Nie będzie manifestacji pod ambasadą Izraela. Wojewoda zamknął ulice, narodowcy zrezygnowali

Wojewoda mazowiecki zamknął ulice wokół ambasady Izraela, by zablokować demonstrację narodowców. Właśnie odstąpili od organizacji pikiety - poinformował poseł Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

W środę rano RMF FM podało informację, że szef MSWiA Joachim Brudziński kazał wojewodzie mazowieckiemu "wykorzystać instrumenty prawne do zablokowania zgromadzenia i uniemożliwienia manifestacji". Możliwości miały być wcześniej konsultowane z policją i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

"Zdaniem Joachima Brudzińskiego, możliwe jest ograniczenie prawa do demonstracji, jeżeli zagrożony jest m.in. interes państwa i właśnie tak - jak twierdzi - jest w tym przypadku" - napisano na rmf24.pl. Wojewodowie mogą w takim wypadku np. objąć daną część miasta szczególną ochroną.

Wojewoda mazowiecki zamknął ulice

Tak też się stało. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w trakcie briefingu prasowego powiedział, że jego zdaniem manifestacja nie powinna się odbyć. Odniósł się do decyzji stołecznego ratusza, który wydał zgodę na demonstrację. 

- Prezydent Warszawy powinna odmówić tego zgromadzenia ze względu na aspekt zapewnienia bezpieczeństwa - powiedział Zdzisław Sipiera. Następnie poinformował, że podjął decyzję o zamknięciu ulic wokół ambasady Izraela, gdzie miała odbyć się demonstracja.

- Na podstawie art. 60 podjąłem decyzję o zakazie poruszania się w określonym obszarze m.st. Warszawy w okresie od 31 stycznia od godziny 13 do 5 lutego do godziny 24 - poinformował wojewoda mazowiecki.

- Dotyczy to ulic: Ludwika Krzywickiego od skrzyżowania z ul. Filtrową bez skrzyżowania do skrzyżowania z ul. Wawelską, też bez skrzyżowania; ul. Mariana Langiewicza od skrzyżowania z ul. Ludwika Krzywickiego wraz ze skrzyżowaniem do ul. Prezydenckiej bez skrzyżowania oraz od ul. bł. Ładysława z Gielniowa od skrzyżowania z ul. Krzywickiego ze skrzyżowaniem do ul. Antoniego Solariego bez skrzyżowania. Zakaz nie dotyczy służb porządkowych, mieszkańców i ich gości - wyjaśnił Zdzisław Sipiera.

Narodowcy odstąpili od pikiety

W środę przed 15 środowiska narodowe zrezygnowały z planowanej na godzinę 17 pikiety przed ambasadą Izraela w Warszawie. Poinformował o tym na konferencji prasowej poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. Jak powiedział, "intencją organizatorów nie jest konfrontacja z państwem polskim".
Pikietę przed ambasadą miały zorganizować: Ruch Narodowy, Obóz Radykalno-Narodowy oraz Młodzież Wszechpolska.

Ratusz odpowiada wojewodzie

Do decyzji wojewody mazowieckiego odniósł się stołeczny ratusz. Wyjaśniono, że prezydent nie wydała zezwolenia na manifestację, tylko zarejestrowała "prawidłowo zgłoszone zgromadzenie". Jak tłumaczono, zgłoszenie wpłynęło w trybie uproszczonym, zostało zgłoszone przez osobę fizyczną, miało w nim wziąć udział około 100 osób.

- Organ gminy nie wydaje zezwolenia, tylko rejestruje zgromadzenia - powiedziała Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. - Proszę unikać sformułowania, że prezydent miasta wydał zezwolenie. Prezydent miasta zarejestrował prawidłowo zgłoszone zgromadzenie - dodała.

- Zgodnie z prawem organizator nie musi podać nam celu zgromadzenia i tak było w przypadku dzisiejszego zgromadzenia. Organizator nie poinformował nas o jego celu - wyjaśniła Gawor.

- Co miasto miało zrobić? (...) Byliśmy przygotowani do ewentualnego rozwiązania zgromadzenia. Poprosiliśmy o asystę policję, straż miejską i w przypadku naruszenia prawa nie zawahalibyśmy się przed podjęciem kroków rozwiązujących zgromadzenie - dodała Ewa Gawor.

Nowa ustawa o IPN może uderzyć w badania historyczne

Więcej o:
Komentarze (490)
Ambasada Izraela. Nie będzie manifestacji nacjonalistów
Zaloguj się
 • szary-petent

  Oceniono 118 razy 92

  Nazistowskie kundle zaczynają się PiSowi zrywać ze smyczy. Tak się kończy hodowanie radykałów na potrzeby doraźnej gry politycznej. Za mało wizjonerstwa w prezesie.

 • krynolinka

  Oceniono 70 razy 56

  Strach do tyłka zajrzał władzy. Co to sobie świat nie pomyśli. Żadne bezpieczeństwo państwa nie jest istotne. Już jest teza, że będą prowokacje w stosunku do niewinnej młodzieży patriotycznej. Trzeba wypić te nawarzone piwko panie i panowie z PiS-u.

 • siwywaldi

  Oceniono 63 razy 49

  Kto mieczem wojuje od miecza ginie, szanowni miłośnicy "miesięcznic". :-))

  Tylko ciekawe jak taki zakaz wytłumaczycie swoim "Prawdziwym Polakom", którzy NIE PO TO wstali z kolan, by klękać przed płynącymi z Izraela i od środowisk żydowskich głosami krytyki?

 • ps81

  Oceniono 68 razy 48

  Jak to? Polak? Patriota nie może protestować??? Ajajaj co się dzieje? Panie Joachim! Co Pan robisz???Pan usta Polakom kneblujesz??? Ajajaj, koniec świata...

 • plutoniczna

  Oceniono 59 razy 43

  aha....PIS wypuścił Dżina z butelki a teraz robi w gacie, bo smród się roznosi na cały świat.
  brawo WY.

  w ciągu ostatnich 3 miesięcy wydarzyło się kilka rzeczy:
  -marsz narodowców z rasistowskimi hasłami 11 listopada a policja prześladuje ich oponentów.
  -hołubienie ONR-owców przez kościół
  -kibole i "biała siła" + przemoc na Jasnej Górze
  -reportaż o urodzinach Hitlera
  -wypowiedź Czarnieckiego przypominająca temat polskich szmalcowników.
  -no a teraz ustawa mająca zamknąć usta prawdzie historycznej dzięki czemu:
  -mamy kryzys relacji polsko izraelskich
  -a hashtag #polishDeathCamps osiągnął niebywały zasięg.

  co odczytuje zwykły odbiorca na świecie nie zgłębiając się w temat?
  zwykłemu odbiorcy na świecie to wszystko się skleja.
  że Polacy to rasistowski i faszyzujący kraj co potwierdza, że z tymi polskimi obozami zagłady coś jest na rzeczy.
  swoją polityką "wstawania z kolan" PIS przypiął Polakom łatkę faszyzujących ksenofobów i rasistów próbujących ukryć i zakłamać swoją jakąś niewygodną historię.

 • sss9

  Oceniono 54 razy 38

  coś takiego! narodowcy nagle zagrażają interesom państwa? wobec tego powinna być delegalizacja.

 • zarliwy

  Oceniono 45 razy 33

  Joachimku, Ty tak poważnie z tym zagrożeniem? Przecież Twój poprzednik w takich akcjach widział tylko i wyłącznie siły patriotyczne.

 • polakadam

  Oceniono 36 razy 28

  No naziole, już pisowi jesteście niepotrzebni, a nawet jesteście nie na rękę, bo teraz nastała era Soft-PiS .... Maciarenko schowany.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX