Episkopat ma sposób na pijaństwo Polaków. Ten pomysł niektórym może się nie spodobać

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała własny "Narodowy Program Trzeźwości". Duchowni chcą walczyć z problemami alkoholowymi wśród Polaków. Jeden z pomysłów miałby wpłynąć na najmłodszych konsumentów.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zaprezentował program walki z alkoholizmem i upijaniem się, który, jak czytamy na stronie KEP, "ma być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych".

W Narodowym Programie Trzeźwości znalazły się propozycje, które mają doprowadzić do "zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się".

Jedną z propozycji duchownych jest podwyższenie wieku inicjacji alkoholowej, czyli "uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21. roku życia". Twórcy dokumentu powołują się regulacje w Stanach Zjednoczonych, gdzie osoby do 21. roku życia nie mogą kupować alkoholu.

Narodowy Program Trzeźwości. Założenia

To niejedyny pomysł Episkopatu. Duchowni chcą również ograniczenia dostępności napojów alkoholowych poprzez ograniczenia dot. zezwoleń na obrót, ograniczenia marketingowe i reklamowe, wpływ na ceny i podatki.

W dokumencie czytamy również, że grupą podwyższonego ryzyka problemów alkoholowych są studenci uczelni wyższych.

"Należy zalecić szkołom wyższym objęcie wszystkich studentów skuteczną profilaktyką od początku studiów. Należy zakazać, w odpowiednim trybie prawnym, sponsorowania juwenaliów i innych imprez studenckich przez przemysł alkoholowy"

- zalecają duchowni.

Alkoholizm wśród Polaków. Statystyki

Według szacunków Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ok. 600-800 tys. Polaków może być uzależnionych od alkoholu, a ok. 2-3 mln go nadużywa.

Koszt leczenia schorzeń wywołanych przez długotrwałe picie to nawet 10 mld zł rocznie.

Więcej o:
Komentarze (432)
Episkopat ma pomysł na walkę z alkoholizmem. Narodowy Program Trzeźwości
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 138 razy 128

  Głódź promuje trzeźwość, Paetz wstrzemięźliwość seksualną a Rydzyk ascezę - no niech ktoś powie, że ci rozbrykani chłopcy nie mają poczucia humoru.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 103 razy 87

  "Jedną z propozycji duchownych jest podwyższenie wieku inicjacji alkoholowej, czyli "uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21. roku życia". "
  Hednoczesnie tez proponuja obnizenie wieku inicjacji seksualnj do 8 lat ............ tlumaczac to tym ze w ten sposob zlikwiduja pedofilie.

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 63

  Bo w Ameryce piją dopiero od 21 lat..No i konstytucji nie walą w pupę. Ale o tym już Episkopat milczy.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 72 razy 56

  Ministranci też powinni mieć min.21 lat. Co wy na to katabaski?

 • maciek7783

  Oceniono 53 razy 49

  Klechy dajcie przykład !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Skierujcie na odwyk Głodzia i pozostałych księży alkoholików, i zakążcie pedofilii wśród księży !!!

  Jak wykonacie to skutecznie to będziecie mieli moralne prawo MÓWIĆ NAM JAK MAMY ŻYĆ !!!!!

  A chwilowo SPIER**********LAJCIE NA DRZEWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ks-t

  Oceniono 40 razy 34

  Kolejna próba pisania ustaw przez KK. Kościół może i powinien walczyć z pijaństwem - np poprzez pokutę zadawaną po spowiedzi albo intensywne nauki przy okazji niedzielnych kazań. Jakakolwiek ingerencja w prawo - to nie powinna być jego działka (Choć oczywiście rządzący chodzą na pasku KK).

 • felicjan.dulski

  Oceniono 37 razy 31

  A mnie się podoba!
  To byłaby kolejna łopata do grobu PiS!
  Tak trzymać (naród za ryja), nie popuszczać!
  Taka wolska, proszę księdza biskupa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX