Film o "polskim Holocauście" nie był jedyny. Dziennikarz z Izraela nagrał swoją odezwę

W środę wzburzenie wywołał film z kłamliwym stwierdzeniem o "polskim Holocauście". Tego samego dnia portal haaretz.com opublikował opinię Bradleya Burstona, który zarzuca Polsce chęć zakłamywania historii. - Nikt nie zapomina Polaków, którzy wydawali swoich żydowskich sąsiadów - przekonuje dziennikarz.

Tego samego dnia, gdy w sieci pojawił się prowokacyjny film stworzony przez Fundację Rodziny Rudermanów, zawierający nieprawdziwe stwierdzenia o "polskim Holocauście", głos w sprawie sporu polsko-izraelskiego zabrał także publicysta Haaretz.com, portalu najstarszego izraelskiego dziennika, Bradley Burston, pochodzący z Los Angeles. Afera wokół filmu Fundacji, później usuniętego i skrytykowanego m.in. przez przedstawicieli polskich Żydów, przykryła stanowisko dziennikarza, który zarzuca Polsce próby zakłamywania historii.

- Droga Polsko, czy naprawdę chcesz podążać tą drogą? - od tych słów zaczyna swoje wystąpienie Burston, który opublikował swoją opinię także na stronie internetowej. Następnie przywołuje treść artykułu 55a. nowelizacji ustawy o IPN, zwłaszcza część dotyczącą karania za pomawianie Polski.

 

"Nikt niczego nie zapomina"

Kogo ty chcesz oszukać? W kolejnych państwach, osoby, które przetrwały Holocaust, nie zmyślają historii o tych Ukraińcach, Litwinach, Łotyszach, Rosjanach i tak, Polakach, którzy wykazali się jeszcze większym zaangażowaniem niż Niemcy w ściganiu i mordowaniu Żydów. Nikt tego nie zapomni

- mówi w filmie Burston.

Izraelski publicysta następnie podkreśla, że ocaleni nie zapomnieli, przez co przeszli, i kto odpowiada za ich cierpienia. - Nikt nie zapomina tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów podczas wojny, tak też nikt nie zapomina Polaków, którzy wydawali swoich żydowskich sąsiadów. Ani też tysięcy Polaków, którzy pomagali nazistom w różny sposób.

Burston wspomina również wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z Monachium, w którym padły słowa o "żydowskich i polskich sprawcach". - Nikt nie da się na to nabrać. Chyba że wy - stwierdza i dodaje, że jeszcze po wojnie Polacy zainicjowali pogromy, bez zaangażowania Niemców, jak np. ten w Kielcach w 1946 r. - Możecie przyjmować prawo jakie chcecie, ale oszukujecie samych siebie, myśląc, że to coś zmieni. Nikt niczego nie zapomina - kończy swoje wystąpienie Burston.

Więcej o:
Komentarze (314)
"Polski holocaust" i zarzuty izraelskiego dziennikarza
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 61 razy 19

  Cała ta sprawa jest totalnie obrzydliwa, a zachowanie niektórych "polskich" mediów to zwykłe gnojstwo.

  Po pierwsze sama ustawa nie jest w żaden sposób kontrowersyjna, bo przewiduje karę tylko i wyłącznie za NIEPRAWDZIWE twierdzenia. Analogiczne przepisy są w Izraelu, gdzie za zaprzeczanie holokaustowi idzie się do więzienia. W naszej ustawie wyraźnie jest napisane, że karalne jest tylko kłamanie a nie mówienie prawdy.
  Po drugie - w każdym narodzie byli ludzie prawi i nie. Byli Polacy szmalcownicy? Byli. Byli Żydowscy kolaboranci? Byli. Kto temu zaprzecza, ten jest skończonym durniem i moralnym zerem.
  Po trzecie w żadnym innym okupowanym kraju za pomoc Żydom nie groziły takie, kary jak w Polsce.

  Obrzydliwym jest to, że Żydzi z lubością wyciągają czarne owce z naszego społeczeństwa i wskazują na tych Polaków, którzy na Żydów donosili albo ich mordowali, ale jednocześnie zaprzeczają, albo wybielają swoich ziomków, którzy robili dokładnie to samo. Jeżeli wyciągamy szmalcownika np. Bogusława Pilnika (zastrzelonego przez AK) to wyciągnijmy też np. Stellę Kubler. Bądźmy uczciwi. Nikt ze zdrowych psychicznie Polaków nie zaprzecza, że zdarzały się w naszym narodzie odrażające indywidua, ale jak to samo chce się wytknąć Żydom, to zaraz jest "tego nie można porównywać". Nie można? A czemu? Bo Żyd Żyda zakapować może, a Polak Żyda już nie?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 51 razy 17

  Nikt nie zapomni Wam Żydzi waszego udziału w najbardziej zbrodniczym systemie w historii świata.
  Nikt nie zapomni wam uczestnictwa w "czystkach" stalinowskich, waszych żydowskich kierowników Gułagów.
  Nikt nie zapomni Wam NKWD-stów.
  Chcecie rozliczeń w imię Prawdy Historycznej?
  Bardzo proszę, ale przejedziecie się na tym w sposób dla was katastrofalny.

 • quamtsa

  Oceniono 39 razy 15

  Zaraz po tej akcji żydowskiej pojawią się najpierw nieśmiałe, a potem coraz głośniejsze postulaty, że Polska musi zapłacić za "udział w holokauście", konkretnie, w walucie wymienialnej. Ta akcja nakręconej nienawiści do Polski ma konkretny i wymierny cel. Jeśli będziemy bierni jak obecnie, to tylko czekać, aż Departament Stanu poruszy kwestie odszkodowań.
  Uważam, że żeby zminimalizować to ryzyko, powinniśmy nie tylko akcentować (po angielsku) udział Polski w koalicji antyhitlerowskiej i działania na rzecz ratowania Żydów. Powinniśmy głośno oskarżać Żydów amerykańskich i bezczynność i obojętność. Powinniśmy oskarżać Izrael o brak karania żydowskich policjantów i kapo, o ochronę stalinowskich oprawców mordujących alianckich (!) żołnierzy.
  A rząd polski powinien przestać się bać i uderzyć w izraelskie interesy. Pierwsze co to odebranie prawa do posiadania broni na terytorium Polski ochroniarzom prywatnych wycieczek. To Izrael stoi za tą całą kampanią defamacyjną i to on powinien odczuć jej skutki. Zapewniam, że kiedy zacznie liczyç straty gospodarcze i polityczne, ta kampania w mig się skończy.

 • obeznany

  Oceniono 33 razy 13

  Rozumiem jego rozgoryczenie ale żeby Polakom i paru innym przypisywać większy zapał w mordowaniu żydów niż Niemcy to już parodia.
  Czy ten facet naprawdę jest tak tępy, że nie wie kto na terenach okupowanych(!) wprowadził i egzekwował zbrodnicze "prawo" nakazujące mordowanie żydów i kto metodami przemysłowymi zabił ich najwięcej?

  Wygląda na to, że tacy ludzie jak ten Bradley bardziej zainteresowani są znalezieniem chłopca do bicia niż prawdą. A półgłówki z PiSu mu w tym pomagają, że hej.

 • kaszeba102

  Oceniono 12 razy 10

  Bardzo mi przykro i srodze sie wstydze panie pamietlwy Burston za moich niegodnych panskiego szacunku dziadkow ktorzy nie zrobili wystarczajaco wiele zeby ratowac Zydow. Przeciez gdyby uratowali wieksza ilosc podobnych panskim przodkow mielibysmy dzis takze legion "niczego nam nie zapominajacych" Burstonow. Babcia latawica zamiast mocniej sie postarac zabawila co nie co dluzej w KZ Stuthoff, najwyrazniej oferowali tam niezla diete i rozrywke, jej niecnota brat dal sie zupelnie glupio powiesic jako "polnische Drecksschwein" przez gestapo, a inny brat byczyl sie chuncwot jeden w niemieckim oflag-u, ze juz nie wspomne o innym dziadku spryciazu bawiacym na saksach w III Rzeszy.

 • japiota

  Oceniono 30 razy 10

  W 1946 w Kielcach zginęło 37 osób - niewinnych osób. To było bestialstwo.
  Ale było też inne bestialstwo - niejaki Morel jest odpowiedzialny za śmierć kilku tysięcy ludzi - w tym dzieci. Uciekł do Izraela ,który to sprzeciwił się jego wydaniu Polsce. Dlaczego ?
  Tak, Żydzi byli wielką ofiarą IIWŚ. Ale IIWŚ to nie tylko zagłada Żydów. To dziesiątki milionów innych ofiar. Chciałbym żeby Żydzi też o tym pamiętali. A tak nie jest.
  Cały czas mamy do czynienia z ciągiem kłamstw płynących ze strony żydowskiej i izraelskiej. Jak długo można z tym żyć ? Rząd w końcu przeciął ten wrzód. Boli - ale normalne stosunki można układać tylko w oparciu o prawdę. Dlaczego nie ma problemu z Niemcami ? Bo przyznali swoją winę a my przyznaliśmy że niektóre nasze poczynania z cywilami też nie były w porządku (wysiedlenia, to co działo się po 1945).
  Współcześnie nasi żołnierze też giną w Iraku czy Afganistanie nie za Polskę ale właśnie też za Izrael. Może rzeczywiście lepiej dogadać się z Arabami i Persami i mieć ropę z tego. Poza tym w czasie IIWŚ serdecznie zaopiekowali się naszymi rodakami ewakuowanymi z Syberii. Może to powinniśmy upamiętnić Iranowi ?

 • anonim_ka

  Oceniono 11 razy 9

  Mój ojciec był "pensjonariuszem" OZ w Treblince . W ramach "wyróżnienia" miał przywilej uczestniczenia w rozbudowie Obozu. Niezwykle rzadko o tym okresie mówił , kiedy miałam 14-15 lat uprzedzał aby unikać ludzi narodowości ukraińskiej i żydowskiej . Niezbyt w to wówczas wierzyłam ... aż do teraz kiedy poczytałam i posłuchałam oskarżeń pod adresem polskiego Narodu. Miałam wsród przyjaciół Żydów ktorzy przeżyli wojne - dzieki Polakom ,, nie utrzymywał kontaktów z innymi Żydami , twierdził , że jest to najpodlejszy gatunek ludzi gotów dla własnej korzyści sprzedać najbliższych. Nie wykluczam , że bede antysemitką .

 • 92ilme

  Oceniono 8 razy 8

  Wystarczy glosno we wszystkich jezykach, rowniesz w jidisz i po angielsku napisac jedno zdanie. "Zabraniamy klamac, nie zabraniamy mowic prawdy"

 • smok61

  Oceniono 26 razy 8

  Aż tak bardzo zabolało porównanie waszej pisaniny do dziennikarstwa izraelskiego "Haaretza" (najstarszej żydowskiej gazety) , że musieliście usunąć komentarz ???

  To po dziennikarsku?
  Napisałem , że Hararetz na stronie : www.haaretz.com/opinion/how-poles-are-vilified-as-bestial-brute-jew-killers-1.5826424
  Napisał coś takiego :

  Autorka analizuje mechanizm powstawania pojęcia "polskiego holokastu".

  Jej zdaniem, dla wspólczesnego Żyda wygodniej jest upatrywać sprawcy swojej tragedii w osobie
  niewykształconego brudnego chłopa polskiego , niż w doskonale wyedukowanym , nienagannie ubranym
  niemieckim SS-manie.

  Jako przykład przytacza wspomnienia  Fani Fenelon w Auschwitz "Gra o czas" .

  Polacy dla niej byli : "potworami", "cegłami", "służalcami", "świniami", "sukami", "szkodnikami" i
  "krową". Polka ma "przeszywające małe czarne oczy jak dwa błyszczące klejnoty antracytu osadzone
  w bloku smalcu, była bezkształtna i galaretowata".
  Polska kobieta "była duża, gruba i tak silna jak nie  człowiek - jak  potwór!
  Trudno byłoby znaleźć w niej jakiekolwiek ludzkie cechy".

  Natomiast ta sama Fani Felon tak wspomina Dr. Josefa Mengele :

  Boże, jaki on był przystojny, tak przystojny, że dziewczyny instynktownie odkrywały zapomniane ruchy z innego świata.
  Wilgotnymi palcami ukladałyśmy rzęsy ,aby błyszczały, gryzłyśmy wargi , aby były bardziej czerwone, obciągałyśmy nasze spódnice.

  Pod spojrzeniem tego człowieka poczułyśmy się znowu kobietami. Ten nazista nosił swój mundur z klasą i stylem.
  Śmiał się i żartował świadomy swojego uroku.

  POLECAM PRZECZYTANIE CAŁEGO ARTYKUŁU. TRANSLATOR RADZI SOBIE Z NIM DOSKONELE , TAK WIĘC WYSTARCZY PODSTAWOWA ZNAJOMOŚĆ ANGIELSKIEGO

  ----------------------------------

  Naprawdę tak bolało , że przy izraelskich "starszych braciach" wyglądacie jak Soroskie sługusy ?
  Tak zabolało , jak pod propagandą ukazał się świadomy, mądry tekst ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX