W Izraelu pojawiają się wezwania do wycofania ambasador. "Napluli nam w twarz"

Była minister spraw zagranicznych Izraela nazwała wczorajsze głosowanie w Senacie "napluciem w twarz Izraela", zaś jeden z obecnych ministrów wezwał do odwołania z Polski ambasador.

Senat bez poprawek przegłosował w nocy kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN, której przepisy wprowadzają karanie przypisywania Polsce i narodowi polskiemu niemieckich zbrodni w czasie Holocaustu. 

Krótko przed głosowaniem ostre oświadczenie w tej sprawie wydał Departament Stanu USA. Dziś z kolei pojawiają się reakcje w Izraelu. Tamtejsi politycy od kilku dni ostro protestowali przeciwko ustawie. Premier Binjamin Netanjahu rozmawiał z Mateuszem Morawieckim o dialogu, który miały prowadzić oba kraje. Jednak ustawa została przyjęta w ekspresowym tempie.

Rano informacja o decyzji Senatu znajdowała się na czołówkach portali m.in. "Haaretz", "Jerusalem Post" i ynetnews.com (portal gazety "Yedioth Ahronot"). Wszystkie publikacje cytowały m.in. ministra Patryka Jakiego, który mówił: "wysyłamy jasny sygnał, że nie pozwolimy na dalsze obrażanie Polski".

"Pomimo obietnic wobec Izraela, polski Senat poparł uchwałę kryminalizacją mówienie o udziale narodu w Holocauście" - głosi nagłówek anglojęzycznej wersji izraelskiego "Haaretz". Dzienniki przetłumaczył też cały przepis z nowelizacji na hebrajski.

"Bardzo szerokie potępienie polskiej ustawy wśród izraelskich polityków. Niektórzy wzywają do odwołania izraelskiej ambasador z Polski" - napisała dziennikarka "Jerusalem Post" Lahav Harkov. 

"Naplucie w twarz Izraela"

Odwołania ambasador z Polski zażądał m.in. Jisra’el Kac, minister wywiadu z rządzącej partii Likudu - opisuje "Haaretz". - Ustawa to zaprzeczanie roli Polaków w Holocauście - powiedział minister. Ocenił też, że pamięć o ofiarach Zagłady musi być uznana za priorytet wobec innych kwestii politycznych. 

Była minister spraw zagranicznych i parlamentarzystka Cippi Liwni nazwała uchwalenie prawa "nieakceptowalnym" i określiła to jako "naplucie w twarz Izraela dwukrotnie; po pierwsze wobec narodu żydowskiego, a po drugie wobec premiera, który ogłosił, że doszedł do porozumienia ze stroną polską". Wezwała do twardej odpowiedzi.

Harkov zacytowała też wpis izraelskiego parlamentarzysty Bezalel Smotrich z prawicowo-syjonistycznej partii Żydowski Dom, która jest częścią koalicji rządzącej. "Nadszedł czas, aby odwołać delegacje do Polski" - napisał.

"Uchwalona dziś w polskim Senacie ustawa to kłamstwo oświęcimskie (dosłownie 'rewizjonizm Holocaustu' - red.) - napisał były wojskowy, a obecnie minister budownictwa Jo’aw Galant.

Jad Waszem: To bardzo godne pożałowania

Dziennikarz Ofer Aderet opublikował na Twitterze oświadczenie, wydane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem.

"To bardzo rozczarowujące, że Polska, pomimo kłopotów z obecnym sformułowaniem przepisów i ostrych protestów zdecydowała się uchwalić kontrowersyjne prawo. Może ono wypaczać prawdę historyczną przez nałożenie restrykcji na oświadczenia dotyczące udziału części polskiego społeczeństwa - pośrednio i bezpośrednio - w zbrodniach popełnionych na ziemiach polskich w czasie Holocaustu" 

- czytamy w oświadczeniu. Jad Waszem podkreśla, że nie ma wątpliwości, że termin "polskie obozy zagłady" jest błędny. "Obozy śmierci zostały stworzone w okupowanej przez nazistów Polsce jako cześć 'ostatecznego rozwiązania'" - zwraca uwagę Instytut. Dodaje, że będzie "kontynuował badania w celu odkrycia złożonej prawny o relacjach polsko-żydowskich w czasie Holocaustu".

Więcej o:
Komentarze (239)
Ustawa o IPN. Komentarze: "Naplucie w twarz Izraela"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 29 razy 13

  Całą tą awanturę rozpętał OBATEL Rycho nazywając naszych rodaków " szmalcownikami " :
  - podchwyciły to media światowe
  - społeczność żydowska też
  - no i poszło w świat jak po maśle
  PiS musiał się nieźle wk.rwić na Rycha bo od tamtej pory ani go słych ani widu , tak zaczęła się promocja naszego kraju na arenie międzynarodowej

 • semigetuza

  Oceniono 37 razy 13

  jak pisałem wczoraj, jak się PiS nie obroci, dupa z tylu. P.Jaroslaw wybral droge, która doprowadzi do tego, ze nasz Kraj, a tym samym my wszyscy wyladujemy na swiatowym smietniku. Na własne uszy slyszlem na spotkaniu PC lat temu, ze "wole być pierwszy na smietniku, niż drugi na salonach". Pan Kaczynski jest w tym konsekwentny.
  Zastanawia mnie cos innego. Pan JK nie ma bliskich, dzieci, po śmierci Lecha, śmierci Mamy i starego kota /nie zartuje i proszę sobie z tego kpin nie robic/, pozostal sam, ma obsesje, żeby nie być zapomniany i zachowuje się jak Herostrates. Ksiazkami jestesmy tym razem MY. Ciekawi mnie, dlaczego przytlaczajaca wiekszosc Polakow posiadających dzieci i wnuki z taka obojetnoscia donosi się do tego, co tym najblizszym pozostawia, jaka Polske. W jakim kraju przyjdzie zyc ich dzieciom, wnukom. Czy tez maja to generalnie w dupie, bo w dupie tez maja przyszlosc swoich dzieci i wnukow /ja tak uważam/. Co zas do samej ustawy, potrzebna jest w takim kształcie jak psu piata noga. problemu nie rozwiazuje, tylko go powieksza. Ale jak Jaki przy tym majstrowal - nie dziwota.
  Ciekaw jestem, czy Polacy już calkiem stracili instynkt samozachowawczy? Tylko mi tu o PO nie pieprzcie, te zasrance już ponad 2 lata siedza na dupie nie majac nic do powiedzenia, mowie do WAS POLAKOW.

 • milorex10

  Oceniono 30 razy 12

  Izrael, Żydzi z USA oraz z innych państw Europy i świata tworzą potężna siłę. Jeśli za nimi jest jeszcze nasz Wielki Brat, czyli słynne USA to mamy kłopot. Byle czym tego się nie załatwi. Potrzeba jest sprawna i wysoko kwalifikowana dyplomacja. Samymi sloganami i propagandą na użytek krajowy uspokoimy tylko sytuację w Polsce, ale problemu nie załatwimy.

 • plutoniczna

  Oceniono 28 razy 12

  jeśli Izrael odwoła z Polski ambasadora to jesteśmy na totalnie przegranej pozycji.
  do tego dojdzie ostry spór z USA, które zawsze stanie po stronie Izraela.

  po ostatnich uściskach Putina z premierem Netanjahu to nawet nie można powiedzieć że będziemy w ramionach Rosji.
  Będziemy totalnie sami. No. Jak za II RP.
  Ale za to jak pisowski elektorat będzie zabetonowany!!

 • obeznany

  Oceniono 29 razy 9

  Z jakim krajem obecny rząd nie spierniczył jeszcze stosunków dyplomatycznych?

 • jurek4491

  Oceniono 21 razy 9

  Wizerunek Polski na arenie międzynarodowej " zaorany " ( słowa używane przez prezesa ) na 3 m w głąb ziemi .
  Ale jajca , przecież Moraś i cały nowy rząd miał ratować wizerunek .

 • pisyf

  Oceniono 23 razy 7

  Pierdzący, bekający PiS-cham w ugnojonych gumofilcach wysrał się we wspólnym pokoju -
  następnie wdepnął we własne govvno i oskarża wszystkich dookoła że "coś" śmierdzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX