Grypa w Polsce zabija. W ciągu tygodnia zmarły cztery osoby. Lawinowo przybywa chorych w szpitalach

Z powodu grypy w zeszłym tygodniu zmarły cztery osoby. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w okresie od 8 do 15 lutego na grypę zachorowało ponad 271 tys. Polaków.

Średnia dzienna zapadalność na grypę w tym okresie wynosiła 88,4 zachorowań na 100 tys. ludności. Tegoroczna liczba chorych zbliżyła się do zeszłorocznego poziomu, który był najwyższy od pięciu lat. Między 8 a 15 lutego br. zachorowało 271 777 Polaków, podaje PZH.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność (na 100 tys. ludności) wg tygodniowych meldunkówZachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność (na 100 tys. ludności) wg tygodniowych meldunków Fot. Państwowy Zakład Higieny / Czarkowski Mirosław P.

Cztery zgony z powodu grypy

Trzy zgony z powodu grypy odnotowano w województwie śląskim, jeden – w woj. kujawsko-pomorskim.

Jak podaje RMF FM, najwyższa zapadalność jest w tej chwili w województwie kujawsko-pomorskim. Podobnie jest też w Pomorskiem, Małopolsce i Wielkopolsce.

W tym ostatnim regionie do szpitala trafiło ponad 200 osób. W województwie małopolskim – ponad 180, zaś w woj. mazowieckim – 120.

Placówki w różnych regionach Polski wprowadzają ograniczenia w odwiedzinach pacjentów.

Prof. Lidia Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy w Narodowym instytucie Zdrowia Publicznego w rozmowie z Onetem powiedziała, że pacjenci częściej zapadają na grypę spowodowaną wirusem typu B, który jest mniej podatny na mutacje i który nie spowoduje pandemii.

Jak przypomniała prof. Brydak, pod względem szczepień Polska zajmuje ostatnie miejsce.

Jeżeli są zachorowania, to niestety na własne życzenie. Bo jeżeli procent zaszczepienia populacji to jest tylko 3,6 - to na co my mamy liczyć


- powiedziała w rozmowie z Onetem. Prof. Brydak dodała, że na szczepienia wciąż nie jest za późno - przeciwciała przeciwko grypie powstają już siódmego dnia od momentu szczepienia. Do tego czasu należy unikać kontaktu z innymi osobami, które dopiero co się zaszczepiły.

Objawy grypy

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie, głównym, ale nie zawsze występującym objawem grypy, jest wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), która utrzymuje się przez kilka dni.

Towarzyszy jej silny ból głowy, mięśni i stawów, a często, choć nie zawsze, także kaszel o "suchym i napadowym" charakterze. Katar czy ból gardła pojawiają się rzadko i są zdecydowanie mniej intensywne, niż ma to miejsce w przypadku przeziębienia. Typowym objawem grypy jest również długotrwałe uczucie wyczerpania i osłabienia, które może się utrzymywać nawet do 3 tygodni. 

Grypa, podobnie jak przeziębienie, rozwija się szybko - ich objawy występują już po 48 godzinach od zarażenia. Przeziębienie kończy się jednak po tygodniu, grypa później, bo dopiero po dwóch lub trzech. Dlatego tak ważne jest, by nie wracać do pracy czy szkoły zbyt wcześnie, nawet jeśli (chwilowo) czujemy się lepiej. To zaszkodzi i nam i otoczeniu.

Grypa nie tylko trwa dłużej, ma też ostrzejszy przebieg. Chorzy na grypę odczuwają objawy ogólnoustrojowe, czyli kolokwialnie mówiąc, czują się źle "na całym ciele". Główne dolegliwości związane z przeziębieniem dotyczą zwykle górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, ból gardła).

Grypa: co roku groźna i lekceważona

Więcej o:
Komentarze (77)
Grypa w Polsce: codziennie po kilkadziesiąt nowych zachorowań
Zaloguj się
 • bugaboo

  Oceniono 23 razy 15

  Chciałem się z ubiegłym tygodniu zarejestrować do lekarza rodzinnego. Termin na za tydzień. Tak wygląda służba zdrowia. Nie dziwię się, że ludzie umierają.

 • lieft

  Oceniono 15 razy 9

  Ludzie chorzy lub z podejrzeniem grypy nie powinni być wpuszczani do przychodni i sklepów, itp. Tymaczasem polaczki łążą wszędzie, kichają, smarkają, roznoszą te swoje wydzieliny, co za durny naród. W japonii to nie do pomyślenia. Inna kultura, tam nawet kichanei na ulicy jest nie na miejscu. Ale w polsce jak najbardziej. Bucowatość rządzi.

 • as3232

  Oceniono 6 razy 6

  Politycy macie w Czechach w miare udaną służbę zdrowia , czemu u tas nie można ?

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 6

  Przy obecnym systemie "rejestracji kolejkowej" jeden chory załatwia całą kolejkę...

 • lieft

  Oceniono 11 razy 5

  Masz grypę, to lekarz powinien wystawiać zwolnienie on line, ew wizyty domowe gdy stan poważny. Żadne łażenie po mieście i roznoszenie zarazków.

 • m_jachimiak

  Oceniono 5 razy 5

  Na wykresie widać wyraźny spadek zachorować w okresie przerwy świątecznej (23 grudnia - 1 stycznia) i skok po 1 stycznia. Wnioski? Przerwa świąteczna powinna trwać co najmniej do końca lutego albo nawet marca ;))))))

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 2

  Naprawdę NIE ROZUMIEM tego wręcz oślego uporu antyszczepieniowego. W Warszawie osoby w wieku 65+ od lat mają szczepienie za darmo. I też nic...

  Ja i żona szczepimy się od blisko 20 lat. I jakoś nie chorujemy. :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX