Szczepkowska w felietonie przeprasza za dziadka antysemitę. "Wstydzę się jako Polka"

"Wstydzę się za niego jako Polka, wstydzę się za niego jako za Polaka" - pisze w felietonie Joanna Szczepkowska. Porusza temat swojej trudnej historii rodzinnej w kontekście nowelizacji ustawy o IPN.

"'Za co szanuję Hitlera - to za to, że wymordował Żydów' - to zdanie powiedział mój dziadek Michał Szczepkowski" - pisze w "Plusie i Minusie" "Rzeczpospolitej" aktorka i felietonistka Joanna Szczepkowska. 

Już na początku nawiązuje do kontekstu, w jakim pojawił się felieton, czyli ustawy o IPN. "Po wejściu w życie ustawy nie mam zamiaru zaprzestać opisywania tego, co widziałam i słyszałam" - zapewnia. 

Zacytowane zdanie dziadka padło - pisze aktorka - przy obiedzie "i był to ostatni obiad, jaki z nami zjadł". "Moja matka w milczeniu pakowała rzeczy swojego teścia. Nie miałam wtedy pojęcia o tym, że ma żydowskie pochodzenie" - czytamy w tekście. 

Jak opisuje Szczepkowska, pochodzenie rodziców i dziadków - częściowo polskie, częściowo żydowskie, częściowo ukraińskie - było dla niej przez długi czas tajemnicą. A prawda okazała się skomplikowana. "Mój przyszły dziadek Michał Szczepkowski ochotniczo pomagał w zagładzie rodziny mojej przyszłej babki (pochodzenia żydowskiego - red.)" - pisze aktorka.

Niełatwa jest też prawda o własnej tożsamości. "Ile jest we mnie natury słowiańskiej, a ile żydowskiej?" - pyta. 

"Silnie odczuwam wspólnotę z Polakami i dlatego właśnie jako Polka przepraszam za swojego dziadka. (...) Wstydzę się za polską wieś, która zagoniła widłami żydowskie dzieci na oczach mojej matki. Wstydzę się za tych wszystkich Polaków, którzy nie odczuwają wstydu za haniebne czyny wśród naszej wspólnoty"

- kończy felieton Szczepkowski.

Kara za wypowiedzi o "polskiej współodpowiedzialności"

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale odesłał kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa wywołała protesty w Izraelu. Miejscowe władze wraz z historykami i intelektualistami apelowały do polskich władz o zmiany w przepisach, bo uważają ustawę za fałszowanie historii. Polskie władze tłumaczyły, że chodzi tu o obronę dobrego imienia Polski.

Zaniepokojenie nowymi przepisami wyraził także amerykański Departament Stanu.

Więcej o:
Komentarze (575)
Szczepkowska w felietonie przeprasza za dziadka antysemitę
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 68 razy 24

  Dziadek pani Szczepkowskiej zachował się paskudnie, ona sama i jej rodzice zachowali się bardzo porządnie.
  Pozdrowienia dla pani Szczepkowskiej.
  To raz.

  A dwa : film do obejrzenia związany z tematem.

  www.youtube.com/watch?v=OCzK8xAcAk0

  "Miejsce Urodzenia" nakręcony przez Pawła Łozińskiego w 1992, to prawdziwa historia o tym, jak polski Żyd (znany pisarz Henryk Grynberg) jedzie w wolnej Polsce do wsi gdzie spędził dzieciństwo szukać szczątków rodziny i kości ojca, którego zamordowali miejscowi chłopi. I tyle wie. ŁozIński towarzyszy mu z kamerą i nagrywa rozmowy z ludźmi, którzy coś pamiętają.
  No i Grynberg znajduje prawdę - i kości ojca gdzieś przy drodze, i jednego z morderców też znajduje...
  Wstrząsająca rzecz.

  A tu krótka rozmowa z Pawłem Łozińskim o tym, jak ten film powstał

  www.youtube.com/watch?v=QqLkTow8pZE

 • zsm-5

  Oceniono 60 razy 16

  Pod takim samym artykułem na WP wylała się ogromna fala polskiego antysemityzmu.
  Najwyraźniej wybitny strateg i znawca diabłów na drabince jakoś wyjątkowo posłuchu wśród pisiorów nie ma.

 • prawdziwy-wiarygodny

  Oceniono 35 razy 11

  szacun Pani Joanno !!!!
  Ci , którzy krytykują - proszę o przeczytanie Biblii i zrozumienia , że Jezus był żydem !!!

 • arnoszt1957

  Oceniono 20 razy 10

  Wyrazy szacunku Pani Joanno. Ja też się wstydzę za Polaków, którzy pomagali hitlerowcom z zbrodniach na Żydach, wstydzę się też za tych co obojętnie patrzyli na ich śmierć, za tych co jak w kinie patrzyli na płonące w warszawskim getcie dzieci. Dumny jestem z tych Polaków, którzy narażając, a nawet poświęcając własne życie ratowali Żydów, dzielili się z nimi jedzeniem i mieszkaniem. Jako człowiek wstyd mi za Ukraińców którzy zabijali na Wołyniu Polaków i za Polaków, którzy w ramach akcji Wisła palili ukraińskie wioski. Wstyd mi za to co robili hitlerowcy i za Polaków, którzy wypędzili z domów Niemców i położyli się do ich łóżek. Wstyd mi za ludobójstwo rosyjskich komunistów, Czerwonych Khmerów, Tutsi i Hutu, za to, że obojętnie świat patrzy na obozy zagłady w Korei Północnej i na rzeź jaka się teraz odbywa Syrii.

 • wilbik.a

  Oceniono 25 razy 9

  Co do tego jak wyglądała rzeczywistość, czy był antysemityzm, czy nie, czy Żydzi ginęli z rąk polskich, to takie 4 sprawy :

  1) Stefan Grot Rowecki w meldunku do rządu w Londynie we wrześniu 1941 (czyli ok. 2 miesiące po Jedwabnem) pisze tak :

  "Melduję, że wszystkie oświadczenia i posunięcia Rządu i członków Rady Narodowej dotyczące Żydów w Polsce wywołują w Kraju jak najgorsze wrażenie i ułatwiają propagandę Rządowi nieprzychylną lub wrogą. Tak było z "Dniem Żydostwa" i przemówieniem Schwarcbarta, nominacją Libermana i życzeniami na żydowski nowy rok. Proszę przyjąć jako fakt zupełnie realny, że przygniatająca większość kraju jest nastawiona antysemicko. Nawet socjaliści nie są tu wyjątkiem. Różnice dotyczą tylko taktyki postępowania. (...) Antysemityzm jest obecnie postawą szeroko rozpowszechnioną
  ".
  Tak AK oceniało nastroje w Polsce w momencie zbrodni w Jedwabnem w 1941.

  2) Jedwabne. Raport IPN. www.ipn.gov.pl/ftp/pdf/jedwabne_postanowienie.pdf
  Z ustaleń IPN wynika że mordu dokonało kilkudziesięciu miejscowych Polaków, przy biernej postawie reszty.

  3) Pogrom kielecki tuż po wojnie - kilkuset polskich robotników podburzonych fałszywą plotkę że Żydzi porwali polskie dziecko idzie mordować ocalałych Żydów, w samych Kielcach ginie prawie 40 osób, kilkadzesiąt następnych w okolicznych miejscowościach.
  Czy takie rzeczy sa możliwe w państwie, w którym Zydów traktuje się normalnie ?

  4) I na koniec film - "Miejsce urodzenia" , nakręcony przez Pawła Łozińskiego w 1992.
  To dokument-reportaż, historia o tym, jak polski Żyd (znany pisarz Henryk Grynberg) jedzie w wolnej Polsce do wsi gdzie spędził dzieciństwo szukać szczątków rodziny i kości ojca, którego zamordowali miejscowi chłopi. I tyle wie. ŁozIński towarzyszy mu z kamerą i nagrywa rozmowy z ludźmi, którzy coś pamiętają.
  No i Grynberg znajduje prawdę - i kości ojca gdzieś przy drodze, i jednego z morderców też znajduje...
  Wstrząsająca rzecz.

  A tu krótka rozmowa z Pawłem Łozińskim o tym, jak ten film powstał

  www.youtube.com/watch?v=QqLkTow8pZE

  (@tomtg123g )

 • pampa113

  Oceniono 22 razy 8

  Pani Joanno!
  O ile miałem do tego co Pani robi jako publicystka w ostatnich czasach - bo zawsze Panią podziwiałem jako aktorkę i chyba się to nie zmieni - pewne ale (nie ma akurat tego sensu rozwijać!), to po pani imponującym "coming out"-cie - I to podwójnym, przyznała sie Pani jednocześnie do żydostwa i do aktywnego antysemityzmu w swojej rodzinie - szacunek, szacunek, szacun. Oj znam to, znam... Od mojego św. pamięci ojca (a był to pod każdym innym względem człowiek zasługujący na świętość) też usłyszałem kiedyś zdanie że "...kwestię żydowską to nam jednak Hitler rozwiązał..." Cóż, a to Polska właśnie, byłem za młody, za głupi i za mało wiedziałem by w tedy (lata 70 ub. w. ) o tym z nim sensownie rozmawiać, ale prenumerowaliśmy później Tygodnik Powszechny i przynajmniej moje poglądy się pod jego wpływem ukształtowały - i myślę, że ojca też, nie mieliśmy już możliwości porozmawiać, umarł w czasie obrad Okrągłego Stołu gdzie oczywiście kibicował naszym z Wałęsą na czele... Nie zawsze będzie Pani sobą i pisze i mówi co myśli!

 • twojno

  Oceniono 36 razy 8

  Głos wsparcia dla Pani Szczepkowskiej, ja niestety muszę przepraszać za rodziców...

 • zielony_wesolek

  Oceniono 30 razy 8

  a plugastwa zawarte poniżej na pewno pisali z pewnością jacyś "Niemcy", albo trolle putinowskie, bo przecież "Polacy" nie byli by w stanie, w końcu to "NARÓD WYBRANY" jak podają niektórzy księża i politycy.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 13 razy 7

  Najlepiej niech każdy winny przeprasza za siebie bo robi się niepotrzebny zamęt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX