Oddala się perspektywa zniesienia wiz do USA. Wszystko przez jeden wskaźnik

Temat zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do Stanów Zjednoczonych wraca jak bumerang. Zwykle w związku z informacjami, że jest szansa na przełom. Tym razem jest inaczej.

Temat zniesienia wiz do USA jest od lat podejmowany przez kolejne rządy w Warszawie. Kolejni gospodarze Białego Domu deklarują zrozumienie, a w kampaniach wyborczych nawet poparcie dla polskich postulatów.

Tym razem perspektywa zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków znacząco się oddala.

Zniesienie wiz do USA? Statystyki bezlitosne

W ubiegłym roku wzrósł wskaźnik odmów wydania wiz dla obywateli Polski. Obecnie jest on dwukrotnie wyższy od progu umożliwiającego wejście do Programu Ruchu Bezwizowego. 

Według statystyk Departamentu Stanu, w ubiegłym roku budżetowym amerykańskie konsulaty w Warszawie i Krakowie odrzuciły 5,9 proc. wniosków o wizę do Stanów Zjednoczonych, złożonych przez Polaków. To o ponad pół pkt proc. więcej niż w roku 2016, kiedy to w wskaźnik odmów wizowych dla Polski był najniższy w historii i wynosił 5,37 proc.

By wejść do Programu Ruchu Bezwizowego, wskaźnik odmów wizowych nie może przekroczyć 3 proc. 

W latach 2006-2007 ponad jedna czwarta wniosków Polaków o wydanie wizy do Stanów Zjednoczonych była odrzucana. Później odsetek odmów spadł do kilkunastu procent, ale i tak nie był wystarczająco niski, by zakwalifikować Polskę do zniesienia wiz za czasów prezydenta George’a W. Busha, kiedy to wymagany próg podniesiono na rok do 10 proc.

Właśnie wtedy do Programu Ruchu Bezwizowego weszło siedem państw, między innymi Czechy, Słowacja i Węgry. Obecnie w Programie Ruchu Bezwizowego uczestniczy 38 państw. 

Donald Trump wysyła Amerykę w kosmos. Eksploracja Wszechświata to kolejny cel prezydenta USA

Więcej o:
Komentarze (318)
Zniesienie wiz do USA - wzrósł wskaźnik odmów
Zaloguj się
 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 45 razy 39

  Współczuję. Szybciej można było dorobić się drugiego obywatelstwa i paszportu kraju, który jest w Visa Waiwer System. Fajnie jest też pojechać 30 minut na lotnisko w Dublinie, gdzie jako jedyne na świecie ma pełny Pre-clearance w kraju wylotu - pełna odprawa z amerykańską służbą graniczną. Po przylocie do USA wysiada się z samolotu, odbiera bagaż i wychodzi z lotniska tak, jak z lotu krajowego. Wysoka ilość odmów Polaków to zasługa Podhala i pod-białostockich Moniek. Ci ludzie nie są w stanie pojąć, że wiza turystyczna jest do ZWIEDZANIA, a nie nielegalnego pobytu z pracą włącznie. Przykre.

 • ja5569

  Oceniono 26 razy 22

  Dopoki spryciule z Podhala, Podkarpacia i Podlasia beda zostawac nielegalne i brac robote bez autoryzacji, to wiz nie zniosa.

 • motyw4

  Oceniono 30 razy 22

  Największy przyjaciel Polski dał suwerenowi kopa w zadek :) nawet kacza retoryka tu nie pomogła :)

 • kingstonny

  Oceniono 19 razy 19

  Czy w polskich mediach ktos z rzadu zadal sobie trud aby pokazac Polakom jak to pracuje? Czy byla jakas seria wykladow? Zapewne NIE. Czesi zorganizowali kampanie wsrod spoleczenstwa, a Polacy co zrobili aby publika zrozumiala? NIC. Najlepiej winic Trumpa.

 • zsm-5

  Oceniono 17 razy 17

  Jankesy nie chcą się chrystianizować na nasz polski katolicyzm?. Mateuszku do roboty...

 • emadox1327

  Oceniono 21 razy 17

  Pisi suweren tak uwielbia USA i Trumpa a tu taki afront. Trzeba przyznać, że wstaliśmy z kolan!
  Albo diabłem postraszyć.

 • philosophe

  Oceniono 21 razy 17

  Sluzby amerykanskie powinny zapoznac sie z tekstami komentarzy pisywanych przez Polakow w internecie i nigdy nie znosic wiz do Ameryki dla Polakow.

 • arnoszt1957

  Oceniono 16 razy 14

  A co to obchodzi Dobrą Zmianę. Oni i ich rodziny bez problemu dostają wizy i w doopie mają szarego człowieka. A Polonia tęskni by było jak za PRL-u i dlatego popierają PiS. Wtedy przysyłali 50 dolarów i byli traktowani jak pół-bogowie. Za amerykański zasiłek dla bezrobotnych spędzali w Polsce urlopy niczym milionerzy.

 • shtalman

  Oceniono 29 razy 13

  Brawo USA, trzymać dzikich azjatów z dala od własnego kraju, lepszy śniady meksykanin niż pijany Wolak!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX