Wysokie odprawy dla komendantów zdymisjonowanych po śmierci Stachowiaka. Policja tłumaczy

Kilkudziesięciotysięczne odprawy otrzymali funkcjonariusze dolnośląskiej policji zdymisjonowani po śmierci Igora Stachowiaka - podała "Gazeta Wyborcza". Policja wydała oświadczenie, w którym tłumaczy, że nagrody zgodnie z prawem policjantom się należały.

Komendant wojewódzki dolnośląskiej policji Arkadiusz Golanowski, zastępca Piotr Niziołek i dwóch komendantów miejskich: Dariusz Kokornaczyk oraz Arkadiusz Małecki otrzymali od 45 tys. do 60 tys. zł odpraw - podała "Gazeta Wyborcza". Funkcjonariusze zostali zdymisjonowani po tym, jak w ub.r. na jaw wyszły okoliczności śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu. Byli komendanci przeszli na emeryturę.

Platforma Obywatelska domaga się od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnień ws. działań, jakie MSWiA podjęło, by pociągnąć byłych komendantów, a także funkcjonariuszy, do odpowiedzialności po wydarzeniach na wrocławskim komisariacie.

Dolnośląska policja wydała oświadczenie, w którym czytamy, że "kwestie odprawy, jak i prawo do emerytury szczegółowo określają przepisy ustawy o Policji oraz o zaopatrzeniu emerytalnym".

"Wymienieni funkcjonariusze zostali odwołani z zajmowanych stanowisk i złożyli samodzielnie raporty o zwolnienie w związku z nabyciem prawa do emerytury, a obecnie są cywilami i nie pełnią funkcji publicznych. Każdemu funkcjonariuszowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje taka odprawa. Należy podkreślić, że odprawa nie jest nagrodą, a jej wysokość jest określona w obowiązujących przepisach"

- informuje policja.

Śmierć Igora Stachowiaka

Do tragedii doszło 15 maja 2016 r. Zatrzymany przez policję na wrocławskim rynku Igor Stachowiak został przewieziony na komendę. Tam, kilkakrotnie rażony paralizatorem, zmarł.

Nagranie z komisariatu Wrocław-Stare Miasto "Superwizjer" TVN wyemitował w maju 2017 r. Na pochodzącym z 2016 r. filmie z kamery umieszczonej na paralizatorze widać, jak 23-letni Igor Stachowiak wił się z bólu na podłodze policyjnej toalety. Do nagrania dotarł reporter Wojciech Bojanowski.

We wrześniu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz znęcania się nad Igorem Stachowiakiem poznańska prokuratura postawiła czterem byłym funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do winy.

Zastrzeżenia do działań policjantów

Zdaniem prokuratury, zatrzymanie Igora Stachowiaka było zasadne. Poszukiwano go w związku z podejrzeniem dokonania oszustwa, znaleziono przy nim środki psychoaktywne. Według prokuratury zastosowane środki przymusu bezpośredniego nie były jednak adekwatne do sytuacji. Były to: użycie paralizatora w momencie, gdy zatrzymany miał ręce skrępowane z przodu kajdankami, szarpanie, popychanie i lżenie zatrzymanego - wyjaśniają śledczy.

"Takie postępowanie funkcjonariuszy naruszało godność, nietykalność cielesną i prawo Igora Stachowiaka do ludzkiego traktowania" - czytamy w komunikacie.

Prokuratura: Policja nie przyczyniła się do śmierci 23-latka

Zdaniem prokuratury, postępowanie policjantów nie przyczyniło się jednak do śmierci Igora Stachowiaka. Według opinii biegłych, na którą powołuje się prokuratura, zmarł on "z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej po zażyciu środków psychoaktywnych".

Prokuratura przesłuchała w tej sprawie ponad 60 świadków, przeanalizowała opinie biegłych oraz dane z monitoringu i telefonów zabezpieczonych w tej sprawie.

Budka: Mariusz Błaszczak oszukał ojca Igora Stachowiaka i opinię publiczną. Państwo PiS zawiodło

Więcej o:
Komentarze (69)
Śmierć Igora Stachowiaka. Wysokie odprawy dla byłych komendantów
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 20 razy 18

  Co pozostało z obiecanek-cacanek: przejrzystość, pokora, służba, umiarkowanie, sumienna praca, poszanowanie wspólnej własności? Czas pokazał obłudę, hipokryzję, fałsz, nieudolność i pychę tego środowiska:
  - dojenie zaczął opozycjonista Romaszewski gubiąc honor za 300 tyś. zł od społeczeństwa, które jego krzywdy wyrządzone przez komunistów uhonorowało przez 25 lat stanowiskiem posła i senatora z gażą znacznie powyżej średniej- nie wystarczyło- połasił się na mamonę / podatki od obywateli /.
  - rząd którego pracodawcą jest naród poprzez sejm sam sobie przydziela premie za skłócenie i podważenie interesów Polaków na całym świecie. W kraju wykazuje się indolencją i zamiataniem spraw pod dywan „np. zakatowanie Igora na komisariacie [ polecieć powinien ze stanowiska p. Zieliński i z dyscyplinarkami a nie wysokimi odprawami komendanci policji ], znaleziony bosy i zapijaczony nowy komendant we Wrocławiu, utajnione śledztwa dot. wypadku PBS, PAD-a czy kolumny Sprintera Antonia [Błaszczak , Ziobro i Macierewicz nie powinni otrzymać nagród], - PBS, Glapiński i Morawiecki - kamuflują przekręt w „Skok” i pośrednie finansowanie działalności prawackich partyjnych instytucji to strata ~ 4,5mld zł i rośnie a senator i inni transferują kasę do Luksemburga Marną aktorkę z Przecieszyna wygłaszającą stale frazę „przez ostatnie 8 lat Polki i Polacy…” furman z Nowogrodzkiej po sukcesie za sukcesem zrzucił z siodła karawanu – na pocieszenie nawet badyli nie wręczył. Pozostali kupczą stanowiskami w Sp. Skarbu P. oraz odprawami- spłacając partii i guru za wierną psią służbę. Kasa dobrze robi i zniewala zwoje mózgowe . Pani Bugała-to nie hejt internautów lecz oburzenie spowodowało zmianę pani decyzji – dobrze . Czy tak postąpią kandydaci do KRS ? Co biuro sejmu ukrywa przed społeczeństwem –nazwiska karierowiczów, złomasów i klakierów Zera?

 • tomtg123

  Oceniono 20 razy 16

  PO - państwo teoretyczne.
  PiS - draństwo praktyczne.

 • wawiak57

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe, wszyscy nagle długotrwale zachorowali. Ktoś im wystawił fikcyjne zwolnienia. Tutaj prawo złamał i lekarz i pacjent. Jeśli zwolnienia były lipne, a były, to był okres by ich dyscyplinarnie wypie...ć.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 14 razy 12

  "Policja wydała oświadczenie, w którym tłumaczy, że nagrody zgodnie z prawem policjantom się należały."

  Dzikiemu rechrystianizatorowi z Plaszczakiem się nagroda należała, to nie wiem czemu zomo ma być gorsze...

 • kloceklego

  Oceniono 11 razy 11

  chłopaki z Monty Pythona lepiej by tego nie wymyślili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX