"Aquapark we Wrocławiu we wtorki dyskryminuje mężczyzn". Interweniuje RPO

Zgodnie z regulaminem Wrocławskiego Parku Wodnego we wtorki z sauny mogą korzystać tylko kobiety. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to "sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami".

Jak podaje "Gazeta Wrocławska", saunarium w aquaparku jest bardzo popularne i dziennie relaksuje się tam ponad tysiąc gości. Problem w tym, że we wtorki na tę przyjemność mogą pozwolić sobie tylko kobiety. Podobno przeszkadzało im niekulturalne zachowanie pewnych mężczyzn i wywalczyły sobie prawo do dnia tylko dla nich.

Każdy płaci tyle samo

Zgodnie z cennikiem aquaparku karnet tego dnia dla kobiet i mężczyzn kosztuje jednak tyle samo. Sprawę nagłośnił jeden z użytkowników portalu wykop.pl. "Jest tu jakiś prawnik albo inny ekspert? Dzisiaj na Aquaparku we #wroclaw jest saunarium "tylko dla kobiet". Czy jeśli tam pójdę i odmówią mi sprzedaży biletu, to czy mogę wezwać policję zgodnie z art. 138 Kodeksu Wykroczeń?" - zapytał internauta.

W sprawie głos zabrał Wrocławski Park Wodny. -  Karnety AquaCard obejmują nie tylko saunarium, leczy także pozostałe atrakcje obiektu. Nie ma więc konieczności różnicowania ceny - po prostu we wtorki, gdy oferta saunarium dedykowana jest wyłącznie dla pań, panowie mogą korzystać z basenów rekreacyjnych, siłowni lub fitnessu - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Anna Hejno, rzecznik prasowy Wrocławskiego Parku Wodnego.

Hejno dodaje, że o takie rozwiązanie prosiły same kobiety. - Zależy nam absolutnym komforcie wszystkich naszych gości, dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom kobiet - wyjaśnia Hejno.

Wkracza Rzecznik Praw Obywatelskich

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. "W związku ze skargami Rzecznik Praw Obywatelskich podjął postępowanie wyjaśniające dotyczące ograniczonego zakresu usług świadczonych mężczyznom przez Wrocławski Park Wodny SA. W Aquaparku jest sauna. W Saunarium wyznaczone są strefy przeznaczone tylko dla kobiet, a we wtorki wstęp do całego Saunarium mają tylko kobiety. W tym dniu tygodnia mężczyźni w ogóle nie mogą skorzystać z usług saunowych. Rzecznik ma wątpliwość, czy ta praktyka nie stanowi przejawu dyskryminacji mężczyzn ze względu na płeć w dostępie do usług oferowanych publicznie"- czytamy w komunikacie RPO.

"Sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami"

Rzecznik zwrócił się z problemem do Miejskiego Rzecznika Konsumentów, ten jednak uznał, że zajmowanie się tą kwestią nie leży w jego kompetencjach. RPO poszedł więc dalej i zwrócił się z prośbą o zbadanie sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według rzecznika działanie władz aquaparku jest "sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami". RPO zwrócił się także do przedsiębiorstwa z prośbą o "wskazanie uzasadnienia całkowitego uniemożliwienia korzystania z usług saunowych przez mężczyzn w jednym dniu tygodnia". Przedsiębiorstwo przyznało jednak, że póki co nie planuje zmian w swojej ofercie.

Opalenizna to tylko efekt uboczny. Zobacz, jak powinno się bezpiecznie opalać

Więcej o:
Komentarze (182)
Dyskryminacja we wrocławskim aquaparku. Interwencja RPO
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 30 razy 14

  "Podobno przeszkadzało im niekulturalne zachowanie pewnych mężczyzn i wywalczyły sobie prawo do dnia tylko dla nich."

  Mnie przeszkadza niekulturalne zachowanie pewnych kobiet i dlatego proponuję jeden dzień w tygodniu, kiedy wszystkie kobiety będą milczeć. I nie żreć sałatek publicznie...

 • sverir

  Oceniono 28 razy 12

  Dobre tłumaczenie Aquaparku. Następnie proponuję zrobić dzień tylko dla białych i uzasadnić, że biali prosili i wyszedł Aquapark naprzeciw ich oczekiwaniom.

 • kann2

  Oceniono 15 razy 11

  A dzień dla transseksualistów? I dla tych, którzy nie identyfikują się ani z płcią męską, ani z żeńską?

 • tygrysio_misio

  Oceniono 26 razy 10

  podejrzewam, że gdyby np środa była dniem tylko dla mężczyzn nie byłoby problemu... a tak rzeczywiście mężczyźni powinni płacić mniej

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 9

  Gdy ktoś ( w tym wypadku facet) ma dograny grafik i sobie zaplanował saunę właśnie na wtorek to coś tu mi jednak nie pasuje z tym damskim dniem. Nie ma to jak komplikować wydawało by się proste sprawy.

 • supertiumacz

  Oceniono 15 razy 9

  "we wtorki na tą przyjemność mogą pozwolić sobie"

  Na tĄ przyjemność?

 • Jan Kowalski

  Oceniono 15 razy 9

  Jest takie powiedzenie "zapnij rozporek, bo dziś nie wtorek". Być może mężczyźni obnażali się właśnie we wtorki i dlatego taka decyzja.

 • zdzisiek66

  Oceniono 14 razy 8

  A wystarczyło wpuszczać mężczyzn do sauny tylko pod warunkiem włożenia krawata i problem niekulturalnego zachowania by znikł. Wiadomo przecież, ze klient w krawacie jest mniej awanturujący się.

 • ant777

  Oceniono 15 razy 7

  To może "czwartki tylko dla mężczyzn"? Ci co boją się molestowania przez kobiety przyjdą w czwartki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX