemnego. Między innymi już o godzinie 11:00 i 13 zaplanowano pokazy filmu dla grup szkolnych w Muzeum Kinematografii. Ponadto o godzinie 12:00 odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu na ulicy Karola Anstadta 7, podczas których będzie przemawiał dr. Dariusza Roguta, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi.

Więcej informacji znajdziecie na stronach IPN.

 

Więcej o:
Komentarze (522)
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenia
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 123 razy 91

  Postawienie znaku równości między takimi ludźmi jak rotmistrz Pilecki, a bandytami typu "Ogień", to gwałt na historii...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 102 razy 80

  Przerabianie morderców na bohaterów narodowych, to chyba najcięższe przewinienie polityków wobec obywateli.

 • hana.barbara

  Oceniono 96 razy 70

  Te obchody to plucie w twarz rodzinom zamordowanych przez Burego.

 • piotrm74

  Oceniono 86 razy 60

  Tylko szmata jest w stanie postawiać znak równości między bohaterem a mordercą.

 • leksie

  Oceniono 80 razy 58

  Teraz czciny zolnierzy wykletych, za chwile bedziemy czcic faszystow a na koniec Generala Kaczynskiego

 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 52

  Pewien poseł zwany jenotem, wypisał dziadka z AK, a zapisał do Żołnierzy Wyklętych..Dzieje się..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX