Miał w domu starożytne monety i zapinki. Teraz może trafić na 3 lata do więzienia

Archeolog amator z Warlubia podczas prowadzonych na własna rękę wykopalisk odnalazł m.in. monety, fibule i część naczynia. Miał pecha, bo o znaleziskach dowiedziała się policja. Grożą mu trzy lata więzienia.

Po tym, jak policja dotarła do informacji o przedmiotach, funkcjonariusze przeszukali mieszkanie 39-letniego mieszkańca Warlubia. Podczas rewizji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli fragment naczynia glinianego z ornamentem, obrączkę wykonaną z metalu, gliniany przęślik tkacki, odłupek krzemienny, 4 monety, 5 szt. fragmentów fibul (ozdobnych zapinek) oraz metalowy przedmiot w kształcie stożka. Zabezpieczono również wykrywacz metali podejrzanego.

- Czekamy na ekspertyzę, w której określony zostanie okres, w którym powstały te przedmioty - mówi w rozmowie z Gazeta.pl podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

3 lata więzienia za zabytki

Mężczyźnie nie postawiono jeszcze zarzutów. - Najpierw biegły musi określić, czy były to przedmioty o charakterze dóbr narodowych - dodaje podinsp. Chlebicz. 

Według nieoficjalnych informacji przedmioty mogły pochodzić z I-II w n.e. Jeśli potwierdzi się, że znaleziska są zabytkami archeologicznymi, 39-latek odpowie za "nielegalne wykopaliska i przywłaszczenie dóbr należących do Skarbu Państwa". Grożą za to nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Jeśli troszczysz się o zwierzęta, nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o:
Komentarze (144)
Trzy lata więzienia za nielegalne wykopaliska
Zaloguj się
 • koment7

  Oceniono 36 razy 24

  To jeszcze muszą mu udowodnić, że prowadził wykopaliska, bo ozdoby te mógł dostać w spadku po przodkach. Rzeczy ruchome nie musiał zgłaszać do US podczas dziedziczenia. Sam fakt posiadania przedmiotów, czy też wykrywacza metali nie świadczy o nielegalnym ich wydobyciu, bo stosując ten tok myślenia każdy mężczyzna powinien odpowiadać za gwałt.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 21 razy 17

  najłatwiej ukarać zwykłego kowaskiego którego nawet na adwokata nie stać
  a dubieniecki i kogut co ukradli po 15mln wolni

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 37 razy 17

  Gardzę naszym państwem które traktuje uczciwych zwykłych ludzi jak bandytów i złodziei, i gdzie prawdziwi bandyci pod rękę z koorvami politykami mają się jak pączki w maśle.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 34 razy 16

  Trzeba byc scierwem moralnym, zeby ustanowic prawo scigajace czlowieka za to, co wykopal na swojej ziemi albo na ziemi osoby od ktorej otrzymal pozwolenie. To typowe stalinowskie zamordystyczne prawo.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 29 razy 15

  Nie zbierać psich gó.wien. Też należą do Skarbu Państwa...

 • zwyklaosoba

  Oceniono 22 razy 14

  Jeśli wygrzebał i przywłaszczył to złamał prawo. Ale jeśli ma takie zabytki po przodkach, którzy też grzebali w ziemi i wykopali to przed wojną czy w XIX w. ? To też będzie nielegalne ?

 • Martin Schoenberg

  Oceniono 27 razy 13

  Jasne- a budynki Dolnego Śląska, rozsypujące się pałace i zamki (duuuża część nadal w zasobach ANR) nie są dobrami narodowymi- "prezesi" i prostacy kupują za grosze i trzymają aż zawali się ostatnia cegła. Nie znam przypadku aby ktoś nawet dostał mandat... Rozwal renesansowy dwór- OK ale znajdź monetkę to cie odwiozą na syrenach. CHORE UMYSŁY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX