Kto konsultował ustawę o IPN? Komentator proputinowskiej agencji i dawny doktorant senatora

Profesor komentujący dla proputinowskiej agencji Sputnik i doktor twierdzący "Je suis Bury" - to konsultanci nowelizacji ustawy o IPN. Ich sylwetki opisuje dzisiejsza "Rzeczpospolita", pytając, czy są przesłanki, by "mówić o prorosyjskiej wrzutce".

"Rzeczpospolita" wskazuje, że obydwaj konsultanci nowelizacji ustawy o IPN zajmowali się fragmentami, które opracował klub Kukiz'15 i dotyczyły wątku Ukrainy. Pierwszy z nich, dr Wojciech Muszyński, pracuje w IPN i był doktorantem senatora prof. Jana Żaryna. W przeszłości niektóre z jego publikacji wzbudzały kontrowersje, jak te na temat Romualda Rajsa ps. Burego, gdy stwierdził, że partyzanci nie mordowali ludności cywilnej, a ofiary były w zasadzie przypadkowe. Sam Muszyński stwierdza, że nie uważa się "za kontrowersyjnego historyka".

Drugi z konsultujących to prof. Włodzimierz Osadczy, który udziela komentarzy np. proputinowskiej agencji Sputnik i wielokrotnie krytykował polską politykę w stosunku do Ukrainy. Sam prof. Osadczy w rozmowie z "Rz" podkreśla, że krzywdzące jest dla niego posądzanie o antyukraińskość ze względu na jego zaangażowanie w pojednanie polsko-ukraińskie. Co więcej, Osadczy urodził się na Ukrainie, na Wołyniu.

Czy można jednak mówić o "prorosyjskiej wrzutce"? "Rz" przytacza opinię historyka Jerzego Targalskiego, sympatyzującego z obecną władzą i często komentującego w TVP Info. Nie tak dawno Targalski wskazał właśnie na dr Muszyńskiego i prof. Osadczego i zasugerował, że to oni mogą być odpowiedzialni za "wrzutkę".

Nowelizacja ustawy o IPN

Podpisana przez prezydenta i skierowana przez niego do Trybunału nowelizacja ustawy o IPN stanowi, że "każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby grzywnie lub ograniczeniu wolności.

Śledztwo w takich sprawach wszczynać ma z urzędu prokurator Instytutu Pamięci Narodowej. Przepisy te nie stosują się do działalności artystycznej i naukowej.

Ambasador USA o ustawie o IPN: Wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

Więcej o:
Komentarze (69)
Kto konsultował ustawę o IPN? Dr Muszyński i prof. Osadczy
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 38

  Wybielamy Jakiego..Brawo. Gdyby był sukces to Patryk nie spałby całą dobę łażąc od studia do studia. A na serio to dresiarzowi niech odpadną paski. Wszystkie.

 • g.lesio

  Oceniono 29 razy 27

  No cóż - standardy Piś-owskie zostały zastosowane jak to zawsze bywało i przy tej ustawie.
  Brawo.
  Tak trzymać.

  A na poważnie to ręce opadają. Wydawałoby się, że już większego dna nie można osiągnąć a tu codziennie okazuje się, że do dna bardzo daleko.
  Chyba już przywykłem bo mnie powoli już nic co robi PśS nie dziwi.

 • eryk2

  Oceniono 26 razy 22

  Niejak Władimir Osadczij, pseudo operacyjne "Profesór", w ub. roku na falach Radyja-Bez-Ryja zapodał, że w Wolsce mamy DWA MILIONY BANDEROWCÓW (chodziło mu o ukraińskich gastarbeiterów), którzy niebawem, cytuję, "rozpoczną działalność terrorystyczną i zamachy jak to robią przybysze z krajów islamskich w Europie Zachodniej" (w audycji z cyklu "Aktualności dnia", do znalezienia w sieci). Od tego momentu nie ulega dla najmniejszej wątpliwości, że jest to ukrainożerczy agent Putinokia.

 • def11

  Oceniono 22 razy 20

  Generalnie politycy PiS-u są ulubionymi celami konsultacji Moskwy :)

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 20

  W Polsce rządzi Putin przez swoich ludzi takich jak Antek i jemu podobni

 • qudaq

  Oceniono 19 razy 19

  Wybielanie prezesa i Jakiego nic nie da. Ustawa była pomyślana, jako podbicie bębenka patriotyzmu pisowskiego, wspieranego ustaleniami, że wszyscy, którzy opuścili komfortowe sanatoria na Syberii, zwane dla zmyłki gułagami, to agenci Stalina, niegodni nazwy Polaka. Po co się pchali do Kołobrzegu i Berlina w 1945? Dziś zamiast wygrzewać się na słońcu w Kazachstanie, albo karmić białego niedźwiedzia na Kamczatce, narzekają na niskie emerytury. Zapomnieli, jak smakuje zgniły kartofel na zsyłce? Jak wiadomo, do 2015 roku Polski nie było. Pierwsza zniewolona, druga stolikowa, a ten z Kiszczakiem na zdjęciu w Magdalence to podstawiony sobowtór z wujkiem z Odessy. Krętacze jednak postanowili pokręcić i objawili znany tekst. Sama próba zrównania polskich ofiar już wywołała opór. Podobnie, jak spór o genocid Ormian w 1915 oku. A teraz każdy próbuje ubić polityczny interes. Znana prawda. Ucierpią zwykli ludzie, ale cwaniacy wypną po obu stronach piersi do odznaczeń. Niektórzy, co poszli za daleko, zostali wyhamowani, ale przy okazji ujawnili, jakie pokłady nienawiści są po obu stronach. Z żalem trzeba powiedzieć, że uczeni z Polski nie tylko niczego nie robią, aby sytuację łagodzić, Brakuje po stronie polskiej propozycji programów edukacyjnych dla młodzieży z Izraela, kontaktów z polską młodzieżą ze szkól na prowincji, pokazania nie tylkoobozów zaglady. Nieocenioną rolę może spełnić muzeum Polin, ale musi programowo i mentalnie wznieść się na poziom propagatora polsko-żydowskich tradycji w najlepszym tego słowa znaczeniu.

 • wolak007

  Oceniono 18 razy 18

  Putin I Spółka.

  Zgadnijcie jakim skrótem się posługują?!

 • andrzej2310

  Oceniono 17 razy 15

  Cichy sojusznik Kaczyńskiego Putin doradza PIS w sprawie ustawy IPN?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX