Zbigniew Ziobro bierze się za autostradę Kulczyków. Nakazał wszczęcie śledztwa ws. A2

Aż 60 zł kosztuje przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2. Teraz Zbigniew Ziobro chce, aby śledczy zbadali, w jakich okolicznościach przyznano koncesje firmie odpowiedzialnej za autostradę i dlaczego ceny są tak wysokie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił rozpoczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków. Chodzi o podpisywanie umów koncesyjnych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Szef resortu sprawiedliwości powiedział w TVP Info, że należy zbadać, dlaczego opłaty na autostradzie A2 są tak wysokie.

Zbigniew Ziobro powiedział, że decyzja w sprawie rozpoczęcia śledztwa została podjęta po tym jak Prokuraturze Krajowej zlecono analizę w tej sprawie.

Zaznaczył, że śledztwo ma zadanie ustalić, w jakich okolicznościach koncesje na budowę i użytkowanie autostrady zostały przyjęte i przyznane konkretnej firmie i dlaczego jest w nich tak mocno ograniczona pozycja interesów skarbu państwa. Minister Zbigniew Ziobro dodał, że ma także zostać wyjaśniona rola poszczególnych urzędników, w tym ministrów, w zawieraniu umów.

Tajna umowa do 2037 r. 

Opłata za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady między Koninem a Nowym Tomyślem wynosi 60 złotych. Według portalu tvp.info, prokuratura ma zbadać okoliczności przyznania spółce Autostrada Wielkopolska koncesji na budowę dwóch kluczowych odcinków A2 i warunki umów.

Sprawdzi też, jaką rolę odegrali przy tym reprezentujący poprzednie rządy ministrowie i podlegli im urzędnicy. Prokuratura będzie ustalać, czy doszło do przestępstwa. Znaczące udziały w spółce Autostrada Wielkopolska ma rodzina zmarłego miliardera Jana Kulczyka.

Według portalu tvp.info, warunki przyznanej w 1997 roku koncesji przewidują, że Autostrada Wielkopolska może dowolnie wyznaczać ceny za przejazd. Umowa obowiązuje do 2037 roku i jest tajna.

Podpisał ją w 1997 roku ówczesny minister transportu Bogusław Liberadzki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Portal nie wyklucza, że śledztwo może doprowadzić do wypowiedzenia przez rząd koncesji, a w przyszłości do obniżenia opłat za przejazd autostradą.

Więcej o:
Komentarze (316)
Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa ws. autostrady A2
Zaloguj się
 • serfwe erwr

  Oceniono 42 razy 32

  Trasa autostrady A4 Katowice-Kraków

  20 zł za 48km !!!!!!!!!!!!!

  mafijna umowa z mafijną włoską spółką Stalexport

  kiedy prokurator i sędzie ziobro weźmie się za tę mafię???

  48km - 20 zł !!! i ciągłe remonty

 • serfwe erwr

  Oceniono 35 razy 27

  Panie Ziobro, Partio PiS -

  co z nielegalnie utajnioną umową pomiędzy Państwem Polskim a włoską mafią ze Stalexport??

  co z mafijną umową na A4 odcinek Katowice-Kraków ????

 • serfwe erwr

  Oceniono 34 razy 24

  dlaczego rząd PiS po cichu wspiera mafię włoską ze spółki Stalexport?

  dlaczego pan Ziobro milczy o nielegalnej umowie z włoską spółką i o mafijnej opłacie 20 zł za 48 km na odcinku Katowice-Kraków A4 ?

 • pedro.666

  Oceniono 40 razy 24

  O kurde, żeby tylko nie zamknęli tego odcinka do wyjaśnienia, bo nie chcę znowu dymać do Berlina przez Pniewy :(

 • pa3a3

  Oceniono 18 razy 16

  A4 Krakow - Katowice jest droższa. Od bramek w Balicach do bramek w Brzęczkowicach wg Google Maps jest 48.6 km. Jesli pomnożymy przez 3 to placimy 60 PLN za 145.8 km !!!!! Panie Ziobro zrob Pan cos !! W Czechach czy Slowacji za 200 PLN (50 Euro) moge jezdzic caly rok !!!!

 • tcas

  Oceniono 21 razy 11

  Zbysiu Zero - to za poprzednich waszych rządów, geniusz ochrony środowiska niejaka Szyszka, wprowadził za spore łapówki, przepisy o ekranach które tak podrożyły budowę nie tylko kulczykowej A 2, ale i innych autostrad, teraz trzeba oddawać kredytu i odsetki za które tą autostradę wybudowano. Nie będę wspominał o bzdurnych ilościach mostów i wiaduktów dla zwierzyny łownej, z której tak naprawdę ma korzyść tylko cywilbanda myśliwych terroryzująca cały kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX