Ryszard 10 lat żył w leśnej ziemiance, ale los się odmienił. "Teraz jestem pan"

To historia o tym, że zawsze warto mieć nadzieję na lepsze jutro. Bezdomny Ryszard, który od 10 lat żył w ziemiance, ma teraz normalne mieszkanie i jedzenia - ile dusza zapragnie.

Los bezdomnego Ryszarda z Gliwic odmienił się dzięki dobrym ludziom. Mężczyzna od 10 lat żył w leśnej ziemiance, którą sam zaadaptował na schronienie. Na zdjęciach widać jednak, że to po prostu kawałek rudery z dorobionymi drzwiami. Ryszard zbudował sobie tam piec, żeby nie marznąć. Tymczasem okoliczny lasek wycięto i ziemianka stała na otwartej przestrzeni, każdy mógł się tam dostać.

Do przytułku iść nie chciał. Jak tłumaczył dziennikarzom TVN24 z Katowic, chodziło o warunki. Narzekał, że przebywający w schroniskach dla bezdomnych wnoszą tam alkohol, że się nie myją. On, żyjąc w ziemiance bez wody i kanalizacji, chodził się umyć do hali sportowej. Miał tam zaprzyjaźnionego pracownika, który go wpuszczał. 

Tapczan z jedzeniem i pieniądze w banku

Ryszarda zaczął w pewnym momencie odwiedzać dzielnicowy, Michał Suchacki. Spokojny człowiek, nie wadził nikomu - opisuje Ryszarda. Funkcjonariusz przynosił mu kanapki, ubrania. Policjanci zaglądali do ziemianki z obawy, że mężczyzna może się tam zaczadzić. 

65-latek w ubiegłym roku dostał niewielką emeryturę (przed laty pracował jako górnik). Pieniądze stały się szansą na lepsze życie, chociaż nie wystarczyłyby na normalny wynajem. Ryszard poprosił o pomoc dzielnicowego. Udało się znaleźć kolejną osobę dobrej woli - Jolantę Konieczną, administratorkę mieszkań Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Udało się znaleźć niewielką kawalerkę w Sośnicy. Policjanci zrobili zrzutkę na farby, przynieśli też trochę domowych sprzętów na dobry początek. Nakupił jedzenia, trzyma je w tapczanie. 

Do niedawna bezdomny, teraz co miesiąc opłaca czynsz - założył w banku zlecenie stałe. Wskazując na swoje mieszkanie mówi dumnie przed kamerą TVN24:

Teraz i ja jestem "pan". Pomału tutaj wszystko dorobię.

Bezdomny, który żyje jak król. Stworzył sobie raj na ziemi

Więcej o:
Komentarze (57)
Gliwice. Bezdomny Ryszard ma mieszkanie, pomógł policjant
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 34 razy 24

  Co za kuzwa panstwo, na Rydzyka jest ale zeby takim ludziom pomoc nie. Jak z ta kobieta ktora suczke dokarmiala. Drugi raz ta sama informacja: nie chodza do noclegowni bo tam jest gorszy syf niz to co maja w tych swoich szalasach. Oczywiscie ze na calym swiecie sa bezdomni, ale przewaznie wlasnie ci ktorych z noclegowni powinno sie wyrzucac zeby "normalni" ludzie mieli miejsce, rozne nalogi w ktorych juz/jeszcze szkoda inwestowac.

 • Artur Kastor

  Oceniono 37 razy 23

  Pan Ryuszard nie wstydzi się swego bogactwa? Przecież ojciec pisowskiego narodu z Torunia przymiera głodem, a dwa auta już dawno się "rozeszły"?

 • ixi77

  Oceniono 16 razy 16

  Miła wiadomość:-) Powodzenia życzę i panu i policjantom! Dobro wraca:-)

 • shago0

  Oceniono 20 razy 12

  ze łzą w oku przeczyta ten artyukuł Naczelnik Urzedu Skarbowego. wysle do Pana Ryszarda dwóch ludzi dobrej woli co sprawdzą, czy to co napisano w artykule to prawda. potem dopitola Panu Ryśkowi podatek od darowizny bo te farby od policjantów, zrzutki etc, to nie może tak być bez haraczu. Musi byc dla rydzola a przeciez brakuje.
  Także Rysiek, uważaj i obcych do domu nie wpuszczaj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX