Saakaszwili chce wrócić na Ukrainę. "Nie będę się ubiegał o azyl w Polsce"

Micheil Saakaszwili zapowiedział, że nie będzie starać się o azyl polityczny w Polsce. Były prezydent Gruzji, który został w poniedziałek wydalony z Ukrainy, zorganizował konferencję w Warszawie.

Micheil Saakaszwili oświadczył, że nie będzie się ubiegać o azyl, w trakcie rozmowy z ukraińską telewizją Newsone. - Jestem teraz pod ochroną polskiej policji, rozmawiałem z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - mówił były prezydent Gruzji.

- Władze Gruzji boją się mnie jak diabeł święconej wody. Jakby mnie chcieli sprowadzić, to zrobiliby to wczoraj. Od początku mówiłem, że Gruzja i Ukraina nie mają poważnych zarzutów wobec mnie - dodał polityk, który we wtorek po południu zorganizował w Warszawie spotkanie z dziennikarzami:

Próba pozbawienia mnie obywatelstwa Ukrainy jest skazana na porażkę. Byłem i jestem politykiem ukraińskim, tak jak jestem Gruzinem

- oświadczył Saakaszwili. Tłumaczył, że chce być sądzony na Ukrainie.

Zwrócił się także bezpośrednio do Ukraińców. - Rządzą wami patologiczni kłamcy i oszuści. Ci ludzie nie zasługują na to, żeby rządzić tak wspaniałym krajem. Skręcimy kark ukraińskiego oligarchatu - przekonywał.

Saakaszwili wydalony do Polski

Były prezydent Gruzji i szef opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił został zatrzymany w poniedziałek w Kijowie. Saakaszwilego przewieziono wówczas na stołeczne lotnisko i doprowadzono do samolotu, który odleciał do Warszawy.

Ukraińskie służby poinformowały, że polityk został wydalony do kraju poprzedniego pobytu, czyli Polski. To z naszego kraju w zeszłym roku polityk nielegalnie wjechał na terytorium Ukrainy.

Saakaszwili - były prezydent Gruzji

Micheil Saakaszwili to były prezydent Gruzji i obecny lider ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił. Jest w konflikcie z ukraińskimi władzami, które oskarża o wspieranie korupcji.

W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił jego wniosek o ochronę przed ekstradycją. Obrona zapowiedziała apelację. Ukrainie zależało na szybkim wydaleniu Saakaszwilego za granicę. O jego ekstradycję ubiega się Gruzja.

Saakaszwili nie ma obecnie żadnego obywatelstwa. Gruzińskiego paszportu zrzekł się w 2015 roku, kiedy prezydent Petro Poroszenko zaproponował mu urząd przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Latem prezydent Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa.

Wieczny quiz. Spróbuj sił w sprawdzianie wiedzy o nieśmiertelności
1/15Pokarm greckich bogów, który zapewniał im nieśmiertelność, to:
Zobacz także
 • Pogoda we wtorek. Będzie silny wiatr Pogoda we wtorek. Uwaga na wichury! Wiatr w porywach do 95 km/h
 • Nowy Sącz (fot. Mateusz Witkowski) Smog w Nowym Sączu, 2018-10-23. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Smog w Lublinie, 2018-10-23. Sprawdź jakość powietrza w mieście
Komentarze (63)
Micheil Saakaszwili. Konferencja w Warszawie
Zaloguj się
 • Cyryl Pawel

  Oceniono 15 razy 11

  Skoro od czasów kartofla Gruzja naszym przyjacielem, to chyba powinniśmy wydać bandytę poszukiwanego listem gończym przez sojuznika?

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy 10

  "Byłem i jestem politykiem ukraińskim, tak jak jestem Gruzinem"
  amerykańcem
  troszkę też

 • konigin

  Oceniono 11 razy 9

  Kop mu w dupe, a nie konferencje prasowe. Don Kichot dla ciemnoty.

 • Black Swan

  Oceniono 13 razy 9

  Przeciez to kompletny swir jest wyjatkowo odporny na real... Gruzini sie go boja a sam jesu Ukraincem tak samo jak jest Gruzinem...Glupkow ci u nas dostatek wiec wypieprzecie tego goscia gdziekolwiek i to jak najszybciej... Niech inni placa za jego leczenie..

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 8 razy 8

  To bardzo ciekawe, woli swoich rzekomych oprawców od pisiego ptasiego mleczka. Nawet on nie chce być postrzegany jako kompan karłowatego bohatera

 • niko8472

  Oceniono 9 razy 7

  Jestes Gruzinem? Pieknie, konsulat Gruzji chyba chetnie wystawi ci paszport;) Ukrainie chyba kiedys sie znudzi odstawianiem do Polski, moze zmienic kierunek deportacji.

  Co za palant...

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby Ukraińcy i Gruzini chcieli to juz dawno byłbyś baranku ostrzyżony, tyle, ze wtedy grałbyś role meczennika a tak nikt Cię nie chce i dla wszystkich jesteś pan Nikt.

 • fakiba

  Oceniono 6 razy 6

  A do Gruzji nie ma ochoty wrócić , czekają tam na niego

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 6 razy 6

  przy okazji małe przypomnienie - ten pan był jakiś czas temu NIELEGALNIE w Polsce - z poparciem PIS

  nielegalnie znaczy, ze złamano prawo...!

  ale że tu był, to dlatego go nam Ukraincy podrzucili

  w radio słyszałem, że stanowisko Polski jest takie, że przyjeto go, bo ma... uwaga 'paszport unijny...???'....

  może tak ktoś wyjasni zagadkę dziesiątek paszportów tego pana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje